V. Bičiūnaitės nuotr.

Savas kraštas mieliausias

Panašūs susibūrimai būna skirti ne tik rimtiems reikalams aptarti, bet ir  pasikalbėjimams bei išsikalbėjimams, nes visus sieja vienas jausmas – gimtojo krašto ilgesys, vienas kito ilgesys, tad žmonės pradėjo rinktis likus valandai iki renginio. Vienas pirmųjų, lydimas dukros, atėjo žinomas aktorius, dažnas „Duokiškio baladžių“ svečias Ferdinandas Jakšys ir tuojau buvo apsuptas draugų, pažįstamų.

Dauguma pakalbintųjų sakėsi atvažiuojantys į Rokiškio kraštą rudeniop, kada tenka aplankyti ir tvarkyti artimųjų kapus, tačiau jų kalbėjime nesijautė pesimizmo, šneka sukosi apie vaikystės ir jaunystės draugus, gimtąsias vietas. Pavyzdžiui, iš Ąžuolų gatvės Rokiškyje kilęs Alfredas Stankevičius yra rokiškėnų klubo narys, dainuoja vokaliniame ansamblyje. Jis pripažino: „Į klubą traukia nostalgija vaikystei, jaunystei ir gimtosioms vietoms.“ Jo vaikystės laiku šalia Ąžuolų gatvės netyvuliavo ežeras, toje vietoje žaliavo gėlėta pieva, kurioje su kitais berniukais žaisdavo futbolą, kepdavo bulves, žaisdavo karą.

Iš Pandėlio krašto kilusi Bronė Staskonytė – taip pat klubo narė. Čia ją traukia galimybė pabendrauti su aukštaičiais. Moteris kuria eilėraščius, jų yra išleidusi dvi knygas. Pakeliui į leidyklą – trečioji, kuri vadinsis „Gyvenimo vėjuos“. Ji nepamiršta savosios tarmės, turi tarmiškai sukurtų eilėraščių. Pasak jos, kai kalbasi su giminaite, nejučiomis prabyla tarmiškai, o kalbėti vienai, be pašnekovo, būtų sunku, reikėtų stengtis.

Dar viena pašnekovė – buvusi gydytoja Genovaitė – kukli, esą užtenka tik vardą paminėti. Ji kilusi iš Baršių kaimo netoli Juodupės, negaili pagyrų Rokiškiui ir žmonėms: „Žmonės labai savi. Malonu lankytis Nepriklausomybės aikštėje, dvare, bažnyčioje. Per televiziją mačiau prakartėlę iš smėlio. Mano marti yra apvažiavusi pasaulį, bet liko sužavėta Rokiškio bažnyčia.“

Naujasis vadovas pasigenda narių iniciatyvos

Jau metai „Pragiedruliams“ vadovauja iš Obelių krašto kilęs Vytautas Butėnas. Jis apžvelgė, ką klubas nuveikė per 2019 m., – rengė kraštiečių darbų parodas, pristatytos Jono Rudoko, Rasos Pauliukaitės, Rimgaudo Valentino Graibaus knygos, draugams ir kolegoms rengtos išvykos į Rokiškio kraštą, dalyvauta visuomeninėje-patriotinėje veikloje, renginiuose Rokiškio krašte. Vadovas pripažino, kad buvo manyta nuveikti daugiau, tačiau pasiūlymų ir iniciatyvos jis pasigenda iš klubo narių. Vesti oficialiąją dalį jam padėjo taip pat iš Obelių kilęs Donatas Smalinskas.

Padrąsino ir žadėjo padėti

Į renginį atvyko svečių: Rokiškio rajono meras Ramūnas Godeliauskas, rajono savivaldybės administracijos direktorius Andrius Burnickas, Rokiškio kaimiškosios seniūnijos seniūnė Dalia Janulienė, žiniasklaida, Juozo Keliuočio viešosios bibliotekos direktorė Alicija Matiukienė.

Kraštiečiai Venantas Mačiekus ir Donatas Papaurėlis, besirūpinantys monografijų apie Rokiškio valsčius leidimu, iškėlė problemą – pasirodo, sunkiausia rasti žmonių, kurie parašytų straipsnių apie kaimiškas vietoves. Išeitį pasiūlė seniūnė D. Janulienė. Pasak jos, šioje situacijoje pagelbėtų seniūnai, jie padėtų surasti šviesaus proto žmones, kurie galbūt nedrįsta pasakyti, kad atsimena senus laikus. Jų atsiminimai galėtų tapti gera medžiaga monografijoms. Administracijos direktorius A. Burnickas  pastebėjo: renginių pakanka, tačiau klubo narių patarimų, pastebėjimų, kaip gražinti kraštą, laukiama ir Rokiškyje.

Meras R. Godeliauskas palinkėjo „Pragiedrulių“ klubo nariams aktyviau palaikyti vieniems kitus. Kaip pavyzdį jis pateikė dailininko Algimanto Kliaugos darbų parodos atidarymą Vilniuje. „Kiekį į jį susirinko klubo narių? Kai būsite labiau susitelkę, tapsite stipresne jėga. Savo ruožtu mes jums padėsime“, – paragino meras.

Ilgametis „Pragiedrulių“ vadovas Algis Narutis ragino užsisakyti Rokiškio spaudą ir taip prisidėti prie jos palaikymo, be to, tai puiki galimybė sužinoti, kas dedasi gimtinėje. Kraštiečiai noriai vartė ir skaitinėjo dovanojamus naujausius „Gimtojo…“ numerius, turėjo galimybę užsisakyti elektroninę jo versiją.

Daug smagių linkėjimų, tarmiškų posmų ir įspūdžių

Dar renginio pradžioje D. Smalinskas pažadėjo: „Bus visko labai daug.“ Šis pažadas išsipildė su kaupu. D. Smalinskas pasisakymams skirtas tris minutes išnaudojo  kultūros sostinės temai ir dėkojo visai Rokiškio komandai, kuri inicijavo, organizavo renginius. Pasak jo, prie to prisidėjo ir visas rajonas, todėl labai malonus esąs kultūros ministro Mindaugo Kvietkausko išsakytas pagyrimas, jog „Rokiškis skambėjo.“ „Džiaugiuosi, kad taip sako su Rokiškiu nesusijęs žmogus“, – kalbėjo kraštietis.

Energingasis kraštietis Kaune gyvenantis Leonardas Kairiūkštis atvažiavo pasidžiaugti faktu, kad tiek daug rokiškėnų susirenka į klubą, linkėjo stiprybės ir sveikatos. Rokiškio Juozo Tumo-Vaižganto gimnazijos „Romuvos“ padalinio bibliotekininkė Reda Kiselytė atvyko nešina dovanomis ir padėkomis V. Butėnui, D. Smalinskui, Audronei Petrulienei ir Algimantui Jakimavičiui, kuris nuolat dovanoja „Romuvos“ padaliniui knygų, kalendorių. Žaismingą dovaną iš R. Kiselytės rankų gavo A. Narutis. Jam įteiktas koliažas su palinkėjimu  neviršyti greičio.

Rokiškėnus sveikino ir kaimynai – zarasiškių „Ežerėnų“ bendrijos nariai, taip pat iš Biržų kilęs Vilniaus įgulos karininkų ramovės viršininko pavaduotojas Gaudentas Aukštikalnis. Jis prisipažino dažnai pasijuntantis rokiškėnu, nes turi daug sąsajų su šiuo miestu: tai pirmoji jo darbo vieta, o A. Narutis – geras draugas. Visgi G. Aukštikalnis paminėjo ir nesmagią šių laikų realiją – oficialiai pripažinta, kad Lietuvą paliko milijonas gyventojų. „Nemanau, kad juos išvarė nepriteklius. Galbūt mums patiems trūksta šilumos, įvertinimo, žmogiškumo. Daug kur atstumtas susiranda vietą kitur, kur būna vertinamas“, – svarstė biržietis ir paskaitė savos kūrybos tarmiškai parašytą eilėraštį apie emigrantus. Kraštietė mokslininkė, chemikė Rasa Pauliukaitė taip pat atviravo – laisvalaikiu rimuoja, „rašo aukštaitiškai“. Sulaukta ir daugiau pasisakančiųjų.

Pasibaigus oficialiai daliai, koncertavo vokalinis ansamblis „Vaivora“, mišrus rokiškėnų klubo vokalinis ansamblis „Pragiedruliai“, solistai, duetas. Jų vadovė Rita Jurgaitienė.

Po koncerto niekas neskubėjo skirstytis – dalinosi įspūdžiais, bendravo prie suneštinių vaišių stalo. Beje, norintieji „Pragiedrulių“ klubui paštu siųsti korespondenciją, turi atkreipti dėmesį, kad keitėsi buveinės adresas, tad dabar ant voko teks rašyti: Svajonių g. 34-5, Vilnius.

Projektą iš dalies remia

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: