Savivaldybės nuotr.

Iš mūsų ūkininkų pastoviai perka 10 švietimo įstaigų

Pasak savivaldybės administracijos direktoriaus Valerijaus Rancevo, Rokiškis – viena pirmųjų savivaldybių Lietuvoje, kuri ryžosi praktiškai įgyvendinti maisto tiekimo modelį, kai pirmenybė teikiama produktams, užaugintiems ar pagamintiems mūsų savivaldybėje. „Trumpųjų maisto grandinių kūrimui mūsų rajone skyrėme lėšų iš Kaimo programos. Mūsų tikslas buvo paremti vietinius ūkininkus ir paskatinti vietinės produkcijos vartojimą, visų pirma, švietimo įstaigose. Esame pionieriai šioje srityje, dabar šiame modelyje dalyvauja 10 švietimo įstaigų, skatinsime įsitraukti ir daugiau, nes maisto tiekimo trumpųjų grandinių veikimas išbandytas, atsiskleidė ir privalumai, ir problemos, todėl galim modelį tobulinti“, – sakė V. Rancevas.

Planuoja plėstis

Maisto tiekimo trumposios tiekimo grandinės Rokiškio rajone pradėjo veikti pernai rugsėjo mėnesį. Vietinius ūkininkus jungia kooperatyvas „Ūkio ratas“, kurio administracijos vadovė ūkininkė Laura Kubiliūtė sako, jog narių skaičius auga – veiklą pradėjo su 7, dabar joje dalyvauja 11 vietinių ūkininkų. „Įsitraukė daržovių augintojai, aktyviausi Zoja Šukienė ir Eimutis Savickas, Jasinevičių pieno ūkis, vaisių augintojai Marius Bulovas, Renata Savickaitė ir kiti. Planuojame ir toliau plėstis, įtraukti ir kitokį asortimentą – rajone auginamą mėsą, kiaušinius“, – pasakoja L. Kubiliūtė.

Vartotojų lūkesčiai dažnai nepagrįsti

Vis dėlto susitikimo dalyvių nuomone, dar reikės laiko, kol vartotojai įvertins vietoje auginamos produkcijos privalumus ir neturės nepagrįstų lūkesčių. Pavyzdžiui, supras, kad ekologiškos, be chemijos auginamos produkcijos kaina negali būti tokia pati, kaip auginamos naudojant chemiją. Arba, kad šviežių braškių ar agurkų gruodžio mėnesį vietos ūkininkai tikrai nepateiks. „O ar toks produktas naudingas mūsų sveikatai?, – kėlė klausimą susitikime dalyvavęs Žemės ūkio rūmų direktorius Sigitas Dimaitis, atkreipdamas dėmesį, kad švietimo įstaigos turėtų daugiau dėmesio skirti valgiaraščio derinimui ir pereiti prie specialistų rekomenduojamos sezoninės virtuvės.

Bet problema ir tėvelių supratimas, kas turėtų būti jų vaikų valgiaraštyje. Kaip sako Rokiškio ūkininkų sąjungos pirmininkas Mindaugas Petkevičius ir tarybos narė Lina Meilutė-Datkūnienė, pernai švietimo įstaigose ūkininkų sąjunga organizavo švietėjišką ciklą apie sveiką, ekologišką maistą. „Deja, tėvelių susidomėjimas buvo menkas“, – apgailestavo L. Meilutė-Datkūnienė.

V.Rancevo nuomone, pratinti vartotojus prie sezoninės virtuvės tik iš vietinės produkcijos reikia po truputį, bet nuosekliai. „Juk šis modelis pradėjo veikti visai neseniai, reikia laiko visiems prie jo priprasti“, – sako savivaldybės administracijos direktorius.

Nori planingesnių užsakymų

Bet problemų kyla ir daugiau. Pavyzdžiui, logistika ir užsakymai. Kaip sako ūkininkė Z. Šukienė, dažnai ji tą pačią savaitę iš švietimo įstaigos sulaukia ne vieno užsakymo tiems patiems produktams. „Pavyzdžiui, antradienį užsisakė kelis kilogramus svogūnų ar bulvių, o po dienos dar prireikė dviejų kilogramų svogūnų. Logistikos ir laiko sąnaudos labai neefektyviai naudojamos. Geriausiai, jeigu įstaiga formuotų užsakymą visai savaitei, tokiam laikui tikrai galima apsiskaičiuoti tikslius kiekius, ypač, jeigu valgiaraščius sudarinėtų iš anksto“, – įsitikinusi ūkininkė.

Kad švietimo įstaigos turėtų tiksliau skaičiuoti savo poreikius ir teikti užsakymus ne dienai ar dviem, o savaitei, sutiko visi susitikimo dalyviai. Toks požiūris atitinka  ir šio modelio propaguojamą ekologišką gyvenseną bei vartoseną, nes mažinama tarša, degalų, laiko sąnaudos.

„Tuomet ir mes galėtume racionaliau pakuoti savo produkciją, tarkim, po 5, 10, 20 kg“, – sako Z. Šukienė.

Projektą planuoja tęsti

Vis tik pripažinta, kad maisto tiekimo trumposios grandinės rajone įsitvirtina ir  šį projektą reikia tęsti, kartu plėsti produktų asortimentą.

„Kiek žinau, Rokiškio rajone užauginama ir pagaminama viskas, ko tik reikia: mėsa, paukštiena, kiaušiniai, kruopos, miltai, duona, pieno produktai, daržovės. Todėl reikia į trumpąsias maisto grandines įtraukti visą vietinę produkciją“, – sakė S. Dimaitis.

Pasak L. Kubiliūtės, ateityje taip ir bus. „Vartotojai mielai sutinka, kad tiektume rajone auginamą mėsą ar paukštieną, kiaušinius. Tik turime palaukti, kol baigsis jų sutartys su kitais tiekėjais. Manau, perspektyvų plėstis tikrai turime. Kalbamės ir su vietos kavinėmis, jos dar svarsto, bet, manau, pavyks susitarti“, – įsitikinusi kooperatyvo „Ūkio ratas“ administracijos vadovė.

Savivaldybės inform.

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: