Algimantas Liausėdas sako, kad psichikos sutrikimas nėra stigma, o liga, kaip ir visos kitos. R. Keliuotytės nuotr.

– Sakykite, kokie gajausi mitai apie psichikos ligas?

Mitas vienas, kad – tai stigma. Toks neigiamas visuomenės požiūris į psichiatriją ir psichikos ligas atėjo net ne iš sovietmečio, iš senesnių laikų. Visame pasaulyje tokio požiūrio dar esama. Jis susiformavo dar tuomet, kai psichikos ligų nesugebėta gydyti. Susirgus nebuvo jokių šansų pasveikti – ligonį laikydavo izoliuotą arba pririštą. Jie buvo gydomi tokiais metodais, kurie šiandien atrodytų panašesni į kankinimus nei į gydymą. Tai tęsėsi iki 1960-ųjų, kai Džonsonas atrado veiksmingą vaistą psichikos ligoms gydyti – haloperidolį.

Nors nuo to laiko daug kas pasikeitė, psichikos ligomis sergantieji vis dar liko už visuomenės noro suprasti ribų, nes viskas, ko žmogus iki galo nesupranta, yra nepriimtina. Ilgą laiką žmonės bijojo žaibo, nes manė, kad tai Dievo ženklas, skirtas juos bausti. Kai buvo ištirtas šis reiškinys, baimė praėjo. Galėčiau išvesti paralelę: buvo laikas, kai psichikos ligos kėlė žmonėms baimę, bet, atsiradus supratimui ir veiksmingiems gydymo metodams, šios ligos tapo valdomos, sergant jomis galima gyventi neizoliuotai.

Tad Atviros psichiatrijos mėnesio tikslas yra ištransliuoti visuomenei, kad psichikos liga nėra stigma – kažkas gėdingo, baisaus ir nesuprantamo, būklė, kuriai nėra pagalbos. Priešingai, tai yra tokia pati liga, kaip ir visos kitos. Ir jos sėkmingai gydomos, nes psichikos ligos jau gerai ištirtos, yra žinomi veiksmingi pagalbos metodai. Reikia prisiminti, kad ligoniai yra šalia mūsų, o kaip su jais elgtis – priklauso nuo visuomenės mentaliteto ir kultūros.

Išsamiau skaitykite „Gimtajame…“

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: