Renginys Nepriklausomybės aikštėje.
Renginys Nepriklausomybės aikštėje.

Sausio 13-ąją, Laisvės gynėjų dieną, Nepriklausomybės aikštė skendėjo degančių fakelų jūroje. Jaunimas iš liepsnelių sudėjo šūkį „Laisvei – 20“. Būta ir netikėtumų: tik šventinę dieną atsitokėta, jog ant Laisvės gynėjo Alvydo Matulkos kapo buvo pamiršta iškalti jo motinos, palaidotos šalia, pavardę, vardą…  Pasienietis, atsiimdamas mero padėkos raštą, pažadėjo kovoti su tais, kurie teršia Laisvės gynėjų vardą.   

Jaunimo akcija
Fakelų šviesoje skendinti Nepriklausomybės aikštė, iš liepsnelių sudėtas šūkis „Laisvei–20“, daugybę kartų skanduojami žodžiai „Lietuva, tu laisva“, eitynės su fakelais rankose, plevėsuojančios margaspalvės vėliavos, skambančios pilietinės dainos, kareiviška košė prie laužo – įsimintinos, jaudinančios Laisvės gynėjų dienos akimirkos. Paaugliai, kurių tėvai ir seneliai gynė Parlamentą,  Televizijos bokštą nuo sovietinių tankų, nutarė netradiciškai paminėti Sausio 13-osios įvykius. Ir jiems pavyko: daugelis šventės dalyvių džiaugėsi po koncerto Kultūros centre išvydę savivaldybės aikštėje iš fakelų liepsnelių sudėliotus Gediminaičių stulpus, baigiantį degti laužą. Daugeliui jų į namus eiti dar nesinorėjo…  
Tiesa, ne visi jaunuoliai į šventę atėjo tik pilietiškumo jausmo vedini. Buvo ir tokių, kurie susiviliojo mokytojų pažadais už dalyvavimą renginyje parašyti dešimtuką. Turbūt kiekvienas į klausimą „Ar tokios pagarbos verti žuvusieji už Tėvynės laisvę?“ atsakytų skirtingai. Vieni greičiausia piktintųsi jaunimo noru už bet kokį darbą gauti atlygį, kiti padėkotų mokytojams už sumanumą, gebėjimą išjudinti pačius neaktyviausius, o treti tiesiog patartų: „Nesukime galvos, nespręskime rebusų, kas būtų, jeigu būtų, o pasidžiaukime – šventė pavyko, mokiniai dalyvavo gyvoje pilietinio ugdymo pamokoje…“ 

Pamiršo motiną
Tradiciškai Laisvės gynėjų dienos proga padėtos gėlės prie sausio 13-osios naktį tragiškai žuvusio rokiškėno Alvydo Matulkos kapo, jo atminimas pagerbtas tylos minute. Tądien susirinkusieji prie kapo atkreipė dėmesį, jog pamiršta Laisvės gynėjo motina Marijona Matulkienė: moteris mirė prieš 11 metų, ji palaidota šalia sūnaus, tačiau iki šiol paminkle neiškalti jos vardas ir pavardė. „Kodėl taip atsitiko?“ – gūžčiojo pečiais Seimo narys Algis Kazulėnas. Situaciją bandė gelbėti Krašto muziejaus direktorė Nijolė Šniokienė, patikinusi, kad ji ne kartą miesto seniūnui priminė būtinybę iškalti raides. 
Laisvės gynėjų dienos proga už aktyvų laisvės, patriotizmo idėjų palaikymą ir gynimą, pasiaukojimą įtvirtinant valstybės Nepriklausomybę rajono mero padėkos raštais pagerbta 10 žmonių. Tarp jų –  pirmą kartą Rokiškin atvykęs habilituotas daktaras, chirurgas onkologas Valerijus Ostapenko. Tragiškąją naktį šis vilnietis savo namuose teikė pirmąją pagalbą A.Matulkai. Trumpai prisiminęs minutes stengiantis išsaugoti Laisvės gynėjo  gyvybę p. Ostapenko sakė, jog nesitikėjo tokios nuoširdžios rokiškėnų pagarbos. „Dariau tai, ką būtų daręs kiekvienas iš mūsų“, – sakė jis. Tik po 20 metų jam „ačiū“ ištarė įsimintiną sausio 13-osios naktį kartu su A.Matulka buvusi jo giminaitė Nijolė Gudelevičienė.

Į saviškius nešaudė
Eugenijus Šepetys, vadovavęs Televizijos bokštą gynusiai Rokiškio pasieniečių grupei, atsiimdamas apdovanojimą sakė, jog niekada neleis žeminti ar teršti Laisvės gynėjų vardo. „Du dešimtmečius buvau pasitraukęs iš aktyvios veiklos. Tačiau sulaukęs prieštaringai vertinamo veikėjo Algirdo Paleckio pareiškimo, esą kruvinąją Sausio 13-ąją, sovietinės kariuomenės daliniams mėginant nuversti Lietuvos valdžią, “saviškiai šaudė į savus”, esu pasiryžęs ginti savo vyrų garbę“, – tikino p. Šepetys. 
Mero apdovanojimo atsisakė Vytautas Masiulis, vadovavęs rokiškėnų grupei, kuri Sausio 13-osios naktį budėjo prie Parlamento. „Daviau sau žodį: nepriimsiu jokių apdovanojimų, kol nebus pagerbti visi 800 tąnakt kartu su manimi važiavę rokiškėnai“, – savo poelgio priežastį viešai įvardijo p. Masiulis. Mero padėkos raštą jis perdavė Sausio 13-osios brolijos Rokiškio skyriaus pirmininkui Feliksui Mažeikiui. 

Fotografijų paroda
Nerijus Slesariūnas, pristatydamas fotografijų, sukurtų prieš 20 metų, parodą, minėjo ne praeities, o šiandienos įvykius. Skubantį iš Kauno į Rokiškio renginius, už greičio viršijimą, jį sustabdė policija. Pareigūnai atkreipė dėmesį į Sausio 13-osios brolijos ženkliuką, įsegtą į jo striukę. Mėgindamas apeliuoti į policininkų jausmus, parodos autorius tikėjosi, jog jam pavyks išvengti baudos. Deja, sulaukė visiškai netikėtos pareigūno reakcijos: „Ir ko jūs lindot po tais tankais?“…

Dalia Zibolienė

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: