Rokiškio kultūros centro vadovas Erikas Druskinas siūlo mažinti tremtinių choro „Vėtrungė
Rokiškio kultūros centro vadovas Erikas Druskinas siūlo mažinti tremtinių choro „Vėtrungė" finansavimą

 

Ne vieną dešimtmetį gyvuojantis Rokiškio tremtinių choras „Vėtrungė” gali išsiskirstyti. Saviveiklos kolektyvas priklauso Rokiškio kultūros centrui, jo vadovybė nori daugiau dėmesio skirti vaikų ir jaunimo veiklai, todėl krūvių perskirstymą pradėjo nuo senjorų kolektyvo.

 

Etato mažinimas – nepagarba senjorams  

Rokiškio kultūros centro administracijos siūlymas mažinti minėto choro vadovės Jurgitos Raugienės krūvį nuo 0,5 etato iki 0,25 sukėlė kolektyvo narių nepasitenkinimą. Nuo pat tremtinių choro įkūrimo 1991 m. jame dainuojanti Leonora Turonienė sakė, jog praeities skausmas, Sibiro išgyvenimai, rezistencijos sunkumai jungia, vienija kolektyvą. Šį chorą dažniausiai galima išgirsti koncertuojantį įvairiose valstybinėse šventėse, pilietiniuose renginiuose, sąskrydžiuose, konferencijose. Vadovės darbo krūvis mažinamas motyvuojant tuo, jog kolektyvas nerentabilus, savęs neišsilaiko. Finansavimo mažinimas gresia choristų išsiskirstymu, nes vadovė dėl labai mažo atlyginimo gali nesutikti dirbti. Tremtiniai šią žinią priima kaip nepagarbą jiems.

„Suprantame, kad naujasis Kultūros centro vadovas gali svajoti apie jaunų žmonių saviveiklą, tačiau centre yra specialistų, atsakingų už darbą su jaunimu, o etatų mažinimas pradėtas nuo senjorų. Manome, jog miesto kultūros įstaigoje turi pakakti vietos, pinigų ir mums. Senjorų kolektyvo draskyti nereikia: patys išeisime iš gyvenimo ir choras nunyks”, – įsitikinusi L. Turonienė.  

 

Atima paskutinę laimę

 „Vėtrungės” sąrašuose – 42 nariai. Į repeticijas kolektyvas renkasi du kartus per savaitę, atvažiuoja žmonės net iš Čedasų. Anot choristės, tai ne pirmas kartas, kai bandoma sunaikinti pagyvenusių žmonių chorus, vis mažinamas jo finansavimas. Anksčiau choras turėjo vadovę, dirigentę ir akompaniatorę, dabar liko tik vadovė.

Choro vadovė J. Raugienė sakė, jog iš garbaus amžiaus tremtinių kolektyvo narių norima atimti paskutinę laimę – dainą ir bendravimą. Įdėjus daug pastangų pavyko pasiekti aukštesnį lygį – choristai dainuoja keturiais balsais.

Anot J. Raugienės, Kultūros centre pradėta skaičiuoti darbo valandas, neatsižvelgiant į laiką, skirtą kūrinių paieškai, kūrybiniam darbui, dalyvavimui renginiuose, šventėse. Be to, norima, kad kolektyvas pats save išlaikytų finansiškai, tačiau tai nerealu, nes nė vienas choras nebus pelningas. „Kultūros centro vadovas nori palikti ketvirtį etato darbui su choristais, iš pradžių sumažina krūvį, o tada žada didinti, siūlydamas organizuoti vaikams ir jaunimui vasaros chorines stovyklas. Atostogos jau po kelių mėnesių, siūloma dirbti su kolektyvais, kurių dar nėra. Vidurinėse mokyklose nebeliko vaikų chorų, tik vokaliniai ansambliai. Dabartiniam jaunimui reikia kitokių laisvalaikio praleidimo būdų. Per tokį trumpą laiką suburti vaikų chorą yra sudėtinga, jei iš viso įmanoma…” –  svarstė J. Raugienė.

Su vaikais statyti miuziklus

Tuo tarpu Kultūros centro direktorius Erikas Druskinas teigia, jog iki šiol įstaigoje niekam nerūpėjo vaikų ir jaunimo muzikinis lavinimas, nėra kolektyvų, kuriuose būtų kūrybiškai dirbama su jaunimu, statomi spektakliai, miuziklai. „Dauguma kūrybinių centro darbuotojų yra  antraeilininkai ar trečiaeilininkai, ateinantys į Kultūros centrą tik pasiimti papildomų pinigėlių. Be to, jie dirba tik vakarais, būna jau pavargę, jų akys nedega darbu, nes jie visą energiją per dieną būna išbarstę kituose darbuose”, – tikino E. Druskinas.

Direktoriaus nuomone, tokia situacija negali tęstis, todėl pagal naują viziją Kultūros centre turi dirbti žmonės visu etatu, gyvenantys įstaigos idėjomis, nebijantys naujų iššūkių. Direktoriaus įsitikinimu, dirbti su pagyvenusiais žmonėmis lengviau, nes šiems kolektyvams keliami mažesni reikalavimai, o veikla orientuota į užimtumą, bendravimą. Tremtinių choras veiklą įsivaizduoja tik dalyvavimu renginiuose, šventėse, nors galėtų parengti edukacines programas apie tremtį, į jas įtraukti jaunimą.

Pasak  E. Druskino, minėto choro vadovei per savaitę priklauso dirbti 20 val., o ji neatidirba pusės to laiko. Mažinant krūvį per pusę, siūloma alternatyva: dirbti su vaikais ir jaunimu, tuomet bus įdarbinta visu etatu. 

Balandžio 10 d. vykusioje Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Rokiškio skyriaus konferencijoje buvo renkami parašai dėl choro „Vėtrungė” išsaugojimo.

 

Dalia ZIBOLIENĖ

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: