Birželio lietaus gausiai pagirdyti jau ėmė tiestis voveraičių tiltai. A.Minkevičienės nuotr.
Birželio lietaus gausiai pagirdyti jau ėmė tiestis voveraičių tiltai. A.Minkevičienės nuotr.

Įkyrėję lietūs ir vėsūs orai nesitrauks iki pat Joninių. Lietus gerokai viršijo birželio mėnesio normą. Ilgamečio sinoptiko Broniaus Medinio teigimu, virš Baltijos ir Skandinavijos šalių susiformavęs ciklonas tarsi uždarytas vietoje, o lietingas birželis jau „vagia“ lietų iš liepos…

Priekyje – lietus ir vėsa

Biržų meteorologijos stoties vedėjas Bronius Medinis sako negalintis pradžiuginti geru oru. Tiesa, šiandien lietus prognozuojamas tik į vakarą, o dieną turėtų būti giedriau. Panašūs orai numatomi ir trečiadienį bei ketvirtadienį. Tačiau penktadienį, šeštadienį vėl įsilietaus ir tik sekmadienio popietę ims giedrytis. Nebus ir laukiamos šilumos, nes pūs vakarų vėjai. Naktimis prognozuojama nuo 7 iki 10, o dienomis, anot sinoptiko, vargiai 20 laipsnių šilumos. 
„Pernai birželis buvo sausesnis ir šiltesnis. Pagal iškritusius kritulius dabar jau gerokai viršyta viso birželio kritulių norma. Tiesa, Biržai gavo trečdaliu mažiau lietaus nei Rokiškis. Ir savaitgalyje ciklonas labiausia kliudys pietinius ir pietrytinius rajonus. Taigi Biržų lietaus debesys gali nepasiekti, o jūsų neaplenks“, – gyvai komentavo būsimus orus B.Medinis. Anot jo, gegužę, kai buvo prasidėjusi sausra, biržiečiai labiau kentėjo, nes Rokiškio krašte iškrito šiek tiek kritulių. „Tuomet jums pavydėjome, dabar jau nebe“, – juokėsi pašnekovas. 
Anot jo, ilgai trunkantys lietūs išprovokuoti virš Baltijos ir Skandinavijos šalių susidariusio ciklono, kuris nejuda ir yra tarsi uždarytas tarp kai kurių Europos valstybių ir Rusijos, iš viso negaunančių lietaus. 

Džiaugiasi tik vandens turistai

B.Medinio teigimu, lietingu birželiu gali džiaugtis vandens turistai. „Pas mus įrengtas naujas vandens maršrutas Nemunėliu. Gegužę vanduo buvo labai nusekęs, o dabar pakilo apie pusę metro ir plaukiantiems valtimis ar kanojomis nebereikia užpakalių daužyti į akmenis“, – šmaikštavo sinoptikas. Ir grybams orai palankūs, nes drėgmės – per akis. 
Anot jo, blogiausias metas dabar žemdirbiams, kuriems reikia „vogti šieną iš debesų“. Prasti orai trikdo pasėlių priežiūrą, kelininkų darbus. „Sulaukiame iš jų labai daug skambučių. Visi klausia, kada bus giedra. Sakau, tik po Šventų Jonų“, – komentavo prognozes pašnekovas. Anot jo, labai sudėtinga nuspėti net kelių parų orus į priekį, nes situacija kartais keičiasi valandomis. Tiesa, birželis ir buvo prognozuotas gana vėsus bei lietingas. 
„Kadangi iki Joninių visą dangaus kubilą iki dugno išlis, tai paskutinės birželio dienos ir liepos pirmas dešimtadienis turėtų būti gerokai sausesnis ir šiltesnis“, – guodė geresnėmis naujienomis ponas Bronius atostogautojus ir žemdirbius. Bet kiek gali trukti saulėti orai, anot jo, niekas pasakyti negali. 
„Statistiškai iki rugpjūčio 10 d. turėtų būti giedra, o vėliau – kaip Dievas duos“, – sakė sinoptikas. Jo teigimu, sugrįžo tikra senovinė lietuviška vasara, kuomet vieną dieną galima vaikščioti su trumpikėmis, o kelias kitas – su šimtasiūle. 

Aldona Minkevičienė

Prie Dirdų

Rašyti komentarą

avatar
  Subscribe  
Informuoti apie