Ugniagesiai
Ugniagesiai

Sausio 20-osios ankstyvą rytą Juodupės miestelyje kilo dūmų kamuoliai: degė UAB „Lanalita“ fabriko katilinė. Ugniagesiai skubėjo ne tik suvaldyti liepsną, bet ir užtikrinti, kad skystasis kuras nepatektų į upę ir nuotekų valymo įrenginius.

Plykstelėjo liepsna

Apie 5 val. ryto į darbą atėjęs įmonės katilinės kūrikas Stasys Dručkus užkūrė krosnį, nes fabriko darbo dienos pradžiai reikalingi garai. „Iš pradžių būtina sureguliuoti kuro ir deguonies padavimą. Prieš šeštą valandą ryto išėjau į lauką pažiūrėti į kaminą, ar rūksta dūmai. Būtent tuo metu išgirdau sprogimą, o katilinės viduje plykstelėjo liepsna. Į pastatą įeiti nebegalėjau, nes jis skendėjo ugnyje“, – pasakojo darbuotojas. Jis sakė skubiai nubėgęs į netoliese esančią gaisrinę, pakvietęs ugniagesius. Šie negalėjo iš karto pradėti gesinti gaisro, nes pirmiausia reikėjo atjungti elektrą. Kol į nelaimės vietą atvyko elektrikas, ugnis dar labiau išplito. Kūrikas spėja, jog galėjo įvykti elektros instaliacijos gedimas arba pro tarpinę prasiveržė kuras.

Gaisrui gesinti buvo sutelktos didelės ugniagesių pajėgos. Apmalšinus liepsną, gelbėtojai, naudodami deguonies balionus, įėjo į pastato vidų ir skubėjo užsukti skystojo kuro padavimo čiaupus. Kuriuos jų pirmiausia reikia užsukti, ugniagesiams nurodinėjo kūrikas. Kadangi katilinėje pribėgo skystojo kuro, prigesinus liepsnas, šios vėl įsiplieksdavo. Nuo ugnies įkaito katilinės įrenginiai, kilo sprogimo grėsmė.

Į aplinką išsiliejo teršalų

Ugniagesių komandai vadovavęs Rokiškio priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos vadovas Dalius Kunigėlis teigė, jog gelbėtojų piltas vanduo maišėsi su mazutu, neabejojama, jog per pirmąsias gaisro valandas šiek tiek teršalų išsiliejo į aplinką, galėjo patekti ir į upę, ja nutekėti į Latvijos teritoriją. Siekiant sumažinti teršalų kiekį, patenkančių į upę, keliose vietose ugniagesiai pastatė specialias plūduriuojančias užtvaras, vadinamąsias bonas.

Užterštas vanduo, tekėdamas iš katilinės kanalizacijos trasomis į siurblinę, pateko į miestelio valymo įrenginius Skriduliuose. Nerimauta, jog didesnis teršalų kiekis gali sunaikinti valymo įrenginių dumblą ir bakterijas, dėl to sutriktų vandens valymo įrenginių veikla. Pasak D. Kunigėlio, buvo būtina kuo greičiau iš katilinės pirminio nuotakų valymo rezervuaro išsiurbti teršalus, kad jų kuo mažiau patektų į aplinką.

Darbus atliko Juodupės komunalininkai

Nuotekų valymo įrenginius eksploatuoja UAB „Rokiškio vandenys“. Į gaisravietę atvykę šios įmonės specialistai pranešė, kad jų darbuotojas, dirbantis traktoriumi su cisterna, gyvena Konstantinavoje, o šiuo metu dar ir atostogauja, tad kol jis atvyks į Juodupę, gali prabėgti kelios valandos. Ieškota kitų išeičių. VšĮ Juodupės komunalinio ūkio atstovai teigė turintys traktorių su cisterna, tačiau ši technika neseniai įsigyta, todėl nesinorėtų jos užteršti mazutu.

Sprendimą priėmė rajono meras Antanas Vagonis, nuo pat ankstyvo ryto stebėjęs gaisro gesinimą. Darbas buvo pavestas Juodupės komunalininkams. Senieji audinių fabriko darbuotojai prisiminė, jog netoli katilinės yra įkastas didžiulis rezervuaras, skirtas ekstremaliems atvejams. Į jį būtų galima perpumpuoti teršalus. Darbuotojai surado rezervuaro dangtį…

Nelaimės pasekmės – savininko rūpestis

Į nelaimės vietą atvyko ir rajono savivaldybės specialistų komanda, aplinkosaugininkai. Jie sprendė, ar reikia skelbti ekstremalią situaciją dėl į aplinką išsiliejusio mazuto.

Pasak savivaldybės vyresniojo specialisto civilinei saugai ir mobilizacijai Raimundo Tūskos, skelbti ekstremalios situacijos nereikėjo, mat katilinė priklauso UAB „Lanalitai“, ji tiekia šilumą ir garus tik gamybai, tad dėl gaisro miestelio gyventojai nenukentės: jiems šilumą ir toliau tieks kita katilinė, kurią eksploatuoja Juodupės komunalinis ūkis.

„Savininko rūpestis – likviduoti gaisro padarinius, samdyti specializuotą įmonę, kuri neutralizuotų teršalus. Savivaldybė ir kitos institucijos turi prižiūrėti, kaip vyksta darbai, ir esant reikalui, savininkui padėti“, – neabejojo R. Tūska.

Anot Panevėžio regiono Aplinkos apsaugos departamento Rokiškio rajono agentūros vedėjos Danutės Baronienės, situacija nelaimės vietoje valdyta sklandžiai. Maždaug 13 tonų skystojo kuro talpykla buvo labai įkaitusi, grėsė sprogimas. Ugniagesiai ją nuolat aušino, apipildami putokšliu ir vandeniu.

Pasak „Rokiškio vandenų“ direktoriaus Leono Butėno, valymo įrenginius pasiekęs skystasis kuras plūduriavo vandens rezervuarų paviršiuje. Teršalus stengtasi nusiurbti į specialias talpyklas ir išvežti neutralizuoti. „Tragedijos nėra, tačiau problemų labai daug“, – sakė įmonės vadovas.

UAB „Lanalita“ dirba apie 50 darbuotojų. Dėl katilinėje kilusio gaisro rytinė pamaina darbo nepradėjo.            

Vaizdai iš nelaimės Juodupėje – šios svetainės nuotraukų ir vaizdo galerijose.

 

 

 

Dalia Zibolienė

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: