Algis KAZULĖNAS
Algis KAZULĖNAS

Paskutinis skambutis nuaidėjo visose šalies mokyklose. Abiturientų ir jų tėvų veiduose galėjai išvysti ir džiaugsmą, ir nerimą. Pakilią šventės nuotaiką aptemdė šią savaitę Vyriausybės patvirtinta naujosios aukštojo mokslo ir studijų reformos finansavimo sistema, kurią abiturientai ir jų tėvai lygina su ant kaklo užnerta kilpa…
Jei iki šiol ir ne itin gerai brandos egzaminus išlaikę abiturientai galėjo tikėtis patekti nors į dalinai valstybės finansuojamas vietas aukštojo mokslo kalvėse, tai nuo šių metų rugsėjo pirmosios jie turės mokėti visą studijų kainą. Nuo šiol valstybė šimtu procentu finansuos tik geriausiai besimokančius. Nemokamas mokslas auštosiose mokyklose šiemet bus garantuotas 21 tūkst. abiturientų iš 42 tūkst. baigusiųjų mokyklas. 11 tūkst. studijų krepšelių iškeliaus į universitetus, 10 tūkst. – į kolegijas. Prasčiau egzaminus išlaikę abiturientai į valstybės finansuojamų studentų gretas galės patekti tik studijoms įpusėjus – po dvejų bakalauro studijų metų bus peržiūrimi studentų mokymosi vidurkiai. 
“Gimtojo…“ kalbinti abiturientai, jų tėvai ir mokytojai neslėpė sumišimo – iki kelių dešimčių tūkstančių litų išaugusi metinė studijų kaina daugeliui gali tapti neįveikiama kliūtimi siekti aukštojo išsilavinimo. Kiek pirmakursiui kainuos vieneri studijų metai, priklausys nuo pasirinktos specialybės. Pavyzdžiui, filologijos studijų metai kainuos 6 tūkst. 625 litus, biomedicinos ir psichologijos mokslai – 7 tūkst. 922 litus, dailės, teatro, odontologijos studijos – 11 tūkst. 517 litų per metus. Esą taip įvertintos specialistų parengimo išlaidos. Pagal šias specialybes dirbančių žmonių pajamos skiriasi nepalyginamai, o kai kuriems jų po studijų išsimokėti paimtus kreditus beveik nerealu. Antai socialiniai pedagogai Lietuvoje uždirba vidutiniškai apie 1 tūkst. 600 litų per mėnesį, o ketverių metų studijos kainuos 16 tūkst. litų. Pagal Švietimo ir mokslo ministerijos projektą, brangiausia kainuos pilotų ir muzikų studijų programos – 18 tūkst. 854 litus per metus.

Ar verta veržtis bet kokia kaina į universitetą?

Algis KAZULĖNAS
Seimo narys

Priklausau Švietimo, mokslo ir kultūros komitetui, tad esu gerai susipažinęs su aukštojo mokslo reformos niuansais. Daugiau kaip tris mėnesius kas antrą dieną posėdžiavome, tarėmės su ekspertais, kaip geriau parengti reformą. Mūsų tikslas – aukšta studijų kokybė, socialinė parama aukštojo mokslo siekiantiems studentams. Stengėmės, kuo geriau parengti reformą. Ar pavyko, parodys praktika.
Kiek įdedama į jaunosios kartos švietimą – tokia ir valstybės ateitis
Birutė VĖTIENĖ
Pedagogė, motina, išleidusi studijuoti keturis vaikus

Užauginau ir į aukštąjį mokslą išleidau visas keturias savo atžalas. Laimė, kad į šį “pravažiuojantį“ traukinį spėjo įšokti jauniausias sūnus – jis gimnaziją baigė ir lituanistikos studijas pradėjo praėjusiais metais. Tačiau dabar aš, kaip pedagogė, liūdžiu dėl kitų vaikų ateities. Priimta nauja aukštojo mokslo ir studijų reforma daugeliui užkirs kelią į aukštąjį išsilavinimą.

Į šipulius bus sudaužyti jaunosios kartos likimai
Arūnas AUGUTIS
Rokiškėnas, abituriento tėvas

Šiemet Švietimo ir mokslo ministerijos įvykdyta aukštojo mokslo ir studijų reforma palies ir mūsų šeimą. Abiturientas sūnus ruošiasi architektūros studijoms. Neseniai sužinojau, jog jos atsieis 14 tūkst. litų per metus. Galiu pasakyti tik tiek – padaryta didžiulė nesąmonė… Reforma nukreipta į vienintelį dalyką – taupymą. Ji – iš valstybės ubagiškumo, iš karštligiškų bandymų taupyti visuomenės ateities sąskaita.

Neramu dėl anūko ir kitų moksleivių
Edvinas JONČYS
„Romuvos“ gimnazijos abiturientas 
jo močiutė Virginija MIKULĖNIENĖ, „Romuvos“ gimnazijos mokytoja

E.Jončys: „Labai neramu dėl šitos reformos. Norėčiau studijuoti specialybę, susijusią su fizika. Man ji ir patinka, ir sekasi. Bandysiu stoti į Vilniaus universitetą, Šiaulių universitetą, Vilniaus pedagoginį universitetą. Žinoma, stengsiuosi patekti į valstybės finansuojamą vietą. Mokausi neblogai, gal pavyks.“
V.Mikulėnienė: „Dėl reformos labai baisu. Nežinia, kaip rinktis specialybes, kaip pavyks įstoti. Labai neramu dėl anūko ir kitų moksleivių…“

Visas straipsnis šeštadienio „Gimtajame…“

 

Agnė PUTEIKYTĖ, Lina DŪDAITĖ

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: