R. Keliuotytės nuotr.

Užburtas ratas

Tuštėjant kaimams, investuoti į paslaugas ir likusių gyventojų gerovę tampa nebenaudinga, todėl nyksta parduotuvės, mokyklos, susiduriama su kokybiško geriamojo vandens, taromatų, kelių problemomis, o didžiausiu galvos skausmu senukams tampa susisiekimas su miestais ir gydymo įstaigomis.

Atsisakoma karvių – nebeapsimoka. Kaip sako Sriubiškių bibliotekininkė Laima Kaladienė, kam žmogui laikyti ir vargti su karvute, jei jam už litrą pieno moka 8 centus. Tikras pasityčiojimas. „Masiškai žmonės atsisako karvių, o kiaulės – seniai pamirštos. Teliko smulkmė – naminiai paukščiai: vištos, žąsys, antys, kalakutai. Bet atsirado laiko pajūriui, sanatorijoms“, – juokauja L. Kaladienė.

Natūralu, kad toks kontekstas jaunimo nevilioja nei likti kaime, nei kurtis jame. Darbo – jokio. Kurti savo verslą, kai paslaugų vartotojų kaime vis mažiau, visiškai nenaudinga. Nebent ūkininkauti, tačiau rastis naujiems ūkiams galimybių – jokių. Nėra laisvos žemės. Vietiniai pasakoja, kad net dėl hektaro verda kovos. Todėl neūkininkaujantys darbingo amžiaus žmonės važinėja dirbti į aplinkinius miestus.

Tiesa, atsiranda kaime besikurianti viena kita jauna šeima, todėl ir vaikai vis dar krykštauja, tačiau statistika ir čia negailestinga. Tarkim, Sriubiškiuose šiais metais mirė 12 žmonių, o gimusiųjų nebuvo nė vieno.

„Ar mes kalti, kad į mus nebeapsimoka investuoti? Ar dėl to turime gyventi visiškai kitokiomis sąlygomis negu kitur Lietuvoje? Naudoti rudą vandenį, bet mokėti už jį tiek pat, kiek kiti? Galvoti, kur padėti tarą, nes taromatų nėra. O kaip ją išvežti? Juk  nuima autobusus, panaikino ir ypač mums reikalingą maršrutą Rokiškis–Šiauliai. Iš namų savo jėgomis jau nepajėgiame išvykti, turime ieškoti, kas pavežtų, samdytis ką privatų arba važiuoti dviračiais“, – skaudžius klausimus kėlė kaimuose gyvenantieji.

Vienareikšmio atsakymo į tokius klausimus nėra. Kaip ir dėl susisiekimo, čia sprendimų gali būti įvairių, bet, jei ši paslauga bus nuostolinga, nei Rokiškio autobusų parkas, nei privatininkai jos neteiks.

Išsamiau skaitykite „Gimtajame…“

Prie Dirdų

2
Rašyti komentarą

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
DianaPirmininkas Recent comment authors
  Subscribe  
Naujausius Seniausius Įvertinimą
Informuoti apie
Diana
Diana

Gal ir ne į temą, bet pagalvojus – Lansbergis dėl to kaltas nemažai.

Pirmininkas
Pirmininkas

Dėkokite už viską pieno supirkėjams, kurie kraunasi milijonus, dėkokite tiems , kurie jums žadėjo po 100 dienų, po to -po 1000 dienų gerovę, dėkokite tiems, kurie žadėjo tvarką ir teisingumą, nes nusibodo ir norime gyventi geriau, mat nusipelnėme gyventi geriau. Statykime žalius kryžius, nes vakar balsavome už ateitį, kuri miršta, nepradėjusi gyventi.
Atsibuskite, pažiūrėkite blaiviomis akimis į Lietuvą, runkeliai.