A. Stanio nuotr.

Humanitarinė pagalba 

Pasak mero, visą humanitarinę pagalbą renka ir koordinuoja Lietuvos Raudonasis Kryžius. „Tai yra daroma planingai ir organizuotai. Kaip matėte, per akcijas didžiuosiuose Lietuvos miestuose per trumpą laiką suaukota neįtikėtinai daug daiktų, todėl akcija sustabdyta. Problema ne surinkimas, o logistika. Kaip visa tai nugabenti į karo zoną? Būtent todėl pavienės, neorganizuotos akcijos neveiksmingos“, – komentuoja rajono meras.

R. Godeliausko teigimu, humanitarinės akcijos vyks ir toliau, nes pagalba Ukrainai bus reikalinga dar ilgai, todėl ir Rokiškio žmonės turės galimybę prisidėti čia, vietoje. „Mes Raudonajam Kryžiui jau pasiūlėme pagalbą tiek renkant humanitarinę pagalbą, tiek transportuojant. O dabar laukiame, kada jie organizuos paramos akcijas kituose Lietuvos miestuose, tarp jų ir Rokiškyje. Gyventojai apie tai bus informuoti“, – sako meras.

Medicininė pagalba ir reikmenys 

Kaip sako Rokiškio meras, sveikatos, gydymo reikmenis, medikamentus ir visą medicininę pagalbą organizuoja ir koordinuoja Sveikatos apsaugos ministerija.  „Visas šis procesas vyksta centralizuotai, peržiūrimi ir renkami resursai iš visos Lietuvos gydymo įstaigų, o surinkta parama bus centralizuotai transportuojama į karo zoną, ten išskirstoma derinant su vietos valdžia“, – sako R. Godeliauskas.

Lietuvos gyventojai Ukrainai jau paaukojo per 4 mln. eurų

Rajono meras atkreipia dėmesį ir dėl finansinės pagalbos Ukrainai. „Reikia suprasti, kad gali atsirasti bandančiųjų pasinaudoti šia situacija, todėl, aukodami neva Ukrainai, galime pakliūti į sukčių pinkles. Užsienio reikalų ministerija rekomenduoja lėšas aukoti VšĮ „Mėlyna ir geltona“ organizacijai. Ši organizacija, kiek žinau, jau yra iš Lietuvos gyventojų surinkusi per 4 mln. eurų. Labai svarbu tas lėšas panaudoti tikslingai, pirkti už jas tai, ko iš tiesų reikia karo siaubiamai Ukrainai, o ši organizacija turi tiesioginių ryšių su Ukraina, ji renka visus duomenis apie šalies poreikius ir už tuos suaukotus pinigus perkama tiksliai pagal tuos poreikius ir gabenama ten, kur reikia pagalbos“, – paaiškina R. Godeliauskas ir priduria, kad pavienės akcijos labiau kenkia, nes neaišku kur, kam ir kaip tos surinktos lėšos perduodamos, atsiranda daug interpretacijų, o tikslingumo trūksta.

VšĮ „Mėlyna ir geltona“ organizacijai pinigus perves ir Rokiškio kavinė „Senas grafas“ nuo pirmadienio pradedanti specialią akciją – visi ateinantys čia papietauti kartu parems Ukrainą. Pusę sumos nuo sumokėtų pietų keliaus karo siaubiamai šaliai paremti.

Karo pabėgėlių apgyvendinimas

Karo pabėgėlių apgyvendinimą Lietuvoje organizuoja ir koordinuoja Vidaus reikalų ministerija. Alytuje yra įrengtas pabėgėlių išskirstymo centras, todėl visi bėgantys nuo karo Ukrainos gyventojai pirmiausia bus vežami į tą centrą, ten bus sutvarkomi dokumentai ir pabėgėliai skirstomi į apgyvenimo vietas visoje Lietuvoje – į savivaldybes, pas žmones, kurie yra užsiregistravę ir gali suteikti gyvenamąja vietą.

Rokiškio savivaldybė jau yra pasiūliusi patalpų karo pabėgėliams apgyvendinti. Aktyviai savo pagalbą siūlo ir gyventojai.

Pasak rajono mero patarėjos Vitos Mykolaitienės, karo pabėgėliai prieglobstį galės rasti Obelių socialinių paslaugų namuose – čia jiems parengta 80 vietų, ir Panemunėlio daugiafunkciame centre – čia galės apsistoti 30 ukrainiečių. „Viskas parengta jų gyvenimui – yra lovos, patalynė, visi reikalingi daiktai. Savivaldybė tieks ir maistą“, – sako V. Mykolaitienė.

Suteikti karo pabėgėliams prieglobstį jau pasisiūlė aštuoniolika rajono gyventojų. „Žmonės siūlo ir individualius namus, ir sodybas, siūlosi priimti ir į savo namus, į butus, net Kauno rajone pasiūlė namuką“, – sako V. Mykolaitienė.

Pasak Rokiškio mero, registruoti siūlomą prieglobstį galima ir per Vidaus reikalų ministeriją, bet geriausia per savivaldybę. „Mums reikės žinoti apie visas šeimas, apsigyvenusias rajone, nes turėsime pasirūpinti vaikų užimtumu, pamokomis, darželiais, transportavimą jiems organizuoti, todėl turime turėti visą informaciją“, – sako R. Godeliauskas.

Jei turite galimybę apgyvendinti pabėgėlius, prašome kreiptis šiais kontaktais:
mero patarėja Vita Mykolaitienė, tel. 8 658 37 792v.mykolaitiene@post.rokiskis.lt;
vyriausioji specialistė civilinei saugai ir mobilizacijai Giedrė Kunigėlienė, tel. (8 458) 71 433 , mob. 8 698 70 128g.kunigeliene@post.rokiskis.lt

Apie piktybišką dezinformaciją reikia informuoti policiją

Rokiškio meras taip pat pataria gyventojams apie įvairią piktybišką dezinformaciją informuoti policiją. „Jeigu gaunate dezinformacijos tekstus apie vykstantį karą, agitavimo tekstus, nukreiptus prieš Ukrainą, prieš Rusijai taikomas sankcijas, būtinai praneškite policijai ir perduokite tokios informacijos šaltinius“, – ragina R. Godeliauskas.

Jaunimas dalijasi informacija

Jaunimo reikalų koordinatorius Gediminas Kriovė sako, kad jaunimas aktyviai palaiko Ukrainos žmones.

„Daug jaunimo dalyvavo Ukrainos palaikymo akcijoje, vykusioje praėjusią savaitę. Mano žiniomis, nevyriausybinėse organizacijose vyko vidinės diskusijos apie situaciją. Jaunimas labai aktyviai dalijasi paramos Ukrainai nuorodomis ir stengiasi kiek išmanydami prisidėti prie įvairių akcijų virtualiai. Girdėjau, kad ir vietoje gimtadienio dovanų draugų prašoma paaukoti Ukrainos žmonėms“, – pasakoja G. Kriovė.

Siūlys konkrečią pagalbą

Prie Ukrainos palaikymo akcijų kviečia jungtis ir Rokiškio stalo žaidimų klubas bei „pubas“ „Gnomas“. Stalo žaidimų klubo atstovė Meda Stanienė šeštadienį „Gnome“ rengia stalo žaidimų vakarą, kurio metu rokiškėnai kviečiami aukoti Ukrainos žmonėms.

„Vakaro metu vyks aukcionas – susirinkusieji galės laimėti atributikos, atspindinčios Ukrainos palaikymo idėjas. Visi pinigai, surinkti aukciono metu, taip pat bus skirti Ukrainos žmonėms“, – pasakoja M. Stanienė.

Pašnekovė tikina tuo neapsiribosianti ir kviečia visus miestiečius ir miesto verslininkus puošti savo pastatus, langus ar net drabužius įvairia Ukrainos atributika ir bent taip išreikšti palaikymą karo niokojimai kaimynei.

Lietuva telkia medikus – vykstančiųjų į Ukrainą sąraše rokiškėnų kol kas nėra

Penktadienį Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) pranešė, jog šiuo metu vyksta vertinimas, kokia forma ir kokia apimtimi Lietuva gali padėti karinę agresiją patiriančiai Ukrainai. Viena iš pagalbos formų galėtų būti ir Lietuvos medikų, savo noru išreiškusių valią vykti padėti Ukrainos kolegoms, misija. SAM paprašė sudaryti sąrašą medikų, kurie, jeigu bus priimti atitinkami sprendimai, sutiktų dalyvauti tokioje humanitarinėje misijoje.

Į kvietimą jau atsiliepė dešimtys Lietuvos medikų. Jie sako galintys išvykti kad ir iškart.

Rokiškio rajono savivaldybės administracijos direktoriaus Andriaus Burnicko teigimu, kol kas šiai misijai nėra užsiregistravusio nė vieno Rokiškyje dirbančio sveikatos specialisto. „Pirmadienio ryte nebuvau informuotas apie pasikeitusius duomenis ir tai, kad nors vienas Rokiškio rajone dirbantis medikas būtų pareiškęs norą vykti į misiją Ukrainoje“, – sakė A. Burnickas.

Rasa Keliuotytė
Greta Stočkienė
Andrius Stanys

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: