A. Stanio nuotr.

Būtina koordinuoti veiksmus

Rajono žmonės geranoriškai pasirengę priimti pabėgėlius. Tačiau jų srautai auga kasdien. Žmonės, iškentę karo siaubą, ilgą ir varginančią kelionę prie sienos, laukę eilėse, džiaugiasi tuo, kad jiems nešvilpia kulkos virš galvos. Jiems mažiausiai rūpi kelionės formalumai, dokumentai. O kur dar kalbos barjeras… Ir globėjai, kurie parengia savo būstus, rūpinasi pavėžėjimu, organizuoja maistą ir sprendžia kitus pabėgėlių apgyvendinimo reikalus, tikriausiai mažai laiko turi padėti jiems sutvarkyti formalumus, kad galėtų legaliai gyventi mūsų šalyje. Tačiau tuo pasirūpinti būtina. Nes neturint registracijos gali kilti nemažai problemų.

Kokių? Pirmiausia, pasak rajono mero, atkeliauja karo ir sunkios kelionės išvargintos šeimos, kentusios šaltį, nuovargį. Tarp pabėgėlių ir nėščios moterys, ir vaikai, ir seneliai. O jiems būtina medicininė pagalba, gydytojų priežiūra, vaistai. Neregistruotiems pabėgėliams galima suteikti būtinąją medicininę pagalbą. O ar jos visada užtenka?

Taip pat reikia suprasti, kad pabėgėliai atvyko ne vienai dienai ir ne savaitei. Kad, nors ir geraširdžių žmonių globojami, netrukus turės spręsti savo pragyvenimo klausimus. Pasak rajono mero R. Godeliausko, jau šiuo metu Socialinės apsaugos ir darbo ministerija rengia visą socialinės pagalbos, įskaitant ir išmokas, paketą. Ir jis teks tik tiems pabėgėliams, kurie bus registruoti.

Turi būti žinoma

Pabėgėliai turi užsiregistruoti ne šiaip sau. Tai – ne biurokratinis formalumas, ne bereikalingas nelaimės išvargintų žmonių varginimas. Tai, visų pirma, būtina sąlyga legaliai gyventi Lietuvoje. Antra – tai garantija abiem pusėms: ir pabėgėliams, ir jų globėjams. „Juk jei nežinome, ar tas žmogus apskritai yra mūsų rajone, kaip galime jam padėti?“ – klausė meras.

O pagalbos reikia. Jau dabar. Jau dabar reikia koordinuoti ukrainiečių vaikų mokymą mokyklose. Kaip žinoti, kur ir kiek klasių organizuoti, parinkti pedagogus, padėti vaikams adaptuotis. Juk dauguma vaikų kalba ukrainietiškai arba rusiškai, vadinasi, teks juos mokyti kalbos, padėti integruotis į mūsų visuomenę.

Padėti integruotis reikės ir suaugusiesiems. Rūpintis, kad jie netaptų prekybos žmonėmis, išnaudojimo aukomis. Kad jie būtų tinkamai įdarbinti, užtikrintas Darbo kodekso taikymas. Situacija dviprasmiška: viena vertus, svarbi galimybė dirbti, uždirbti, save išlaikyti. Kita vertus, svarbu užtikrinti, kad dirbantieji ukrainiečiai gautų jiems priklausantį atlygį ir garantijas. Kitaip sakant, kad apsukrių „dėdžių“ rankose jie netaptų XXI a. vergais. Ar dar blogiau, nusikaltimų aukomis. Juk jie, vykdami čia, neturi galimybės rinktis, jie yra visiškai priklausomi nuo tų, kurie teikia prieglobstį. O kaip sužinoti, kad žmogui reikia pagalbos, jei jis nė neregistruotas?

Registracija svarbi ir dėl valstybės saugumo: juk pabėgėlių minioje gali būti įsimaišiusių ir nusikaltėlių, ir priešo agentų. Ir tai ne sąmokslo teorijos. „Mūsų rajone jau buvo šeima, kurios vyras, kaip paaiškėjo, dezertyravo ir kaunasi Rusijos pusėje. Ji mūsų rajone išbuvo parą“, – sakė meras. Kita pabėgėlių šeima išvykdama galimai pažeidė įstatymus. „Atvyko ir 35-erių vyras. Kaip jis perėjo Ukrainos sieną, jei vyrai neišleidžiami į užsienį?“ – svarstė meras. Jis pabrėžė, kad mūsų šalies pozicija tokia pat, kaip ir Ukrainos: moterims ir vaikams priklauso saugus prieglobstis, o vyrai turi ginti savo šalį nuo priešo.

Registracija padės išspręsti ir galimus nesklandumus: tai garantija, kad nutikus kokiai nelaimei pabėgėliai tiesiog neatsidurs gatvėje. Todėl meras ir ragina: laikykitės formalumų, registruokite pabėgėlius, kad paskui nekiltų bėdų ir nesusipratimų. Registracija – garantija abiem pusėms: ir pabėgėliams, ir globėjams.

Kaip padeda savivaldybė?

Rokiškio rajono savivaldybė, pabrėžė R. Godeliauskas, priimdama pabėgėlius iš Ukrainos, veikia tik teisėtu keliu, bendradarbiaudama su Socialinės apsaugos ir darbo ministerija. Ir tą ragina daryti visus, kurie ketina globoti iš Ukrainos atvykusius žmones. „Pirmiausia, vykstant nuo sienos, sugaiškite valandą kitą Utenoje ar Panevėžyje, bet užregistruokite tuos žmones Migracijos departamento poskyriuose“, – sakė jis. Informuokite pabėgėlius, kad jie turi registruotis. „Jei žmonės neturi kuo nuvykti, suorganizuosim transportą. Tik praneškit savivaldybei. Padėsime, kuo galėsime. Bet pabėgėlius būtina registruoti“, – sakė meras.

Ir savivaldybė jau pasiruošusi priimti tuos, kuriems reikia pagalbos. Artimiausiomis dienomis laukiama, kad į mūsų rajoną atvyks 29 vaikai ir 10 jų globėjų. Pabėgėliams paruošta gyvenamoji vieta Obelių socialinių paslaugų namuose bei Panemunėlyje.

Kaip jau minėta, savivaldybė pasirengusi padėti daug kuo: ir gydyti tuos, kuriems reikia medicininės pagalbos, ir organizuoti vaikų neformalųjį, o vėliau formalųjį ugdymą. Kai tik bus patvirtinta, visa apimtimi teiks socialinę paramą.

Užs.  308

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: