Žydrūnė Jakštonienė: „Klaida yra žvilgtelėti tik į termometrą ir nekreipti dėmesio į pranešimus apie jutiminę temperatūrą. Klaida ir pernelyg inertiškai reaguoti į temperatūros pakitimus (kai šiltesnį drabužį išsitraukiam tik tada, kai jau peršalom, arba kai prakaituojam su pūkine striuke ar žieminiais batais, brisdami per balas).“ Asmeninio archyvo nuotr.

Kaip žmogaus organizmą veikia itin žema oro temperatūra (-2030 laipsnių šalčio)?

– Kai temperatūra krinta ar kyla palaipsniui, organizmas adaptuojasi – apsipranta, tuomet nebe taip baisu ir -20 ar -30°C. Apskritai, žmogaus organizmas pajėgus priprasti ir išgyventi gerokai žemesnes temperatūras, tarkim, Sibire gali būti ir -50°C, bet žmonės ten sėkmingai gyvena. Tiesa, kur kas svarbesnė ne reali, o vadinamoji jutiminė temperatūra, kai sumuojasi temperatūros, drėgmės ir vėjo poveikis (ir nuo realios ji gali skirtis 5-iais ar net 10-ia laipsnių). Kuo didesnė drėgmė ir kuo stipresnis vėjas, tuo labiau juntamas šaltis, tuo greičiau galima nužvarbti ar nušalti galūnes, peršalti.

– Ką patartumėte vaikams ir suaugusiems šaltu oru, kad šaltis nepakenktų sveikatai?

– Ne veltui sakoma – nėra blogo oro, yra tik netinkama apranga (ir apavas). Tikrai nepasakysiu nieko naujo – drabužiai turi būti pralaidūs orui, „kvėpuojantys“, tinkamo dydžio, velkami keliais sluoksniais. Viršutinis drabužis – neperpučiamas vėjo. Batai – pakankamai storu padu, pašiltinti, laisvesni, kad nespaustų kojų. Šaltu oru lauke reikia judėti – žiema nėra laikas sėdėti ant suoliuko. Rekomenduojama prieš einant į lauką ištepti veidą riebiu kremu (ypač vaikams), kad vėjas nenugairintų, kad nenušaltų veido oda. Vežamas vežimėliu ar rogėmis vaikas turi būti rengiamas šilčiau, negu einantis pats. Nepamirškime kepurių, gerų pirštinių – vaikams geriausios tos, kurios ilgai neperšlampa – kaip gali džiaugtis žiema, neliesdamas sniego, neįgriūdamas į pusnį?

Išsamiau skaitykite „Gimtajame…“

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: