– Kiek laiko abiturientai, baigę mokyklas, PSD dar draudžiami valstybės lėšomis?
– Abiturientai PSD valstybės lėšomis yra apdrausti iki rugpjūčio 31 d. imtinai.

– Kiek laiko valstybės lėšomis PSD draudžiami diplomus gavę studentai?
– Draudimo galiojimas priklauso nuo studento teisinio statuso pradžios ir pabaigos datų, t. y. studentas laikomas apdraustu valstybės lėšomis nuo studento statuso įgijimo dienos iki šio statuso netekimo dienos (arba iki studento išbraukimo iš studentų sąrašų datos).
Studentams, kurie vasarą baigia pirmos pakopos kursą, keičia mokslo kryptį, mokymosi formą ar mokslo įstaigą po pirmos pakopos baigimo ir vasarą stoja į kitą, PSD pratęsiamas ir lieka galioti iki rugpjūčio 31 d. Tiesa, jei šie jaunuoliai nuo rugsėjo nesimokys pagal nuolatinės studijų formos studijų programas, nevykdys jokios darbinės veiklos ir nebus draudžiami valstybės lėšomis dėl kitų priežasčių, jie jau rugsėjį turės pradėti už save kas mėnesį mokėti PSD įmokas.
Studentams, kurie baigia studijas (dažniausia tai būna antros pakopos studijos, magistrantūros) ir netenka studento statuso žiemą, PSD galioja iki studijų baigimo mėnesio pabaigos.
Tais atvejais, kai studentas po studijų baigimo išvažiuoja praktikuotis į užsienį, jis jau nebelaikomas studentu, nes faktiškai mokslo programa yra užbaigta ir tokie asmenys jau yra gavę diplomus. „Erasmus“ praktika suprantama kaip universitetų suteikiama galimybė naujam specialistui išbandyti savo jėgas ir įgyti praktinių žinių užsienyje. Šiuo metu galiojantis teisinis reglamentavimas neužtikrina sveikatos draudimo garantijų asmenims, kurie savanoriškai išvyksta praktikuotis į užsienį, t. y. už tokius žmones valstybė PSD įmokų nemoka.

– Jeigu abiturientas, šiemet baigęs mokyklą, niekur neįstoja mokytis ir neįsidarbina – kas tuomet moka PSD? Kokio dydžio?
– Tokiu atveju šie jaunuoliai savo PSD turi pasidomėti ir pasirūpinti patys. Tad jei jie nėra apdrausti PSD kitoje asmenų kategorijoje, PSD įmokas jau rugsėjį jiems reikia pradėti mokėti patiems.
Savarankiškai besidraudžiantys asmenys kiekvieną mėnesį iki einamojo mėnesio paskutinės dienos turi sumokėti 34,2 Eur (9 proc. dydžio PSD įmoka nuo minimalaus mėnesio atlyginimo) PSD įmoką. Jei žmogus įmokos nesumokėjo laiku, sumokėjo mažiau ir susidarė skola, taip pat jei mokėjimo dokumentuose padarė klaidų (pvz., nurodė klaidingą įmokos kodą ar gavėją) ir lėšos nepasiekė gavėjo, jis gali likti neapdraustas.

– Kada abiturientas gali registruotis Darbo biržoje? Ar tuomet už jį PSD moka valstybė? Kiek laiko?
– Teritorinėse darbo biržose registruotus bedarbius PSD draudžia valstybė. Šios grupės apdraustųjų PSD laikotarpiai galioja nuo bedarbio statuso suteikimo iki jo netekimo datos. Jeigu gyventojas išbraukiamas iš bedarbių sąrašų ir jis nėra apdraustas sveikatos draudimu kitoje asmenų kategorijoje, PSD įmokas reikia pradėti mokėti pačiam nuo kito mėnesio, einančio po to mėnesio, kai jis neteko bedarbio statuso.

– Ar reikia mokėti PSD į užsienio šalis studijuoti išvykstantiems abiturientams ir studentams? Kas moka šiais atvejais?
– Išvykstantiesiems studijuoti į Europos Sąjungos (ES) narių, Norvegijos, Islandijos, Lichtenšteino ir Šveicarijos aukštąsias mokyklas pagal nuolatinės studijų formos programas sveikatos draudimas Lietuvoje patvirtinamas tik tada, kai teritorinei Ligonių kasai pateikiama ES mokymo įstaigos akademinė pažyma (originalas). Šios grupės apdraustųjų PSD galiojimo laikotarpiai nustatomi pagal pažymos duomenis – nuo dokumente nurodytos studijų (studijų dalies) pradžios datos iki einamųjų mokslo metų studijų (studijų dalies) pabaigos datos arba iki einamųjų mokslo metų pabaigos datos (jei studijų arba studijų dalies pabaigos data dokumente nenurodyta).
Studentai PSD draudžiami vieneriems mokslo metams, todėl minėtą pažymą turi pristatyti kiekvienais mokslo metais.
Teritorinėms ligonių kasoms būtina pateikti oficialią (ant firminio aukštosios mokyklos blanko) akademinę pažymą, patvirtinančią, kad jaunuolis studijuoja ES aukštojoje mokykloje. Kvietimus studijuoti užsienio šalyse gavę studentai dažnai vietoj akademinės pažymos pateikia minėtą oficialų kvietimą studijuoti, tačiau reikia turėti omenyje, kad tai nėra studijuojančiojo statusą patvirtinantis įrodymas. Universiteto kvietimas nėra garantas, kad pakviestasis studijuoti tikrai ten mokysis.
Pateikti iš Lietuvos aukštosios mokyklos gautą pažymą, patvirtinančią teisę į sveikatos draudimą valstybės lėšomis, reikia ir vykstantiesiems studijuoti į ES šalis pagal studijų mainų programas.
Savarankiškai apsidrausti rugsėjo mėnesį PSD reikia jaunuoliams, kuriems ES šalyse mokslo metai prasideda vėliau, pvz., spalio mėnesį, nes kitaip jų draudimas nutrūksta.
Jaunuoliai, ketinantys studijuoti už ES ribų, valstybės lėšomis nėra draudžiami ir savo sveikatos draudimu turi pasirūpinti patys.

 

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: