blank
V. Bičiūnaitės nuotr.
  • Į paruoštą gruntą pasėkite bent 20 sėklų ir palaukite, kol sudygs. Jei sudygo 80–85 proc. – tai normalu, nes šimtaprocentinis sėklų daigumas būna labai retai.
  • Keliais sluoksniais sulankstykite šviesios spalvos medžiagos arba marlės gabalėlį, sudrėkinkite jį ir, padėję ant lėkštutės, lygiais tarpais paskleiskite 8–10 sėklų. Kita lėkštute uždenkite, kad neišgaruotų drėgmė, ir padėkite ant šilto paviršiaus. Kasdien patikrinkite, ar užtenka drėgmės. Į lėkštutę pilamas vanduo turi visiškai sudrėkinti audinį ir sėklas, bet jų neapsemti. Sėkloms daiginti geriausia 25 laipsnių šiluma. Tada kopūstai, ridikėliai, salotos ir žirniai sudygsta per 7 dienas, agurkai – per 8, burokėliai ir pupelės – per 10, svogūnai – per 12, morkos ir pomidorai – per 14 dienų.
  • Norėdami nustatyti nedaigias sėklas, jas suberkite į druskos tirpalą, paruoštą iš vienos stiklinės vandens ir arbatinio šaukštelio valgomosios druskos. Subėrę sėklas, gerai išmaišykite ir keletą minučių palaukite. Daigios sėklos nusės ant dugno, nedaigios – išplauks į paviršių. Jas išmeskite. Dugne nusėdusias sėklas nuplaukite švariu vandeniu ir, jeigu iki sėjos dar toli, išdžiovinkite.
  • Laikomos tinkamomis sąlygomis daržovių sėklos gali būti daigios daugelį metų. Pavyzdžiui, pomidorų, pupų, pupelių sėklos būna daigios 9 metus, agurkų, aguročių, moliūgų, melionų, arbūzų – 8, žirnių – 7, burokėlių, kopūstų, ridikų, ridikėlių, ropių, cikorijų – 5, morkų, rabarbarų, salierų, salotų, porų, špinatų – 4 metus. Po poros metų daigumą praranda pastarnokai, salierai, krapai, svogūnai, rūgštynės.

Kaip pažadinti senas sėklas?

Nuo senesnių laikų žinoma keletas būdų, kaip pažadinti sėklas, kad jos greičiau sudygtų. Patarimai tokie:

  • Senas sėklas suberkite į marlės maišelį. Į vieną stiklinę įpilkite šalto, į kitą – verdančio vandens.
  • Marlės maišelius su sėklomis paeiliui penkis pamirkykite stiklinėse po 4–5 sekundes.
  • Reikia pradėti ir baigti mirkyti šaltame vandenyje.
  • Ištrauktas sėklas suberkite ant marlės ir gerai išdžiovinkite.

Sėklų parduotuvės „Žalia stotelė“ vedėjos Genės Šinkūnienės komentaras:

„Šie patarimai teisingi, tik kai kurioms sėkloms tiktų ne šaltas, o drungnas vanduo. Kitas tiktų palaikyti šaldymo kameroje. Tai labai individualus dalykas. Paprastai ant sėklų pakuotės būna pateikta išsami informacija – mirkyti ar nemirkyti, kada sėti… Jei žmogus tiksliai laikysis tų instrukcijų, niekada neprašaus pro šalį.“

Parengė Vilma Bičiūnaitė

 

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: