Asociatyvi nuotr.

Svarbi augimo vieta
Rokiškio dvaro centrinį kiemą vasarą puošia didžiulis rožynas. Muziejaus direktorė Nijolė Šniokienė sakė, kad jo priežiūra rūpinasi ūkvedys Valentinas Skeirys. Žiemai aplink rožių kerus papilama su durpėmis sumaišytų žemių, jos storai apklojamos eglių šakomis. Pasak jos, nenuspėjami žiemos orai kartais sukelia stresą – pernai staiga spustelėjęs 15 laipsnių šaltis privertė suabejoti, ar rožės iškęs žiemą, tačiau viskas baigėsi gerai. „Gėlynas įkurtas ant sovietiniais laikais tiestos šiluminės trasos, kuri praleidžia šilumą, be to, pastatai užstoja vėjus. Taigi galima sakyti, kad mūsų rožes prižiūri ir Dievulis“, – dėkingą situaciją komentavo direktorė.

Neskubėkite dengti
Rokiškio sėklų parduotuvės „Žalia stotelė“ pardavėja Danutė Saulienė nuolat susiduria su pirkėjų klausimais apie rožių paruošimą žiemai. Dažnai domimasi, kuri veislė geriausiai peržiemoja. Pasirodo, tai vijoklinės rožės. Jas reikia pridengti tik pirmais antrais metais, jei yra galimybė, paguldyti ant žemės. Paaugusias pakanka stačias apglausti eglišakėmis ir surišti. Mulčiuoti reikia ir jaunas, ir paaugusias vijoklines rožes.
D. Saulienės nuomone, gėlynų gražuolėms tinka ir dabar reklamuojami specialūs augalams aprišti skirti maišai, bet parduotuvė jais neprekiauja. Ji rekomendavo apdengimu rūpintis tada, kai temperatūra nukrinta iki 5–8 laipsnių šalčio, nes kitaip augalai gali iššusti. Stiebus rudenį reikėtų palikti 40–50 cm aukščio – pritrumpinti tik tiek, kad netrukdytų apdengti. „Pavasarį vis tiek viršūnėlės bus apšalusios, tada nukirpsite. Žiemą rožes geriausia apmesti sniegu“ , – sakė patyrusi pardavėja.

Botanikai pataria
• Neskubėkite apdengti rožių, palaukite, kol bus šalta ir dieną, ir naktį, nes rožės atlaiko iki minus 10 laipsnių oro temperatūrą. Dengiama sausu oru.
• Geriau dengti keliais etapais: iš pradžių reikėtų žemės ir durpių priberti prie pat kamieno (apie 15 cm ir daugiau), taip apsaugant jas nuo ankstyvųjų šalnų, o baigti dengti tik atėjus pastoviems šalčiams. Dengti tinka ir medinės dėžės, vielos tinklas prilaikyti.
• Nenaudokite per storų apklotų. Jei pasirinksite polietileno plėvelę, ruberoidą, tuomet oras nesivėdins ir rožės gali supūti. Taip pat nepatartina dengimui naudoti durpių, pjuvenų ar smėlio, nes jos gerai sugeria drėgmę.
• Mūsų klimato sąlygomis nepridengtos gali peržiemoti tik kai kurios parko rožės. Kitų grupių ir veislių rožes prieš uždengiant reikia šiek tiek paruošti: nuskinti apatinius lapus, nugenėti silpnas ir nesveikas šakutes, nužydėjusius žiedynus, nesumedėjusius stiebų galiukus, krūmus ir žemę apipurkšti 1–2 proc. vario sulfato tirpalu.
• Besidriekiančių rožių genėti nereikia, tik nukarpyti ūglių galus.
• Miniatiūrinių rožių patrumpinami nesumedėję stiebų galiukai, ne daugiau kaip 1/3 ilgio.
• Arbatinių-hibridinių rožių krūmeliai apkarpomi paliekant 20–30 cm ilgio stiebus, floribundinių – šiek tiek (30–40 cm) ilgesni.
• Kamieninės rožės apkarpomos paliekant 20–25 cm nuo skiepijimo vietos. Kai rožė jau yra kelerių metų, stiebas pakankamai storas ir jį sunku paguldyti, karūna apdedama eglišakėmis ir kruopščiai aprišama, taip pat gerai tinka ir maišinė medžiaga.
• Vijoklinių rožių šakų nereikia trumpinti, nes jos žydi ant antramečių ūglių, šalinamos tik senos, nesveikos šakos. Lanksčios vijoklinių rožių šakos gali būti nuimamos nuo atramos ir nuleidžiamos ant žemės prieš tai padėjus pagaliukų, kad stiebai nedrėktų. Dengiama eglišakėmis.
• Eglišakės – geriausia dengiamoji medžiaga, nes praleidžia orą, neprisigeria vandens, apsaugo nuo šalčio, graužikų, o nesant sniego – nuo žiemos ir ankstyvo pavasario saulės. Dar vietoj eglišakių galima naudoti agroplėvelę.

 

 

 

 

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: