Netrukus duris atversiančiame naujame rajono ligoninės priimamajame numatyta atskira patalpa į jį atgabentiems neblaiviems asmenims stebėti. A.Puteikytės nuotr.
Netrukus duris atversiančiame naujame rajono ligoninės priimamajame numatyta atskira patalpa į jį atgabentiems neblaiviems asmenims stebėti. A.Puteikytės nuotr.

Į “Gimtojo…“ redakciją šią savaitę kreipėsi moteris, nepanorusi skelbti savo vardo. Neslėpdama pasipiktinimo ji pasakojo apie neseną įvykį rajono ligoninėje: ”Mano sesers vyras gydosi šioje įstaigoje. Prieš kelias dienas į jo palatą medikai atvedė gatvėje rastą ir greitosios medicinos pagalbos specialistų ligoninėn atgabentą vyriškį: atvedė suėmę už pažastų ir įkurdino palatoje, kurioje gydėsi keletas rimtų ligonių.  Kamuojami visokių negalavimų jie kentė atvesdinto girtuoklio keiksmus, šūksnius ir užgauliojimus. Ko tokiais sprendimais – girtuoklius guldyti šalia ligonių – siekia medikai? Integruoti „bomžus“ į sveikųjų, o gal  – į sergančiųjų gyvenimą?”  – piktinosi moteris. Jos manymu, ligoninė turėtų likti ramybės oaze. „Ar medikams labai rūpi pacientai, kai jų palatoje triukšmauja girtuoklis? Mokame įmokas valstybinei ligonių kasai ne tam, kad mums rastųsi vieta ligoninėje, o tam, kad lovų joje nepritrūktų girtuokliams…“ –  piktinosi rokiškietė.

Ar medikams rūpi pacientai?
Į “Gimtojo…” redakciją šią savaitę kreipėsi moteris, nepanorusi skelbti savo vardo. Neslėpdama pasipiktinimo ji pasakojo apie neseną įvykį rajono ligoninėje: “Mano sesers vyras gydosi šioje įstaigoje. Prieš kelias dienas į jo palatą medikai atvedė gatvėje rastą ir greitosios medicinos pagalbos specialistų ligoninėn atgabentą vyriškį: atvedė suėmę už pažastų ir įkurdino palatoje, kurioje gydėsi keletas rimtų ligonių. Kamuojami negalavimų jie kentė atvesdinto girtuoklio keiksmus, šūksnius ir užgauliojimus. Ko tokiais sprendimais – girtuoklius guldyti šalia ligonių – siekia medikai? Integruoti “bomžus” į sveikųjų, o gal – į sergančiųjų gyvenimą?” – piktinosi moteris. Jos manymu, ligoninė turėtų likti ramybės oaze. “Ar medikams labai rūpi pacientai, kai jų palatoje triukšmauja girtuoklis? Mokame įmokas valstybinei ligonių kasai ne tam, kad mums rastųsi vieta ligoninėje, o tam, kad lovų joje nepritrūktų girtuokliams…” – piktinosi rokiškietė. 

Girtuoklio konfidencialumas – svarbiau
“Gimtojo…” kalbinta Rokiškio rajono ligoninės direktoriaus pavaduotoja Marija Čeponytė, paprašyta pakomentuoti situaciją, sakė: “Pasisakydama šiuo klausimu pažeisčiau ligonio teisę į konfidencialumą”. Pasak jos, tokio pobūdžio skundo sulaukta pirmą kartą. Tačiau moteris neslėpė, jog uždarius vienintelę rajone išblaivinimo įstaigą, girtuoklių problema ligoninėje itin paaštrėjo. “Nors mes nesame įpareigoti rūpintis tokiais žmonėmis, bet tenka: greitosios medicininės pagalbos medikai girtus asmenis atgabena būtent mums. Tačiau ligoninė išblaivinimo paslaugų neteikia. Paprastai alkoholio padauginęs asmuo, net jeigu nepastebima jokių neurologinių, chirurginių ar kitokių jo sveikatos sutrikimų, yra stebimas kelias valandas. Paskui išleidžiamas namo. Į ligoninę guldomi tik tie, kuriems dėl patirtų traumų ar sveikatos sutrikimų medikų pagalba būtina. Smukusi gyventojų moralė baugina. Tačiau mums, medikams, kiekvienas pacientas yra svarbus, net jei jis išgėręs”, – sakė M.Čeponytė. Jos teigimu, pacientams, nepatenkintiems palatos kaimyno elgesiu ar reikalaujantiems išskirtinio dėmesio, visada siūloma išeitis: įnoringiems ligoniams, galintiems už parą mokėti po 20 Lt, yra parengtos atskiros palatos.

Dievo bausmė…
Direktoriaus pavaduotoja pasakojo: “Triukšmingus ligonius medikai stengiasi paguldyti atskirose palatose, tačiau šiuo metu tokios galimybės neturime: remontuojamas penktasis aukštas, taigi visi turi sutilpti turimose patalpose”. M.Čeponytė neslėpė, jog didžiausių problemų ligoninė patiria ne su gydytis paguldytais išgėrusiais pacientais, o su tais, kurie į ligoninę patenka dėl girtumo. “Alkoholio padauginę piliečiai ligoninei – tarytum Dievo bausmė… Labiausia su tokiais vargsta priimamojo darbuotojai: neblaivų asmenį jie privalo apžiūrėti, stebėti. Kol Rokiškyje nebus atidaryta išblaivinimo įstaiga, medikams teks šis papildomas darbas”, – pasakojo M.Čeponytė. Jos teigimu, su nerimu ligoninė laukia artėjančių Joninių. “Jų metu į ligoninę neblaivių “jonų” atgabenama ne vienas ir ne du. Neramu ir dėl “šventinių” traumų. Naujame priimamajame planuojame įrengti net atskirą patalpą neblaiviems asmenims stebėti. Žinoma, apmaudu, jog esame verčiami atlikti ir blaivyklos funkcijas, tačiau dabartinė situacija yra būtent tokia”, – sakė M.Čeponytė.

Antri Europoje…
Europos Komisijos užsakymu atliktas tyrimas parodė, jog mūsų tautiečiai yra daugiausia alkoholio geriantys europiečiai. Pagal vienam žmogui per metus tenkantį alkoholio kiekį lietuviai nusileidžia tik vengrams. Vengras per metus išgeria apie 18 l grynojo alkoholio, lietuvis – 17. Tyrimą atlikęs Didžiojoje Britanijoje veikiantis Alkoholio studijų institutas teigia, kad Europos Sąjunga (ES) yra daugiausia geriantis regionas pasaulyje. Čia vienas ES suaugęs pilietis vidutiniškai per metus išgeria 11 l gryno alkoholio. Šis skaičius 2,5 karto viršija pasaulio vidurkį. Taip pat pastebima, kad alkoholio daugiau suvartoja ES naujokių piliečiai. 

Jauniausiam – 13-14 metų
Taigi, kas aktualu visai Lietuvai, neaplenkia ir Rokiškio. M.Čeponytė sakė, jog vis dažniau greitosios pagalbos medikai į priimamąjį atgabena jauno amžiaus žmonių. “Jauniausiam “gėrėjui” buvo bene 13 metų. Nuo berniukų nė kiek neatsilieka mergaitės…” – sakė ligoninės direktoriaus pavaduotoja. 
Alkoholio padauginantys žmonės – rimta rajono problema: tiesioginių išblaivinimo funkcijų nėra įpareigota atlikti nė viena rajono įstaiga. Kalbintas Psichiatrijos ligoninės direktorius Algimantas Liausėda sakė: “Išblaivinimo paslaugų mes irgi neteikiame. Apmaudu, tačiau jeigu ir toliau bus delsiama atidaryti išblaivinimo įstaigą, visa našta guls ant rajono ligoninės priimamojo darbuotojų pečių”. 

Agnė Puteikytė

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: