Mugės akimirka. S. Stoškuvienės nuotr.
Mugės akimirka. S. Stoškuvienės nuotr.

Į Kaziuko mugę Kavoliškio (Rokiškio kaim. sen.) mokykloje-darželyje vaikus ir mokytojus pakvietė kviesliai, kurie ragino ne tik prekę įsigyti, bet ir linksmai praleisti laiką.

Auklėtojos papasakojo apie  šventą  Kazimierą – Lietuvos globėją. Sakoma, jog nuo Kazimiero ir jautis atsigeria, vieversys išgieda pirmą giesmę. Vaikai paklausė vieversio giesmės įrašo. Pažadėjo pirmą kartą išgirdę, apie tai papasakoti visiems sutiktiems. Kaziuko mugėje ne tik pirkom, pardavinėjom, bet šokom šokius, sukome ratelius ir žaidėme žaidimus.

Mugės dalyviai prekiavo moliniais dirbiniais puoštais gintaru, įvairiais skanėstais: pyrago gabaliukais, keksiukais, saldainiais iš žėlė. Atėjusias mamas pradžiugino popierinių gėlių žiedai, verbos. Mugėje buvo galima pigiai įsigyti nertų servetėlių, megztų kojinių, apyrankių iš saldainių. Visų dėmesį patraukė popierinio torto gabaliukai su paslaptimi. Buvo galima įsigyti knygų skirtukų, medalių net gi laimės akmenukų. Pertraukų metu, vaikai išbandė savo miklumą mėtydami kamuoliukus į ąsočius. Varžėsi jodami ant žaislinių arkliukų. Lankstumą išbandė lįsdami pro ištemptą virvę.

Rungtyniaudamos virvę traukė dvi komandos: mergaičių ir berniukų. Kas laimėjo? Puiki nuotaika.  Kaziuko mugę užbaigėme gausiai apsipirkę ir puikiai praleidę laiką. Ne veltui sakoma: „Jeigu namiškiams iš mugės nieko neparneši, vadinasi, mugėje net nebuvai!“

Kovo 4 diena – mūsų globėjo švento Kazimiero šventė. Jau saulutė pakyla aukščiau, dienos tampa ilgesnės, patyžta sniegas, todėl šventas Kazimieras dar vadinamas kreivavėžiu. Pagal senolių išmintį, per šventą Kazimierą dažniausiai pirmą kartą pragysta vieversys, pranešdamas, kad jau laikas ruoštis sėjai. Tą dieną devynioliktame amžiuje pabjurusiais keliais žmonės rinkdavosi į tradicinę mugę, kuri vykdavo Vilniuje ir tęsdavosi 3 – 5 dienas, apsirūpinti įvairiais žemės ūkio padargais ir kitais reikmenimis. Pavyzdžiui, keramikos dirbiniais, žaislais, audiniais, vaistažolėmis, verbomis, maisto gaminiais.  Be pastarųjų prekiautojų atvykdavo įvairūs muzikantai, lošėjai ir kiti pinigų pramanytojai. Ilgainiui pasikeitė ir žmogaus buitis, poreikiai, prekių išvaizda, jų asortimentas. Tačiau mugės tradicija išliko iki šių dienų.

Renginio akimirkos – šios svetainės nuotraukų galerijoje. S. Stoškuvienės nuotr.

Sonata Stoškuvienė

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: