Gimtasis Rokiškis Aktualijos Laukia naujovės: Rokiškio mokyklose bus diegiama atsiskaitymo negrynaisiais sistema

Laukia naujovės: Rokiškio mokyklose bus diegiama atsiskaitymo negrynaisiais sistema

877
2

Finansų ministerija liepos mėnesį savivaldybėms ir mokyklų vadovams pristatė projektą, skirtą skatinti mokinių atsiskaitymus negrynaisiais pinigais mokyklų valgyklose. Prie šio projekto jungiasi ir Rokiškio rajono savivaldybė. Tam buvo pritarta ir liepos mėnesio rajono tarybos posėdyje.

Projekto metu į bendrojo ugdymo įstaigų valgyklas bus įdiegta atsiskaitymams negrynaisiais pinigais pritaikyta infrastruktūra: išmanieji kasos aparatai, kortelių skaitytuvai, pagal poreikį – ir savitarnos terminalai. Kartu mokiniams bus išduoti elektroniniai pažymėjimai, kuriuose bus galima įdiegti ir kitus funkcionalumus.

Apie projektą ir jo naudą rajono mokykloms kalbėjomės su Rokiškio rajono meru Ramūnu Godeliausku.

– Kaip manote, ar nekils problemų kai kuriems tėveliams ir vaikams mokyklų valgyklose atsisakius grynųjų pinigų?

Visų pirma, reikia akcentuoti vieną esminių dalykų. Įvedus elektroninius mokinio pažymėjimus (EMP) ir galimybę jais atsiskaityti mokyklų valgyklose, išliks galimybė atsiskaityti ir grynaisiais. Iš kitų savivaldybių, jau įdiegusių tokią praktiką, patirties žinome, jog būna situacijų, kai vaikai pameta EMP ar tiesiog pamiršta namuose. Gal dar yra ir tėvų, kurie nesinaudoja elektronine bankininkyste, todėl atsiskaitymo alternatyva grynaisiais išliks.

– Kokią įžvelgiate šio projekto naudą?

Šio projekto nauda ne viena. Išskirčiau keletą pagrindinių:

  • Skaitmeninio finansinio raštingumo skatinimas. Vaikai išmoks stebėti savo sąskaitą, joje esamas lėšas ir apyvartą.
  • Vaikams nesinešiojant grynųjų, nebus tikimybės, jog kažkas gali juos iš vaiko atimti.
  • Tėvų skirti pinigai pietums nebus panaudoti parduotuvėse saldainiams ar kitam mažiau vertingam bei nesveikam maistui. Tuo pačiu tėvai, pervedę lėšas į vaiko sąskaitą, turės galimybę pasižiūrėti, ar vaikas valgė pietus.
  • Vaikai, gaunantys nemokamą maitinimą, nesijaus dėl to nepatogiai. Suvienodinus atsiskaitymo sąlygas bei maitinimui skirtas lėšas nebebus pastebima socialinė atskirtis.
  • Galimybė EMP panaudoti ir kitose srityse. Pavyzdžiui, vykdant mokinių pavėžėjimo, neformaliojo ugdymo apskaitą, registraciją bibliotekose, net įėjimą į įstaigą, jei dėl vaikų saugumo būtų apribotas kitų asmenų patekimas į mokymo įstaigas. Taip pat ateityje gali būti praplėstas EMP veikimas ir kituose miestuose naudojantis viešuoju transportu, bibliotekų ar kitų įstaigų paslaugomis.
  • Švietimo įstaigoms bus paprastesnė maitinimo paslaugos apskaita bei planavimas.

– Ar visos rajono mokyklos bus įtrauktos į šį projektą?

Projekte nedalyvaus Rokiškio pagrindinė mokykla dėl savo specifikos. Dar neaišku dėl Kamajų Antano Strazdo gimnazijos Jūžintų skyriaus.

– Ar yra žinoma rajono tėvelių ir mokinių nuomonė apie šį projektą? Ar jie yra supažindinti, ar turėjo galimybę išsakyti savo nuomonę ir palaikymą?

Apsispręsti, dalyvaujame šiame projekte ar ne, turime labai mažai laiko. Sprendimą privalome priimti per mėnesį, todėl esame priversti pasikliauti Finansų ministerijos visoje Lietuvos teritorijoje atliktomis apklausomis. O jos aiškiai parodė, jog 82 proc. tėvų ir 78 proc. mokinių bei 83 proc. savivaldybių apie šį projektą atsiliepia palankiai ir tokiai naujovei pritaria. Informacija apie projektą pateikta visų rajono švietimo įstaigų vadovams, kurie taip pat pritaria šiai idėjai.

– Dėl mokinių pažymėjimų su integruota elektronine pinigine funkcija – ar dalyvaujančiose mokyklose tokie pažymėjimai bus išduodami visiems mokiniams? Kiek tokių pažymėjimų bus išduota rajone?

Elektroniniai mokinio pažymėjimai bus išduoti visiems rajono moksleiviams. Tikslaus skaičiaus šiuo metu dar nežinome, bet preliminariai EMP gaus apie 2 700 moksleivių. Visos išlaidos ir sąnaudos bus kompensuotos iš projekto lėšų. Planuojama įsigyti EMP gaminimo įrangą, kuri, mano nuomone, turėtų būti Rokiškio švietimo centre. Centras būtų atsakingas už EMP pagaminimą pagal mokyklų užsakymus.

– Ar Rokiškio savivaldybė šioje srityje turi kokią nors patirtį? Ar kurioje nors mokykloje šiuo metu yra galimybė atsiskaityti negrynaisiais pinigais?

Tokią sistemą prieš keletą metų bandė įdiegti Juozo Tūbelio progimnazija. Tačiau lokaliai ribotas ir tik vienai maitinimo paslaugai tokių kortelių panaudojimas buvo per sudėtingas. Rokiškio mokykloje-darželyje „Ąžuoliukas“ ir dabar vaikai nesinaudoja grynaisiais, tačiau sistema reikalauja daug administravimo sąnaudų. Įvedus vieną sistemą visame rajone bei atsiradus galimybei EMP naudoti kur kas plačiau, situacija bus kitokia.

– Kaip suprantu, visa įranga, reikalinga šiai sistemai savivaldybėje įvesti, bus finansuojama ES pinigais. Taip pat ir EMP. Vis dėlto sistemos priežiūros išlaidas turės dengti savivaldybė. Kiek tai kainuos? Ar jau yra atlikti skaičiavimai?

Taip, visos įrangos įsigijimo, EMP gaminimo išlaidos bus finansuojamos iš projekto lėšų. Tikslesnės sistemos priežiūros ir aptarnavimo išlaidos paaiškės atlikus viešuosius pirkimus. Preliminariais skaičiavimais, savivaldybei tai gali kainuoti apie 10 000 eurų per metus. Tačiau nemanau, kad tai didelė suma įvertinus, kokią naudą gaus tiek vaikai, tiek tėvai, tiek pačios švietimo įstaigos. Negalime stovėti vietoje, turime nuolat tobulėti ir sudaryti galimybę tobulėti kitiems.
Įgyvendinti projektą Lietuvoje planuojama nuo šių metų trečiojo ketvirčio, o užbaigti iki 2023 m. pabaigos. Šiam projektui įgyvendinti numatoma skirti 5 mln. 224 tūkst. eurų. Projektas yra viena iš 2,225 mlrd. eurų „Naujos kartos Lietuvos“ plano sudedamųjų dalių. „Naujos kartos Lietuvos“ planas yra finansuojamas Europos Sąjungos Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės lėšomis. Pagrindinis plano tikslas – užtikrinti Europos šalių atsparumą įvairiems kylantiems iššūkiams, jų ekonomikų tvarumą, taip pat gyventojų bei verslo pasiruošimą skaitmeninei ir žaliajai transformacijai.

Julius UDRYS

Užs. 846

Subscribe
Informuoti apie
guest
2 Komentarai
Naujausius
Seniausius Įvertinimą
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Smalsutis
2022 3 rugpjūčio 19:53

Straipsnio autoriui svarbu pristatyti naujovę kosminėmis sąvokomis, o valgyklose bus lėtesnis aptarnavimas. Kaip duos mokiniams niam niam, kai sistemos darbas sutriks?

Antanas
Antanas
2022 3 rugpjūčio 15:02

Tikslas mažinti grinuosius pinigus???
Kam ten reikia, kad vaikai mokėtu skaičiuoti?

Ko siekiama tokiomis nedemokratinėmis priemonėmis?