blank
1- Susipažinkite (iš kairės): vokiškas akordeonas „Barcarole“, Petreburgo armonika „Marička“ („armonikėla iš bėdos“), Vytautas Dagys ir apie 140 metų Peterburgo armonika su meistro pavarde. V. Bičiūnaitės nuotr.

Ypatinga armonika su meistro pavarde

Rokiškėnas armonikierius Vytautas Dagys susitikti pakviečia ne į Rokiškį, o į Kamajus, į priešais seniūniją stovintį masyvų, sovietmečiu buvusį „buitinio“ pastatą, kurį įsigijo keičiantis santvarkoms. Jau daugelį metų čia Vytauto valdos. Būtent čia dirbta tiek sovietiniais, tiek nepriklausomybės metais.

Vytautas išrikiuoja visus tris instrumentus: vokišką akordeoną ir dvi armonikas. Abi armonikos Peterburgo, tačiau viena gaminta Rusijoje, kita – Lietuvoje.

Supažindinti pradeda nuo tos, su kuria groja koncertuose, varžytuvėse, kituose renginiuose. Tai Peterburge sumeistrauta beveik 140 metų senumo „peterburgska“ armonika, išpuošta iškalinėtais metaliniais pagražinimais. Kaip dailininkai pasirašo ant savų paveikslų, taip ir armoniką gaminęs meistras dviejose vietose paliko savo pavardę – tai Sergej Novikov. Ją 1994 m. Vytautas įsigijo iš kito armonikieriaus, taip pat rokiškėno, Makuškos. Instrumentas kainavo nemažus pinigus – 3 tūkstančius litų. Armonikos dumplės restauruotos 1986 m., taigi, galima sakyti, tarsi naujos. Jas atgaivino dusetiškis meistras Sipavičius, kuris iš viso pagamino apie 400 armonikų. „Reikėtų restauruoti ir klavišus. Nebegražūs, nugroti. Kurie baltesni, tie naujesni. Pageltę – senesni“, – pasakoja Vytautas. Prieš šią armoniką jis turėjo dar vieną, bet pardavė į Salaką. Dabar gailisi, kad taip padarė.

Antrąją „peterburgską“ muzikantas vadina nabagyte, „armonikėla iš bėdos“, nors ji turi oficialų vardą – ant korpuso išraitytą pavadinimą „Marička“. Su ja sako ant scenos negrojąs. Kodėl? Vietoje atsakymo Vytautas ima vieną armoniką, kitą. Viena pagroja polką ir valsą, paskui kita. Net neišlavinta ausis pagauna – „Maričkaׅ“ skamba tarsi elektriniai vargonėliai bažnyčioje, o 140 metų senolė gaudžia kaip solidūs vargonai. „Marička“ – pirmoji armonika, kuria Vytautas mokėsi groti, o ją įsigijo dešimčia metų anksčiau nei gamintąją Peterburge. Tačiau su šimtamete groti sunkiau, nes dumples ištempiant tas pats garsas skamba vienaip, o sustumiant – šiek tiek kitaip.

Nesunku nuspėti, kuri iš jų mylimesnė.

Pirmas pasitaikė prastas

O kokia buvo pati muzikavimo pradžia? „Pirmiau išmokau groti akordeonu, buvau gal 20 metų. Kai užsidirbau pinigų, pirmas pirkinys ir buvo akordeonas. Niekas manęs nemokino, išmokau iš klausos. Įsigijau natų, knygą „Akordeono pradžiamokslis“. Va tada ir pradėjau… Dabar pirmojo nebeturiu, labai prastą nusipirkau…“ – porina pašnekovas.

Dabartinį, baltą, vokišką akordeoną „Barcarole“ dovanų keturiasdešimtmečio proga jam nupirko žmona Monika. Tuo metu jis kainavo 500 rublių. Kaina didelė, verta vokiškos kokybės. Instrumento skambesys ir šiandien tebedžiugina muzikantą.

Už ką gavo miltų ir žoliapjovę?

Dabar V. Dagiui 84 metai. Per ilgus metus daug kur pabuvota, begalę kartų grota varžytuvėse, konkursuose, o koncertų – nebesuskaičiuosi. Muzikantas iš atminties beria skaičius: dukart grojo Dainų šventėse ir LRT laidoje „Duokim garo“, kartą – tarptautiniame folkloro festivalyje „Skamba skamba kankliai“ Vilniuje, Kauno filharmonijoje. Regioninėse armonikininkų varžytuvėse Biržuose būta 26 kartus, o kur dar Zarasai, Utena, Pakruojis, Pasvalys, Ignalina, Kupiškis, Molėtai, Šiauliai ir, žinoma, Rokiškio rajonas bei kaimyninė Latvija. „Kur pakviesdavo, ten važiuodavau“, – paaiškina. Net tik važiuodavo, bet ir būdavo tarp geriausiųjų. Biržuose vykusiose armonikininkų varžytuvėse dukart laimėjo pirmąsias vietas, keletą kartų – prizines. Patį įdomiausią prizą už pirmąją vietą gavo 2008 m. Pakruojyje varžytuvėse „Pupų dėdės armonika“. Tuomet Vytautui padovanojo maišą miltų. Ar organizatoriai padėjo jį įsikelti į mašiną, ar pačiam teko paplušėti? „Gerai neprisimenu, regis, bendrom jėgom…“ – šypsosi muzikantas. Kitas įsimintina prizas – tai už pirmąją vietą gauta nešiojamoji žoliapjovė.

Vytautas jaučia sentimentus tiems geriems laikams ir pagarbiai saugo organizatorių padarytas įrėmintas respublikinių Peterburgo armonikų švenčių Utenoje nuotraukas ir išleistą knygą apie jų dalyvius, taip pat gautas padėkas, kitus atributus.

Visi priprato

Pastate daug erdvės, gera akustika. Dažnai čia pagroja vienas. Visai nesvarbu, kad niekas nesiklauso. Taip netgi geriau, mat būdamas scenoje kaskart jaučia jauduliuką, nors joje būta šimtus kartų: „Vienas būdamas geriausiai pagroju, o kai visi žiūri, klausosi, tada prasčiau.“

Tačiau sakyti, jog polkų, valsų ar maršų niekas negirdi, yra netiesa. Lauke vasara, tad pro atlapotas duris į gatvę veržiasi muzika. Ar praeiviai ir seniūnijos darbuotojai nekraipo galvomis? „Visi priprato. Žino – Dagys groja“, – nesutrinka vyras.

O ar uždainuoja, ar gerą balsą turi? Pasak muzikanto, šiuo metu dalyvauja Kamajų kultūros centro ansamblyje „Senjorai“, taigi ten ir dainuoja.

Išsamiau skaitykite „Gimtajame…“

blueyellow1
Subscribe
Informuoti apie
guest
1 Comment
Naujausius
Seniausius Įvertinimą
Inline Feedbacks
View all comments
Irena
Irena
2022 4 rugpjūčio 19:12

Labai šaunus Žmogus ir puikus siuvejas