Vida Šedienė (kairėje) ir Alė Gegelevičienė. V. Bičiūnaitės ir Rokiškio turizmo ir tradicinių amatų informacijos ir koordinavimo centro nuotr.

Tradicijos paiso vaikai ir anūkai

Alė Gegelevičienė

Tautodailininkė 

Viskas keičiasi. Vaikystėje, maža būdama, puošdavau kaime prie namo pasodintą eglutę. Ji tebestovi, labai didelė išaugo. Pokario metais viduje prieš pat Kūčias puošdavome eglės šaką. Neturėjome žaisliukų. Vietoje jų sukabindavome  obuoliukus, raudonu burokėliu dažytus laikraščių popierėlius. Pamenu, mokykloje iš laikraščių darėme popierinę girliandą: iš juostelės suklijuoji apskritimą, per jį perveri kitą juostelę… Girlianda taip pat buvo dažyta raudonu burokėliu. Jaunystėje taip pat puošdavome Kūčių dieną, dabar – likus savaitei iki jų. Šįmet eglutės šaką atstoja kompozicija iš tujų. Ji pamerkta, todėl išsilaikys iki Trijų karalių. Kodėl rinkausi tujas? Tiesiog buvau Vilniuje, pynėme adventinius vainikus, liko tujų, tai ir parsivežiau. Nemėgstu blizgučių, ant šakelės tik papuošimai iš augalų, šiaudų. Lemputes įžiebiame languose. Tradicijos puošti eglę prieš pat Kūčias daugiau laikosi Vilniuje gyvenantys mano vaikai ir anūkai, jiems nesvetimos liaudies tradicijos, jie lanko folkloro kolektyvus. Jų žaliaskarė žibės, bet bus natūrali. Ir aš nemėgstu dirbtinių eglučių, tik kai dukra buvo maža, tai dirbtinę įsigijome dėl jos. Vėliau išmetėme.

Mišku kvepianti žaliaskarė dabinama originaliai

Vida Šedienė

Rankdarbių mėgėja 

Mes išlaikome tradicijas. Kūčių dieną susirenka visa šeima, tada ir puošiame eglę.  Svarbu, kad ji būtų gyva ir kvepėtų mišku, o vazone auganti ar nukirsta – tai jau antraeilis dalykas, priklausantis nuo aplinkybių. Ant eglės viršutinių šakų kabinu savo vaikystės žaisliukus. Jie dūžtantys. Vakare sėdime, aptarinėjame, kuris gražiausias. Kai kurie jų priklausė net mano seneliams, perduodami iš kartos į kartą. Juos kabiname ant aukščiausiai esančių šakų, nes tai garbingiausia vieta, juk jiems kone 50 ar daugiau metų. Nejaučiu baimės dėl to, kad jie gali sudužti. Žemiau kabinu savos kūrybos papuošalus: vąšeliu nertus angeliukus ir snaigutes, dekoruotus burbulus. Iš izolono ir foamirano sukurtų rožių (jomis Vida prekiavo amatų mugėje – aut. past.) dar nepritaikau… Manau, dabar žmonės per anksti pradeda puošti eglutes, vos ne nuo Helovino.

Rašyti komentarą

avatar
  Subscribe  
Informuoti apie