Matilda Olkinaitė gimė 1922 m. Panemunėlio geležinkelio stoties gyvenvietėje, Rokiškio rajone. Jos šeima buvo gerai pažįstama Panemunėlyje ir jo apylinkėse. Naumanas Olkinas, Matildos tėtis, buvo vaistininkas, mama Asna Olkinienė prižiūrėjo namus ir augino vaikus. Matilda jau nuo vaikystės išsiskyrė mąsliu būdu, o kad ji – poetė – žinojo visi mokykloje. Pirmoji jos poezijos knyga išleista, kai jai buvo 13 metų.

Paminklas, skirtas atminti Olkinų ir Jofių šeimoms, sušaudytoms 1941 m. miškelyje prie seno žvyrkelio tarp Panemunėlio ir Rokiškio. Karolio Pilypo Liutkevičiaus nuotr.

Matilda Olkinaitė ir jos šeima 1941 metų vasarą buvo nužudyta baltaraiščių pamiškėje prie kelio, vedusio iš Panemunėlio Rokiškio link. Šeimą klebonijoje paslėpti pasisiūlė parapijos kunigas Juozapas Matelionis, tačiau žmonėms, slėpusiems žydus, grėsė bausmės ir mirtis, tad galiausiai Olkinų šeima pati atsisakė savo bičiulio pagalbos.

Visgi kunigas už altoriaus sugebėjo paslėpti Matildos dienoraštį ir sąsiuvinį su eilėraščiais. Būtent šio dienoraščio citatomis ir Matildos eilėmis yra paremtas Neringos Danienės spektaklis „Nutildytos mūzos“ ir trumpesnioji jo versija „Nepasakytą žodį aš nešu“. Spektaklių aktoriai ir yra šios garso dokumentikos herojai.

Daugiau – Nara.lt „Kad mūsų šešėliai nebūtų už mus didesni. Matildos Olkinaitės ir Holokausto įamžinimas“

Nara.lt inform. 

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: