Donatas Smalinskas. Asmeninio archyvo nuotr.

Knygose – gramatikos klaidos?

– Ar VLKK sprendimas atšaukti Didžiųjų kalbos klaidų sąrašą nėra žingsnis kerzavais batais per bendrinę lietuvių kalbą? Kokiu pagrindu nuo šiol dirbs valstybinės kalbos prižiūrėtojai – VKI?

– Mano atsakymai gali būti pernelyg rimti ir sausai paaiškinti. Ypač tiems, kurie dar nežino, kad toks sąrašas buvo. Inspekcija keturiuose VLKK posėdžiuose siūlė sąrašą peržiūrėti, atnaujinti ir nekeisti teisinio statuso (palikti kaip nutarimą). Inspekcijos, atsakingos už valstybinės kalbos priežiūrą, priimami administraciniai sprendimai turi turėti realų teisinį pagrindą. VLKK išleisti „Kalbos patarimai“ teisiškai neprivalomi, todėl jais remdamiesi reikalauti laikytis kalbos normų VKI pareigūnai negali. Dabar esame priversti prašyti ar apeliuoti į kalbinį sąmoningumą. Būsime visiems nuobodžiai įkyrūs, tikėdamiesi tik geranoriškumo ir supratimo.

– Kieno poreikius, Jūsų nuomone, toks sprendimas atliepia?

– Jau keletą metų kalbos laisvės ištroškusi žmonių grupelė nuolat rodo nepasitenkinimą dėl bet kokio kalbos suvaržymo, dėl egzaminų prievartos mokyklose, kalbininkų kišimosi į kalbėjimo procesą, kalbos normų buvimo. Jų tikslas yra vienas: rašykime ir kalbėkime bet kaip. Nesigilindamas į šių norų absurdą visada retoriškai klausiu: kokios laisvės esate pasiilgę? Ar Seimas neberedaguos įstatymų? Ar vaikams bus leidžiamos knygos su rašybos klaidomis, ar miesto reklamose bus elementarių gramatikos klaidų? Gal skambės labai kategoriškai, bet šis žingsnis yra pataikavimas tinginiams ir beraščiams.

Išsamiau skaitykite „Gimtajame…“

kasyba

2
Rašyti komentarą

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
James Bonddedzius Recent comment authors
  Subscribe  
Naujausius Seniausius Įvertinimą
Informuoti apie
dedzius
dedzius

Aišku,kad ,patenkinus tų beraščių reikalavimus , lietuvių kalbai ateis galas.Liks tik anglizmų,rusizmų ir gatvės kalbos mišinys.Bus sunaikinta viskas,ko mūsų kalba pasiekė per šimtmečius.

James Bond
James Bond

Va iš tokių beraščių kaip tu ir šaiposi visi. Dėdžiau, tu gi net nesugebi susigaudyt, kurioj vietoj tarpą ir kablelį dėt 😀