Lietuvos gyventojai pastebi teigiamus pokyčius žemės ūkio sektoriuje – vis daugiau jų ūkininkus vertina kaip pažangius, diegiančius inovacijas bei ūkininkaujančius tvariai. Tokius duomenis rodo asociacijos „CropLife Lietuva“ užsakymu atliktas tyrimas, kurį skelbia Elta.

Bendrovės „Spinter“ atlikta visuomenės apklausa atskleidė, kad daugiausia – net 57 proc. – gyventojų ūkininkams priskiria darbštumo savybę (prieš 2 metus – 63 proc.). Tačiau per pastaruosius 2 metus net 32 proc. padaugėjo manančiųjų, kad Lietuvos ūkininkai yra pažangūs bei diegiantys inovacijas (nuo 22 proc. iki 29 proc.). O manančių, kad ūkininkai dirba tvariai, dalis per dvejus metus išaugo net 110 proc. (nuo 10 proc. iki 21 proc.).

„CropLife Lietuva“ direktorės Zitos Varanavičienės teigimu, prie pozityvių ūkininkų įvaizdžio pokyčių prisideda ir tai, kad viešojoje erdvėje vis dažniau matome istorijas apie pažangius ūkius ir jų šeimininkus, kurie juos vysto kaip skaidrų, tvarų ir modernų verslą. Ūkininkauti imasi ir jaunimas, kuris užaugo su technologijomis ir todėl entuziastingai diegia inovacijas.

Tačiau apklausa parodė ir kitą pusę. Šalia pozityvių pokyčių ūkininkų įvaizdyje yra ir gajų stereotipų. Pavyzdžiui, kad ūkininkai nuolat skundžiasi ir prašo išmokų bei kad per daug tręšia ir purškia pesticidais augalus.

Tyrimo metu visoje Lietuvoje apklausta daugiau kaip tūkstantis šalies gyventojų nuo 18 iki 75 metų.

O ar patys žemdirbiai ir žemės ūkio srityje dirbantys žmonės pajuto, kad keičiasi nuomonė apie ūkininkus?

Gerėja

Jonas Venslovas, ūkininkas, Lietuvos neariminės tausojamosios žemdirbystės asociacijos valdybos narys, Kamajų sen.

Kaime gyvenantys žmonės žino, kad ūkininkai daug dirba ir yra ne iš tų, kurie daro bloga – nuodija bites ar panašiai. Bet pagal komentarus respublikinėje spaudoje matau kitą vaizdą – neva ūkininkams vis blogai, tai per šilta, tai per daug lyja, tai per sausa. Suprantu, yra kategorija žmonių, mėgstančių rašyti komentarus, – arba gerus, arba blogus. Ir rašinėja.

Ar kai kas tiesiai į akis yra pasakęs neigiamą nuomonę? Taip, yra buvę. Visgi nuomonė apie ūkininkus truputį gerėja.

Supranta tie, kurie prisilietė prie kaimo

Arvydas Bražiūnas, ūkininkas, Juodupės sen.

Traktoriai gražėja, mes europėjame, reikalavimai iš visų pusių didėja, bet mums patiems, kaip ūkininkams, sunku išsilaikyti. Nuotaika prastėja. Galvojame nebe apie ūkio plėtimą, o apie kitas šakas, žemių mažinimą ir pan., nes labai sunku. Jei nori turėti, privalai ir sunkiai dirbti.

Ūkininkus supranta tie aplinkiniai, kurie yra gyvenę ir dirbę kaime. O „ant asfalto“ gyvenantys žmonės nesupras.

Kokios didžiausios šių metų problemos? Gamta ir diktuojamos kainos. Imkime chemijos priemonių, trąšų ir grūdų supirkimo kainų santykį. Trakime, trąšas pirkome po tūkstantį eurų už toną, o grūdus (kviečius) parduodame po du šimtus. Labai nelygus santykis. Jei trąšos būtų po 400–500 eurų, tuomet dar suprantu… Dabar – jokios matematikos…

Išsamiau skaitykite “Gimtajame…”

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: