Rūsyje svarbu temperatūra ir drėgmė
Svarbu gerai paruošti rūsį. Dar vasaros pabaigoje iš jo turėjo būti išnešti visi praėjusių metų maisto likučiai, rūsys išdžiovintas, išvėdintas. Baltinamos tik tos sandėliavimo patalpos, kurios išklotos plytomis arba medžiu. Baltinti ruošiamas šviežiai gesintų kalkių tirpalas, pridedant vario sulfato tirpalo (kol gaunamas mėlynas atspalvis). Sienos ir kiti paviršiai (lentynos, stalčių sienos ir kt.) kalkėmis dengiami dviem sluoksniais. Apdorojus rūsio negalima uždaryti, kad jame nesikauptų drėgmė. Giliau po žeme esantis rūsys apdorojamas sieros dioksidu (kaip šiltnamiai). Apdorojimo laikas turi būti bent 48 valandos. Tuo metu durys arba rūsio dangtis lieka uždaryti. Po apdorojimo saugykla turėtų būti vėdinama 1–2 dienas, kad neliktų dujų pėdsakų. Jei šių darbų dar neatlikote, o gėrybės jau gabenamos, to nepamirškite atlikti kitais metais.
Ilgalaikiam žiemos laikymui tinka tik vėlyvos daržovių veislės. Sėkmingas laikymas daugiausia priklauso nuo gumbų paruošimo. Daržovės turi būti visiškai subrendusios, be mechaninių pažeidimų ir puvimo žymių. Nuėmę daržoves, keletą valandų ar dienų jas palaikykite atskiroje vėdinamoje patalpoje arba lauke, kad būtų išvengta puvimo ir ligų atsiradimo. Be to, bulvių rūšiavimas turi didelę reikšmę: gerai išdžiovinti vidutinio dydžio gumbai be įtrūkimų dedami ilgalaikiam saugojimui, o vidutiniam laikotarpiui pasirinkite didžiausias bulves, nes laikui bėgant jose atsiranda tuštumų, dėl kurių skonis pablogėja.
Lengviausia rūsyje laikyti bulves ir burokėlius. Burokėliai gerai toleruoja didelę drėgmę ir sugeria vandens garus iš oro, todėl gali apsaugoti bulves nuo per didelės drėgmės, o šeimininkams nekils klausimų, kodėl burokėlių šaknys vysta. Todėl šios daržovės gali būti laikomos visai greta arba burokėliai dedami tiesiog ant bulvių. Dažniausiai bulvės laikomos supiltos į dėžes arba atitvertoje rūsio dalyje. Pastaruoju atveju ant grindų reikėtų pakloti lentų.
Kopūstus laikymui paruoškite taip: pjaudami palikite iki 10 cm koto ir 2–3 vnt. žalių lapų. Kopūstų galvas galima pakabinti arba laikyti ant stovo.
Morkos rūsyje laikomos tinkliniuose maišuose arba specialiose dėžėse, kurių tūris yra 2–3 kibirai. Klojant į dėžes, šakniavaisių sluoksnius patartina apibarstyti pjuvenomis arba smulkiu smėliu.
Morkų ir burokėlių laikymo temperatūra neturi viršyti 10 laipsnių, nes jau esant 5 laipsniams šilumos pumpurai pradeda augti. Kai temperatūra arti nulio, medžiagų apykaita sulėtėja, o tai prisideda prie didesnio šakniavaisių saugumo. Jei drėgmė yra maža, tai kelia grėsmę šakniavaisių nykimui, jei didelė, gali įsimesti puvinys. Todėl drėgmė turėtų būti maždaug 85–90 proc.
Kai rūsyje sausa ir vėsu, o žiemą temperatūra nenukrenta žemiau 2 laipsnių šilumos, tai jame moliūgai išgulės iki pavasario. Vaisius reikia sudėti taip, kad jie nesiglaustų prie sienos ir nesiliestų vienas su kitu. Po jais reikia pakloti šiaudų arba šieno, o ant viršaus užtiesti nuo šviesos apsaugantį, orui pralaidų audeklą.
Kaip laikyti gėlių gumbus ir pelargonijas?
Jurginų šakniagumbiai mėgsta vėsą, „migdomi“ medinėse dėžėse ar atviruose polietileno maišeliuose. Sausas oras rūsyje ar kitoje patalpoje – netinkama sąlyga šių šakniagumbių gyvybei palaikyti. Būtina bent kartą per dvi savaites patikrinti jų būklę, kruopščiai išpjauti įpuvusias vietas ir apdžiovinti tokį šakniagumbį kambaryje, netoli radiatoriaus.
Vėsą mėgsta ir kanų šakniagumbiai. Juos reikia laikyti žemėse ar durpėse, neleisti perdžiūti. Kanos gali žiemoti tamsiame rūsyje. O kardelių laikyti šaltai nevalia – jiems patinka šiltas sausas oras. Per žiemą atidžiai tikrinkite kardelių, montbrečių ir panašių gėlių gumbasvogūnius.
Spalį laikas „migdyti“ pelargonijas. Šių gėlių šakas reikia smarkiai patrumpinti, paliekant maždaug trečdalį jų ilgio. Jei gaila, galima trumpinti mažiau, tačiau laikyti pelargonijas reikia šviesioje ir vėsioje (iki 5 laipsnių šilumos) patalpoje. Laistyti tik tuomet, kai smarkiai perdžiūva. Pelargonija žiemą turi pasikankinti, kad suvešėtų pavasarį. Ši gėlė yra vidutinių platumų augalas, todėl jei laikysime šiltai, ji pradės augti, šakos ištįs. Daugiau šilumos ir šviesos pelargonijoms reikės vasarį.
Išsamiau skaitykite „Gimtajame…“