blank
GR archyvo nuotr.

Pigiausi – jaunučiai ir atviromis šaknimis

Įžengus į medelyną ar augalų parduotuvę, pirmiausiai krenta į akis tai, kas mums patrauklu ir gražu. Tuomet žiūrime į kainas. Nuo ko jos priklauso?

Laima Adamonienė, įmonės „Medeliai Rokiškyje“ savininkė, sako: „Kainai įtaką daro tai, ar sodinukas augintas lysvėje ir parduodamas plikomis šaknimis, ar auga vazone. Priklauso ir nuo amžiaus, – ar visai jaunutis, ar augęs 2–3 metus, ar puoselėtas 4–5 metus. Brangesni skiepyti. Pasakysiu abstrakčiai – kainos svyruoja nuo 5 iki 50 eurų.“

Dauguma – pačių išauginti

Laima ir Julius Adamoniai daugelį sodinukų ir daugiamečių gėlių išaugina bei skiepija patys. Dalį pušų ir eglių sodinukų išsiaugina iš sėklų, dekoratyvinių krūmelių perka daigelius ir juos augina, vaismedžių sodinukų įsigyja iš Žagarės medelyno ir toliau puoselėja. Didelę dalį vaiskrūmių įšaknija iš šakelių, du trečdalius daugiamečių gėlių irgi išaugina savomis rankomis.

Obelų prisisodino, nori ko nors kito

Pasak Laimos, visą sodinukų ir daugiamečių augalų asortimentą bei jų kainas sunku aptarti keliais sakiniais. Iš vaismedžių „Medeliai Rokiškyje“ siūlo apie 20 rūšių obelų, kiek mažiau – kriaušių, vyšnių, slyvų, trešnių. „Labai populiarėja persikai ir abrikosai. Tai suprantama, nes žmonės obelų jau prisisodino, tad rūpi išbandyti naujus augalus. Siūlome kultūrinių lazdynų. Jie auginami dėl riešutų. Turime ir dekoratyvinių, raudonais lapais lazdynų, bet jie dažniau perkami dėl grožio, ne dėl riešutų“, – pastebi Laima.

Vaiskrūmių (įvairių skiepytų ir neskiepytų serbentų, agrastų, nespygliuotų gervuogių) kainos svyruoja nuo 5 iki 10 eurų.

O už ką tektų pakloti didžiausią sumą, t. y. 50 eurų? Tai būtų skiepyta (kamieninė) pušis. Pasak šeimininkės, rutulio formos dekoratyvus pušies vainikas papuoštų bet kurį gėlyną ar alpinariumą.

Iš dekoratyvinių sodinukų siūlo tiek lapuočių, tiek spygliuočių, tiek krūmų. Pašnekovės nuomone, rokiškėnai labiausiai perka šluotelines hortenzijas, žydinčias antroje vasaros pusėje. Jų galima išsirinkti įvairaus atspalvio – nuo baltų iki raudonų. Tai nereiklus augalas.

Pardavėjo garbės reikalas patarti, kaip prižiūrėti

Renkantis augalus būtina įvertinti ne tik įgeidžius ar piniginės storį, bet ir savo charakterį. Jei jums nuolat stinga laiko arba nemėgstate prižiūrėti augalų, nevertėtų įsigyti lepūnėlių, kuriuos tektų saugoti nuo šalčio, vėjų. Viena jų – 20 eurų kainuojanti kamieninė rožė. „Ji labai graži, įspūdinga, tačiau nukentės, jeigu žiemai neuždėsime kepurės“, – sako Laima.

Moteris  įsitikinusi, kad pardavėjo garbės reikalas papasakoti klientams, kaip prižiūrėti įsigyjamus augalus. O ir pats klientas turėtų tuo domėtis, nes kai kurių auginimo sąlygos gana specifinės. Bendros taisyklės, tinkančios visiems persodinamiems augalams, yra tokios: persodindami niekada nedėkite šviežio mėšlo, tik perpuvusį, pastovėjusį dvejus trejus metus; pavasarį patręškite kompleksinėmis trąšomis, bet jei įsigyjate augantį vazone, žinokite, kad jis jau tręštas, taigi papildomai tręšti nebereikia.

Domėkitės, ar taikoma nuolaida

Su parduotuvės „Žalia stotelė“ darbuotoja Jolanta Čeikauskiene sukiojamės po pilną augalų lauko aikštelę. Užsukusius apsipirkti ji pirmiau ragina atkreipti dėmesį į akcijas. Jos iškabintos prie vartelių. Šalia augalų kainos nurodytos be nuolaidų. Jos taikomos kasoje. Taip daroma taupant laiką. Taigi kainas skaitytojams pateikiame be nuolaidų.

„Iš vaismedžių pigiausios obelys – nuo 7,50 iki 26 eurų. Jų kaina priklauso nuo augintojo. Pigesni nei kiti yra Žagarės medelyno vaismedžiai. Kai kaina didesnė, tai ir medeliai nebemaži. Turime tokių, kurie šįmet jau žydės“, – paaiškina J. Čeikauskienė. Norint įsigyti koloninį vaismedį, teks atseikėti 10–25 eurus. Šie medeliai nesišakoja, išsitenka nedideliuose ploteliuose, todėl yra populiarūs.

Vaiskrūmių kainos prasideda nuo 2 eurų (už nedidelį serbento, agrasto, avietės kelmelį) iki 52 eurų už didžiulį šilauogės kelmą. Žemiausia šilauogių kaina – 6,60 Eur. Vaiskrūmių kainų vidurkis svyruoja apie 4–5 Eur.

Išsamiau skaitykite „Gimtajame…“

blank
Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments