blank
Žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko (kairėje) ir kooperatyvo „EKO tikslas“ vadovo Mindaugo Petkevičiaus susitikime diskutuota aktualiomis temomis.

Lietuviško pieno tenka ir kaimynams

Kooperatyvas užsiima sertifikuoto ekologiško pieno supirkimu ir pardavimu, įkurtas ekologiškai ūkininkaujančių ūkininkų iniciatyva ir vienija 63 narius. Šiuo metu pieną superka iš Rokiškio, Kupiškio, Utenos, Anykščių, Molėtų, Ukmergės, Biržų, Jonavos, Švenčionių, Ignalinos rajonų ir jį pardavinėja Lietuvoje, Latvijoje, Lenkijoje. Pienas superkamas tik iš kooperatyvo narių.

Ministrą domino kooperatyvo pajėgumai, bendradarbiavimas su kitomis pieną superkančiomis įmonėmis. 2007–2020 m. supirkta beveik 55 mln. 312 tūkst. kg. Per pastaruosius trejus metus kasmet pieno parduodama daugiau nei 7 mln. kg, pasiekiama apie 3 mln. eurų metinė apyvarta.

Tokie mastai pasiekti ne iškart. Veiklos pradžioje pakako vieno pienovežio, tačiau išaugus kiekiams prieš porą metų su ES parama įsigyti du nauji. 2016 m. įkėlus koją į užsienio rinką, suremontuotame ir pritaikytame garaže įrengta tarptautinė pieno perpylimo stotis.

Pristatydamas kooperatyvo veiklą, direktorius Mindaugas Petkevičius akcentavo, kad neapsiribojama vien tik pieno supirkimu ir pardavimu. 2010–2011 m. pieną tiesiogiai parduodavo Kaune 14-oje parduotuvių, įgijo patirties, dirbdami su prekybos centrais. 2014–2016 m. pradėjo eksperimentinę užsakomąją fermentinių sūrių gamybą ir prekybą. Tačiau patirtis parodė, kad produkciją parduoti kur kas kebliau, nei ją pagaminti ar supirkti žaliavą, tad sugrįžta tik prie pieno supirkimo.

Plėtrą riboja paklausa

Pasak M.Petkevičiaus, veiklos metai parodė, jog pirkėjai menkai žino ekologiškų produktų naudą, jų paklausa nedidėja. Dėl šios priežasties perdirbimo įmonės superka ribotą ekologiško pieno kiekį. Todėl ir „EKO tikslas“ per daug nesiplečia ir dirba vadovaudamasis tokiu principu: reikiamas kiekis – reikalingos kokybės – optimaliais kaštais – reikiamu metu.

Ekologiniame ūkyje – didesnės sąnaudos

Susitikime dalyvavo ir Rokiškio rajono savivaldybės mero pavaduotojas Tadas Barauskas, savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėja Jolanta Jasiūnienė, Rokiškio rajono ūkininkų sąjungos pirmininkės pavaduotoja ir ekologinio ūkio savininkė bei kooperatyvo narė Dalia Lūžienė-Malijonienė.

Ministras teiravosi, kokios gyvulininkystės perspektyvos Rokiškio rajone, rūpėjo iš pirmų lūpų išgirsti, su kokiais sunkumais susiduria  ekologiškai ūkininkaujantys pienininkai.

Pienininkai atkreipė dėmesį, kad tokiuose ūkiuose daugiau apribojimų, todėl patiriama ir daugiau sąnaudų. Tarkime, chemizuotame ūkyje 1 karvei išlaikyti pakanka 1–1,5 ha, o ekologiniame – 3 ar net 4 ha.

Kita problema – ekologinių ūkių karvių laikytojai sunkiai suranda ekologiškų pašarų, kurių negali užauginti ir pagaminti patys, pavyzdžiui, sojos, kukurūzų.

Parduoda užsienyje

EKO tikslas” už superkamą pieną moka gerokai aukštesnę kainą negu vidutiniškai šalyje. Tokią galimybę kooperatyvui visų pirma užtikrina žaliavos pardavimas užsienio rinkose. „Gaila, kad šiame kooperatyve pagamintas ekologiškas pienas iškeliauja svetur. Kooperatyvas neturi problemų su apyvartinėmis lėšomis, tačiau žaliavinio pieno eksportas didelės pridėtinės vertės nesukuria. Nemanau, kad tai geriausias ateities scenarijus“, – sakė žemės ūkio ministras K. Navickas.

Diskutuota dėl kooperacijos

 Susitikime diskutuota dėl kooperacijos skatinimo. M. Petkevičius pasidžiaugė Žemės ūkio ministerijos tinklalapyje aiškiai išdėstyta informacija, kaip sukurti kooperatyvą, tačiau įžvelgė priežastį, kodėl šis procesas šlubuoja. Direktoriaus teigimu, norintieji kooperuotis, bet neturintieji pradinių lėšų veiklą pradeda pagal bendradarbiavimo programą. Ieškant išeities, kaip paskatinti kooperaciją, reikėtų surasti būdų, kaip suteikti paramą kooperatyvų startui. Kaip pavyzdį direktorius pateikė „EKO tikslą“, kuris 2008 m. pasinaudojo tuomet buvusia programa „Valstybės parama kooperacijos plėtrai“.

K. Navickas patikino, jog ateities prioritetu išliks gamyba, todėl pritarė minčiai dėl pradedančiųjų rėmimo programos. „Jeigu smulkūs ūkiai kooperuosis ir augs iki didesnio ekonominio vieneto, tai jiems inkubaciniu laikotarpiu parama turėtų būti teikiama, kitaip kooperacija nesiplės“, – sakė ministras ir akcentavo, kad vienintelė 20 tūkst. mažųjų karvių laikytojų ūkių galimybė išsilaikyti – kooperacija. Todėl ministerija lengvina kooperatyvams sąlygas patiems perdirbti pieną ir gaminti produktus, kuria sąlygas trumposioms maisto grandinėms atsirasti, siekia, kad ekologiniai, smulkieji ir vidutiniai ūkiai galėtų tiekti savo produkciją viešajam sektoriui.

blank

Užs. 465

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments