blank
V. Bičiūnaitės nuotr.

Nusprendė atvažiuoti patys

Praėjusį penktadienį iki vėlumos matuotojai dirbo Kupiškyje, kur medžioklės trofėjus buvo suvežę Biržų, Pasvalio, Kupiškio ir Panevėžio medžiotojai. Iš viso teko įvertinti 70 vienetų. Kadangi rokiškėnai parodai pristatė daugiau nei 30 trofėjų, matuotojai nusprendė patys atvykti į Rokiškį, kad mūsų krašto medžiokliams nereikėtų visų laimikių vežti į kitą rajoną.

Daug kriterijų ir matavimų

Matuotojai pasidalino į tris grupes ir dirbo atskiruose kabinetuose, o vertinimui paruošti ragai gulėjo išdėlioti salėje. Rokiškėnas, medžioklės žinovas Gytis Andriuškevičius šmaikštavo, kad jam šįkart teko ragų nešiotojo vaidmuo. Jis didžiules ragų karūnas po vieną tempė su juo dirbantiems kolegoms – anykštėnui Vladui Maslinskui, kupiškėnui Dariui Einoriui bei duomenis į kompiuterį suvedinėjančiam Utenos medžiotojų ir žvejų draugijos valdybos pirmininkui Tomui Zubovui.

Kitoje grupėje dirbusiam medžioklės trofėjų ekspertui Gaudentui Baikauskui su kolegomis sunkių svorių kilnoti neteko. Jie vertino stirninų ragus. Šiame kabinete šalia svarstyklių stovėjo ir prietaisas ragų tūriui matuoti. „Tūris nustatomas ragus iki kelmelių panardinant į indą su vandeniu. Taip nustatomas tik ragų tūris. O svarstyklėmis sveriami ragai su kaukole“, – matavimo subtilybes aiškino G. Baikauskas.

Tų subtilybių labai daug. Su kitais ragų matuotojais dirbęs parodos vertinimo komisijos pirmininkas kupiškėnas Bronislovas Domža paaiškino, jog įvairūs trofėjai vertinami net pagal 15 kriterijų, išmatuoti tenka milimetrų dalimis. Visi reikalingi parametrai suvedami į tarptautinę trofėjų vertinimo sistemą (CIC) ir paverčiami balais. Iš karto matomas rezultatas, kokiu medaliu – aukso, sidabro ar bronzos – vertinamas trofėjus. Tai dar ne viskas. CIC sistema atskleidžia, kaip trofėjus atrodo bendrame šalių kontekste.

Išsamiau skaitykite „Gimtajame…“

blueyellow1
Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments