Virginijaus Stumbrio nuotr.
Virginijaus Stumbrio nuotr.

Girdėjote kukuojant gegutę? Pagal šį paukštį senoliai spręsdavo apie vasaros orus. Tačiau Biržų meteorologijos stoties vedėjas Bronius Medinis sako, jog dėl klimato kaitos liaudies išmintis dažnai nebepasitvirtina. Tačiau kišenėje jau reikėtų turėti „kapeikyčių“, nes ku–kū galima išgirsti bet kurią minutę.

Gegužės 1-ąją minėta Gegutės diena. Jeigu tikėti senoliais, vasara neturėtų būti labai prasta, nes ievos, berželiai sulapoję, maumedžiai pasidengę žalsvu apdaru, bunda klevai, topoliai, šermukšniai. Kai kurie žmonės pasakoja gegutę savaitgalį girdėję.

„Antradienį ir trečiadienį vietomis gali pasipilti pavasarinio lietaus, o į savaitės pabaigą ir savaitgalį sulauksime didesnės giedros ir šilumos. Gali būti net iki 23 laipsnių dieną, o naktimis – plius 7–8. Gamta bandys kompensuoti, ko balandžio pabaigoje nedavė. Saulutė įjungs savo radiatorius ir šildymo sezono pratęsti tikrai nebereikės“, – gerų prognozių negailėjo patyręs orų stebėtojas. Iki vidurio mėnesio neprognozuojama ir šalnų. Jos, anot B. Medinio, įprastai užklumpa per patį sodų žydėjimą: „Galima sakyti, 70 proc. tikimybė, kad šalnų bus gegužės 22 d., per Aldonų vardadienį.“

Tačiau trečias gegužės dešimtadienis pagal išankstines prognozes nedžiugins. B. Medinio prognozėmis, iki mėnesio vidurio gamta leis žemę kedenti, daržus ir javus pasėti, bet sudygti nebus palanku: „Iš pradžių bus kiek per sausa, o vėliau gali prapliupti liūtys ir „uždėti“ plutą, kurią reikės kapstyti, kad sėkla išdygtų.“ Šiuo metu Biržų rajone, panašiai ir pas mus, drėgmės kiek daugiau nei įprastai. Todėl dalyje laukų ūkininkai žemės dirbti negali.

Ar gegužė pasielgs kaip balandis, mėnesio pradžioje sušildęs, o pabaigoje stipriai atšaldęs? „Matyt, bus panašiai: pradžia graži ir šilta, pabaiga – ne tokia maloni. Su kolegomis juokaujame: žiemos lyg ir nebuvo, o ankstyvas pavasaris ir vėl visus prigavo. Balandžio pradžia sušildė ir tokiu dosnumu patikėję žmonės mėnesio pradžioje skubėjo užbaigti šildymo sezoną. Bet vėliau dieną tebuvo vos iki 6 laipsnių šilumos, o naktys – su minusu. Taigi teko šildymo sezoną iš naujo pradėti. Matyt, balandis ne į tą pusę pasisuko, supainiojo pradžią su pabaiga“, – šmaikštavo B. Medinis ir pridūrė, jog nuspėti orus tampa vis sunkiau dėl „neprognozuojamo charakterio“.

Pagal tendencijas birželis turėtų būti lietingas. Tad nuo gegužės paskutinio dešimtadienio iki Joninių, anot B. Medinio, reikės ir striukės, ir skėčio. Vasariškas atšilimas – tik apie Mindaugines (liepos 6 d.), o nuo tada gali ir labai smarkiai pačirškinti.

Pasak orų stebėtojo, gamta metų laikus vienu mėnesiu perstūmė į priekį: vasaris buvo kaip kovas, kovas – kaip balandis. Taigi ir vasara mėnesiu pasistūmėja į rudenį. Galima tikėtis šilto rugsėjo. Tačiau tokios ankstyvos prognozės – „šakėmis ant vandens“.

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: