blank
Redakcijos archyvo nuotr.

Šalies mastu optimistinės prognozės

„Augintojai turi daug priežasčių artėjančią javapjūtę pasitikti su dideliu optimizmu. Pasėliai laukuose atrodo puikiai, pasaulyje laikosi aukštos grūdų pardavimo kainos. Tačiau rizikų taip pat yra. Tai ir ekstremalūs temperatūriniai režimai, pasėlius guldančių škvalų tikimybė, nepalankūs lietingi orai derliaus nuėmimo metu“, – sako Žemės ūkio ministerijos Programinio, projektinio valdymo ir analizės skyriaus vedėjas Evaldas Pranckevičius.

Jis pastebi, kad šiemet šalyje pasėlių plotas šiek tiek mažesnis, tačiau bendras grūdinių augalų derlius turėtų būti didesnis dėl geresnio derlingumo. ŽŪM duomenimis, Lietuvoje daugiausia pasėta kviečių. Jų derlingumas turėtų siekti 5,6 tonų iš hektaro. Pernai derlingumas siekė 5,4 t/ha. Rapsų derliaus padidėjimą taip pat turėtų lemti geresnis derlingumas  – prognozuojama 3,7 t/ha. Tikimasi, kad bendras grūdinių augalų derlius sudarys 6,93 mln. tonų, iš jų kviečiai – 4,89 mln. tonų. Rapsų derlius turėtų pagaliau peržengti simbolinę 1 mln. tonų ribą ir siekti 1,04 mln. tonų. Tai būtų geriausias derlius per pastarąjį dešimtmetį.

Mažesnis beveik trečdaliu

Rajone labai  nevienodai pasiskirstė lietūs. Kamajų seniūnijos ūkininkas Stasys Jasiūnas sakė šią savaitę pradėsiąs kulti rapsus. Po Joninių jo laukus lietus padrėkino tik liepos 14 d. „Iškrito 7 mm lietaus, o Rokiškį patvindė, Bajorų kaime krito kruša. Laukuose trūksta drėgmės, bet padėtis nėra tragiška. Akivaizdu, kad derlius bus mažesnis, nes grūdai nesuaugę, jie uždžiovinti. Derlius bus bent 30 proc. mažesnis, nei galėjo būti. Kuldavom daugiau kaip 4 tonas iš hektaro, dabar bus apie 3.  Rapsai šiek tiek pagulę, nes gerai patręšėm, bet tai neturi įtakos kūlimui. Tas pats ir su žolėmis – jau nukūlėme eraičiną. Sėklų prikūlėme bent 20 proc. mažiau nei galėjome“, – pasakojo ūkininkas ir pasidalijo kitais pastebėjimais. Jo teigimu, drėgnesnėse vietose rapsai ilgiau vegetavo, o užėjus kaitrai, saulė nusvilino pasėlius nepaisant to, kad drėgmės netrūko. „Nieko nepakeisi, oro užsisakyti negalime. Esame tarsi Bermudų trikampis – aplinkui lyja, o pas mus ne. Džiaugtis nėra kuo, bet gerai, kad nebuvo ledukų ir škvalo. Dabar svarbiausia surinkti tai, kas užaugo“, – kalbėjo ūkininkas.

Išsamiau skaitykite „Gimtajame…“

blueyellow1
Subscribe
Informuoti apie
guest
1 Comment
Naujausius
Seniausius Įvertinimą
Inline Feedbacks
View all comments
smulkus
smulkus
2021 19 liepos 22:47

Jo derlius geras bus kai viskas isdega 😀