Barščių iš barščių neišvirsi

Įspūdingo aukščio, žiedų vėdrynų augalas labai gražus, bet labai pavojingas. Anksčiau net sodybų šeimininkai šį augalą dėl jo įspūdingo vaizdo sodindavo kiemuose, nė neįtardami, kokį parazitą į namus parsigabeno. Kartą barštį įsileidus, jo atsikratyti labai sudėtinga. Ne tik retai šienaujamuose sklypuose, bet ir miestuose. Praėjusią savaitę Vilniaus valdžia 90 žemės sklypų, kuriuose auga pavojingi Sosnovskio barščiai, savininkams pažadėjo baudas, jeigu augalai nebus laiku nušienauti.

Turtingi barščių ir mes

Sosnovskio barščių turtingas ir mūsų rajonas: didžiausios jo augimvietės – Jūžintų, Pandėlio, Juodupės ir Panemunėlio seniūnijose. Maineivų kaimo (Juodupės sen.) gyventojai su šiuo augalu kariauja daug metų, bet kovą laimi barštis: išguitas iš dirvos, jis neregėtai greitai emigruoja į pamiškes, „apsodina“ pakeles. Šio kaimo ūkininkas Virginijus Stumbrys barštį ne vieneri metai naikina visais įmanomais būdais: pjauna, aria, purškia, bet kaukazietiškas augalas be galo atsparus, kantrus ir gyvybingas.

Maineivų, Vyžuonėlių kaimų apylinkes pamėgęs dirvai nereiklus barštis vidurvasaryje pasiekia iki pusketvirto metro aukščio, o žiedynų skersmuo – pusė metro.

Gyvybingi

Kiekvienas žydintis barščio žiedynas subrandina mažiausiai 10 tūkst. sėklų, o didžiausias jų gali turėti net iki 100 tūkst. Žemėje esančios sėklos daigios išlieka keletą metų. Sosnovskio barštį sunku išnaikinti dar ir todėl, kad jis atželia iš šaknų, kurias užaugina iki 10 cm storio ir įleidžia labai giliai į žemę.

Nuo 2001 m. Aplinkos ministerija Sosnovskio barščius paskelbė nuodingais ir pavojingais žmogaus sveikatai. Apie būtinybę juos naikinti kalbama kiekvienais metais, žadėta specialių projektų. Tačiau atsakomybė už pavojingo augalo naikinimą palikta žemių, kuriose jis auga, savininkams.

Gražus, bet labai pavojingas

Barščių sultyse yra medžiagų, kurios gali smarkiai apdeginti neapsaugotą žmogaus odą, sukelti ypač stiprią organizmo alerginę reakciją – odos paraudimus, dideles vandeningas pūsles, kurios plyšusios virsta ilgai negyjančiomis žaizdomis. Šienaujant šiuos pavojingus augalus, būtina užsidėti apsauginius akinius, apsirengti drabužius ilgomis rankovėmis, naudoti pirštines ir guminius batus.

 

 

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus