blank
A. Stanio nuotr.

Svarbiausia – vanduo ir ventiliacija

Tvyrant karščiams, gyvūnų organizmuose vyksta pokyčiai, padidėja išskiriamų skysčių kiekis. Dėl to pakinta jų kraujotakos, kvėpavimo, nervų ir kitų sistemų organų fiziologinės funkcijos. Ne tik vežami, bet ir laukuose ganomi ar uždarose patalpose laikomi gyvūnai turi būti aprūpinti pakankamu kiekiu vandens, kelis kartus per dieną pagirdyti. Šeimininkai turėtų pasirūpinti, kad gyvūnai nebūtų laikomi saulės atokaitoje karščiausiu dienos metu. Tam gelbėja medžių paunksnės ar gyvulių parginimas į tvartus vidurdienį.

Didžiausia perkaitimo rizika yra kiaulėms ir paukščiams, kadangi šie neprakaituoja.  Pastatuose, ypač paukštidėse, turi nepertraukiamai veikti patalpų vėdinimo sistemos. VMVT atkreipia gyvūnų laikytojų dėmesį, kad dėl audrų, žaibų iškrovų, škvalų ir pan. sukeliamų situacijų, gali sutrikti elektros energijos tiekimas – dažniausia ventiliavimo sistemų gedimų priežastis. Dėl to būtina iš anksto pasirūpinti ir aliarmo sistemomis, perspėjančiomis apie vėdinimo sistemos gedimus, taip pat atsarginėmis vėdinimo priemonėmis ir elektros generatoriais, kad įvykus gedimui ar avarijai būtų išsaugota gyvūnų sveikata ir gerovė.

Turi keistis racionas

Karštomis dienomis sunkiau ir naminiams gyvūnams – šunims ir katėms. Būtina sumažinti jiems duodamo maisto kiekį, šerti lengvai viršinamu maistu. Kai kurių gyvūnų  apetitas tokiu metu sumažėja. Iš karto dėl to nerimauti nereikėtų. Tačiau, jei tai ilgiau užsitęsia, būtina aiškintis sumažėjusio apetito priežastis, nes tai gali būti susiję su kraujasiurbių vabzdžių platinamomis ligomis.

Svarbu, kad tvankiu, karštu metu gyvūnai gautų pakankamai vandens. Jis turėtų būti šviežias, vėsus ir švarus, o dubenėlį vandens reikėtų statyti pavėsyje. Jei šeriama sausu ėdalu, vandens reikia daugiau.

Kaip atpažinti perkaitimą?

Karštu metu gyvūnai turi gauti kuo mažiau fizinio krūvio, tuo geriau užsiimti ryte arba vakare, kai oras atvėsta. Karščio metu negalima savo augintinio net trumpam palikti automobilyje, nes net ir praverti langai dažnai neapsaugo nuo perkaitimo ir šilumos smūgio. Perkaitęs augintinis tampa vangus, mieguistas, jo liežuvis ir dantenos smarkiai parausta, akių vyzdžiai išsiplečia, gyvūnas smarkiai lekuoja, gali pradėti seilėtis, vemti, netekti sąmonės. Tai traktuojama kaip žiaurus elgesys su gyvūnu.

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments