Trijulė
Trijulė

Jubiliejinės arimo arkliais varžytuvės: emocijų ir dovanų – visiems, pirmosios vietos- į Biržus ir Lazdijus

Šventės šeimininkai
Šventės šeimininkai

Šeštadienį Kavoliškio kaimas ūžė tradicinėje „Pirmosios vagos“ šventėje, švenčiančioje dešimtąjį jubiliejų. Nors buvo pranešta, kad daugiau tokio renginio mūsų rajone nebebus, tačiau ši žinia – netikra. Iniciatyvą iš Kavoliškio pasižadėjo periimti Lašų žemės ūkio bendrovės vadovas Zenonas Akramavičius, bet su viena sąlyga…

Pašventino jubiliejinį ąžuolą

Jubilliejinis ąžuolas
Jubilliejinis ąžuolas
Ąžuolo šventinimas
Ąžuolo šventinimas

Renginys prasidėjo dvasingai: nuo Šv.Jurgio ir Sekminių papročių, vainikų karvių pirmąjai ganiavai pynimo ir pagrindinių šventės dalyvių – artojų pagerbimo. Po to parke buvo pasodintas jubiliejinis ąžuoliukas, kurį pašventino Rokiškio dekanas, kunigas Eimantas Novikas, padėkojęs už kvietimą ir pirmą kartą per 18 kunigystės metų turėjęs galimybę palaiminti laukus.

Stojo į vagą

Į varžytuves
Į varžytuves

Arimo arkliais varžytuvėse dalyvavo 15  artojų, iš jų šeši mūsiškiai, tiek pat atvyko iš Lazdijų rajono, po vieną – iš Biržų,  Širvintų,  Alytaus. Penki Lazdijų artojai varžėsi porininių kinkinių grupėje, trys jų – Macioniai: tėvas Algimantas su sūnumis Linu ir Martynu.

Šioje kategorijoje tiesiausias vagas vertė patyręs artojas dzūkas Bernardas Blažauskas, minimaliai aplenkęs savo žemietį L.Macionį, užėmusį antrąją vietą. Trečioji atiteko pastarojo broliui Martynui.  Tėvas, Lazdijuose šiemet tapęs lyderiu, Kavoliškyje sūnums nusileido.

Bernardas Blažauskas
Bernardas Blažauskas

Vieno kinkinio kategorijoje nepralenkiamas (kaip ir pernai) buvo biržietis Gediminas Čirgelis. Jam sunkoka Kavoliškio žemė nebuvo kliūtis, kaip prie lengvo smėlio įpratusiems dzūkams.

Gediminas Čirgelis
Gediminas Čirgelis

Puikiai arti sekėsi Rimantui Pauliukevičiui iš Laibgalių kaimo (Jūžintų sen.) – jis užėmė antrąją vietą. Trečiąja vieta džiaugėsi alytiškis Ramūnas Kliokys,  visą arimo laikotarpį nestokojęs gero humoro, demonstravęs vietiniams savo ypatingąjį plūgą, kurį siūlė parduoti vos už šimtą eurų…Ankstesniais metais tarp prizininkų dažnai buvęs jaunas ir tituluotas artojas Gytis Palivonas iš Pakriaunių, Lazdijuose neseniai laimėjęs trečiąją vietą, Kavoliškyje kolegoms nusileido. Sakė prieš varžybas gerai neišsimiegojęs, nes laukuose dirbo iki vidurnakčio. Artojas iš Degsnių kaimo Pranas Šutas nukentėjo- ardamas susižalojo pirštą ir prireikė pirmosios pagalbos. Vyriausiasis varžybų teisėjas Benius Rūtelionis pastebėjo, jog tokiose varžybose reikiai mediko ir skubėjo ieškoti, kas turi vaistinėlę, nes reikėjo sustabdyti nedidelį kraujavimą iš žaizdos.

Gražuolis žirgas vagoje streikavo
Gražuolis žirgas vagoje streikavo

 

Arklių mados
Arklių mados

Arklas pasidavė ir politikams

Po artojų į dirvą stojo politikai. Kandidatai į Seimą Jonas Jarutis ir Vidmantas Maželis vagas vertė tame pačiame laukelyje. Jiems talkinęs artojas iš Dzūkijos pripažino, jog šie žemdirbio pagrindinio darbo įgūdžių turi. Tad jei nepasisektų rinkimuose, galėtų imtis arklo…

V.Maželis (kairėje) ir J.Jarutis
V.Maželis (kairėje) ir J.Jarutis

Vienas beveik visą laukelį suaręs rajono tarybos narys Stasys Mekšėnas sakė, jog gerai pasitreniravęs galėtų kitąmet stoti tarp artojų. O Žemės ūkio viceministras Albinas Ežerskis pripažino, jog valdyti plūgą sunkiau nei ministerijoje. Renginyje dalyvavęs rajono meras Antanas Vagonis arimo varžybų nebesulaukė, kaip ir kai kurie kiti politikai, turėję kitų neatidėliotinų reikalų.

Iš ministerijos - prie plūgo
Iš ministerijos – prie plūgo

Po darbų – linksmybės

Po varžytuvių prasidėjo koncertas. Kol šventės scenoje kolektyvai šoko ir dainavo, artojai pietavo, o varžytuvių teisėjai ir sekretoriatas prigulęs dirbo prie kompiuterių. Kai rezultatai buvo suskaičiuoti, artojus renginio vedėjai pakvietė į sceną apdovanojimams. Dovanų būta gausybė: nuolatinis šios šventės pagalbininkas, čedasiškis ūkininkas Vidas Kuvikas surinko ir suvežė kolegų ūkininkų dovanas (grūdus, žirnius, avižas ir kt), prizus nuo rajono savivaldybės teikė administracijos direktorius Valerijus Rancevas, nuo rajono rajono Vietos veiklos grupės – pirmininkė Raimonda Stankevičiūtė – Vilimienė. Abu jie – šventės vedėjai. Su dovanomis į sceną lipo Seimo narys Vytautas Saulis, rajono ūkininkų sąjungos pirmininkė Dalia Lūžienė – Malijonienė, Žemės ūkio viceministras A.Ežerskis, kaimiškosios seniūnijos seniūnė Dalia Janulienė, artojus atlydėję kitų rajonų atstovai, „Nemuno“ draugijos vadovas bei dar daug kitų.

Artojų varžybos baigėsi
Artojų varžybos baigėsi

Dešimt metų artojų šventę remiantis „Gimtojo Rokiškio“ kolektyvas tris prizus – ketvirčio prenumeratą šiemet dovanojo nedidelę traumą patyrusiam P.Šutui (kaip kompensaciją), geriausiai iš rajono artojų pasirodžiusiam R.Pauliukevičiui  ir šventės sielai, organizatorei, Kavoliškio kaimo bendruomenės pirmininkei Danutei Kirstukienei už pažadą tradicinio renginio nenumarinti.

Pabaigai – apie Z.Akramavičiaus, kitąmet priimsiančio pas save šį renginį, sąlygą. Šventei jis viską paruoš ir padės, jeigu ją organizuos ne kas nors kitas, o D.Kirstukienė su savo komanda.

Šventės akimirkos – www.grokiskis.lt nuotraukų galerijoje

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: