blank
15min.lt nuotr.

Atvežė iš Lenkijos

Visi laikytojai buvo įsigiję paukščių iš nepatvirtintų prekiautojų. Paukščius, kaip teigia patys laikytojai, praėjusį savaitgalį įsigijo Maišiagaloje, Rudaminoje ir Lentvaryje. Pasak prekiautojų, paukščiai buvo įsigyti kaimyninėje Lenkijoje be veterinarinių sertifikatų, patvirtinančių jų sveikatos būklę. Atsivežus į savo ūkius naujai įsigytus paukščius, iš pradžių jokių sveikatos pakitimų nebuvo pastebėta, tačiau po keturių penkių dienų tiek naujai įsigyti, tiek ir anksčiau ūkiuose laikyti paukščiai pradėjo staiga gaišti, prieš gaišimą mėlynuodavo barzdelės bei skiauterės.

Laikytojai kreipėsi į VMVT Vilniaus departamentą, kurio veterinarijos gydytojai nedelsiant vyko į kiekvieną įtariamą dėl paukščių užkrečiamosios ligos laikymo vietą ir atrinko gaišusių paukščių mėginius paukščių gripo tyrimams.

Įsigykite tik iš registruotų ūkių

VMVT skelbia, kad  vežėjai iš padidinto pavojaus zonų neteisėtu būdu įveždami paukščius į Lietuvą juos gabena be jokių dokumentų ir sąmoningai prekiauti pasirenka mažiau viešas, nuošalias vietas, nedidelių miestelių turgaviečių prieigas, atvyksta pas pirkėjus pagal išankstinius skambučius.

Net ir dėl vieno neatsakingo ūkininko, jeigu jo ūkyje būtų nustatytas paukščių gripo protrūkis, ne tik jis pats, bet ir šalia esantys dideli paukštynai, tiekiantys produkciją tiek Lietuvos rinkai, tiek ją eksportuojantys, gali patekti į apsaugines zonas, iš kurių kurį laiką nebus leidžiamas produkcijos eksportas.

Todėl primygtinai raginama apie paukščių susirgimus ir gaišimus kuo skubiau informuoti VMVT inspektorius ir jokiu būdu neslėpti paukščių gaišimų, neužkasinėti paukščių gaišenų paslapčia, nes išaiškinti tokie atvejai bus perduodami teisėsaugai.

Pavasarį suaktyvėjus prekybai gyvais naminiais paukščiais, šie turi būti įsigyjami tik iš patvirtintų paukščių auginimo vietų – tik taip galima užkirsti kelią užkrečiamajai ligai išplisti. Pasitikrinti, ar naminių paukščių auginimo ūkis yra registruotas, galima VMVT internetiniame puslapyje https://vmvt.lt/opendata/vko/index.php, kodai – 74 ir 75.

Būtina pranešti

Balandžio 26 d. duomenimis, jau patvirtinta 17 didelio patogeniškumo (agresyvios H5N8 atmainos) paukščių gripo protrūkių Vilniaus miesto ir rajono, Trakų, Širvintų ir Molėtų raj. bei Elektrėnų savivaldybių ūkiuose, juose sunaikinta daugiau kaip 400 vištų.

Paukščių laikymo vietoje nustačius paukščių gripo virusą, visi likę gyvi paukščiai saugiai sunaikinti ir utilizuoti, kad liga neplistų. Taip pat, viruso paveiktuose ūkiuose paukščių laikymo patalpos valomos ir dezinfekuojamos, imamasi visų reikiamų priemonių, kad virusas nebūtų išplatintas į kitas paukščių laikymo vietas.

Sustiprinta prekybos gyvais paukščiais kontrolė bus tęsiama, o šalies paukščių laikytojams primenama vengti tiesioginių kontaktų tarp dirbančių paukščių laikymo vietų ir ūkių viduje ir išorėje, imtis papildomų saugumo priemonių, griežtai laikytis visų biosaugos reikalavimų, neleisti paukščių laikymo vietose lankytis pašaliniams asmenims.

Pastebėję, kad laikomi paukščiai nebelesa, darosi apatiški ar staiga gaišta, paukščių augintojai raginami nedelsti ir kuo skubiau pranešti į VMVT nemokama telefono linija 8 800 40403 arba į panevėžio departamento Rokiškio skyrių telefonu 8 698 41375. Atvykę specialistai paims mėginius ištirti dėl paukščių gripo viruso.

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments