Gimtasis Rokiškis Žemė Egles prie ežero puola kenkėjai. Ar ateityje ten žaliuos miškas?

Egles prie ežero puola kenkėjai. Ar ateityje ten žaliuos miškas?

Pasivaikščioti gamtoje mėgstantys rokiškėnai pastebėjo, kad prie Rokiškio ežero augančiame miške įtartinai atrodo pušų kamienai – daugelio jų žievė aptrupėjusi, o pliki kamienai išraižyti kenkėjų. Miškininkai sako, kad šiuos spygliuočius užpuolė šiltėjančius orus mėgstantis žievėgraužis tipografas. Nuo jo sunkiai apsiginama ir kituose rajonuose, tačiau pas mus situacija liūdnoka.

625
0

Nudžiūvusias egles nupjaus žiemą, kitas stebės

VĮ Valstybinių miškų urėdijos (VMU) Rokiškio regioninio padalinio vyriausiasis miškininkas Justas Vojega, vos užmetęs akį į rokiškietės atsiųstas nuotraukas, nė kiek nesuabejojo – eglės yra pažeistos žievėgraužio tipografo  (lotyniškai Ips typographus). Pasak jo, pušų džiūvimo priežastis – šakninės pinties sukeltas šaknų puvinys. Nudžiūvę medžiai nekelia pavojaus tolimesniam kenkėjų išplitimui į sveikus medžius, tačiau kitais metais būtina stebėti situaciją, ar neatsiranda naujų, šviežiai kenkėjų užpultų medžių. Tokie sausuoliai kelia pavojų žmonių saugumui ir sveikatai, todėl miško valdytojas turėtų juos pašalinti.

Miškas prie ežero yra Rokiškio miesto teritorijoje. Miesto seniūnas Arūnas Krasauskas informavo, kad situacija žinoma, žievėgraužių sukeltos bėdos „išlindo“ rudeniop. Ką daryti, konsultuotasi su miškininkais. Žiemą planuojama iškirsti jau numirusias egles, o vasarą stebėti, ar nepuolamos sveikosios. Pastebėjus pažeistų medžių, jie būtų kertami bei išvežami iš miško ir šiltuoju metų sezonu.

Per sezoną išauga dvi kenkėjų kartos

Miškininkas J. Vojega teigia, kad pagrindinė eglių džiūvimo priežastis yra eglynų kenkėjo – žievėgraužio tipografo – atakos. Lietuvoje jis apninka paprastąją eglę, retai – kitų rūšių egles, pušį, maumedį. Tai 4–5 mm ilgio volelio formos tamsiai rudas vabalas. Grauždami takus, tipografai žievėje pažeidžia gyvybiškai svarbius audinius, kuriais eglės aprūpinamos maistinėmis medžiagomis, todėl apniktos žalios eglės gali greitai nudžiūti. Kenkėjas skraido ir puola egles nuo balandžio pabaigos iki rugsėjo pabaigos. Per metus išsivysto dvi jų generacijos. Sveikos eglės „apsigina“ nuo pradedančių graužtis vabalų, užpildamos juos sakais. Tačiau situacija pasikeičia, kai po didesnių vėtrų, dėl sausros ar kitų įvykių vienu metu atsiranda daug substrato, tinkamo daugintis. Tada eglėms nebeužtenka sakų atsiginti nuo didelio kiekio vienu metu puolančių kenkėjų. Pasidauginę užpultuose medžiuose, jie plinta ir apsigyvena vis naujose eglėse. Kadangi resursai neberiboja dauginimosi, o vabalas veisiasi greitai ir puikiai skraido, susidaro ir greitai išplinta masinio pakenkimo židiniai.

Išsamiau skaitykite „Gimtajame…“

Rokmelsta
Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments