puodelis

Dauginkite daugiamečių gėlių kerus

  • Rugpjūtis – tinkamiausias laikas pavasarį ir vasarą peržydėjusioms daugiametėms gėlėms – bijūnams, burbuliams, astilbėms, gvaizdėms, pentiniams, alpiniams astrams, bergenijoms, kurpelėms, pakalnutėms ir kitoms – padauginti ir persodinti.
  • Iškasus šių gėlių kerus, prie senųjų stiebų matosi rausvi arba balti augimo pumpurai. Kerus dalykite į tiek dalių, kad kiekvienas sodmuo turėtų po 2–3 augimo pumpurus ir tiek pat šaknų.
  • Sodinkite į rūpestingai paruoštą ir perpuvusiu kompostu patręštą dirvą. Pasodinę gerai palaistykite, apmulčiuokite durpėmis.

Sodinkite, persodinkite, dauginkite lelijas

  • Jos mėgsta šiltą, saulėtą vietą ir dirvą su laidžiu podirviu. Molingą, sunkią dirvą gerinkite smėliu ir puriu kompostu. Į sodinimo griovelį berkite žvyro, paskui smėlio sluoksnį, į kurį ir sodinkite svogūnus, tuomet net sunkioje dirvoje vanduo nestovės arti paviršiaus.
  • Virš lelijos svogūno žemė turi būti lengva ir trąši, kad pridėtinės šaknys gautų pakankamai maisto medžiagų. Svogūnus sodinkite tokiu gyliu, kad žemių sluoksnis virš svogūno viršūnėlės būtų dukart storesnis negu jo aukštis. Stambius svogūnus sodinkite giliau, t.y. užbertas žemių sluoksnis turi būti tris kartus storesnis negu svogūno aukštis. Ypatingą dėmesį atkreipkite į baltąją leliją – ją persodinkite iki rugpjūčio pabaigos, kol nepasirodė naujas stiebas.
  • Dauginkite tigrines lelijas. Darykite taip: nuo stiebo nurinkite mažus svogūnėlius ir pasodinkite sekliuose grioveliuose lysvėje, juos užpilkite durpėmis ir palaistykite.

Saugokite gėlių svogūnėlius

  • Iškastus tulpių ir kitų svogūninių gėlių svogūnėlius, kuriuos sodinsite rudenį, laikykite nuo graužikų apsaugotoje vietoje. Pelės ir žiurkės ypač mėgsta tulpių svogūnėlius, jei galės prieiti, nesidomės nei masalu, nei spąstais.
  • Geriausia svogūnėlius laikyti sandariai uždarytus plastikinėse dėžutėse su skylutėmis.

Kada nuimti svogūnus?

Įprastai svogūnai nuimami rugpjūčio antroje pusėje arba rugsėjo pirmame dešimtadienyje, tačiau šįmet kai kurios šeimininkės pabijojo juos supūdyti šlapioje dirvoje ir nurovė anksčiau. Taip, šias daržoves galima nuimti, kai nebeauga nauji laiškai, jie išgula, o svogūnėliai suauga ir įgauna gelsvą spalvą. Pavėlavus svogūnus nuimti, po 8–10 dienų jie vėl pradeda leisti laiškus, todėl nebetinkami ilgai laikyti.

Svogūnai nuimami esant sausam orui. Iš žemės jie išraunami arba iškeliami šakėmis, ant galvučių likusi žemė nuvaloma rankomis. Pažeisti svogūnai pradeda pūti. Džiovinami 12–15 dienų atviroje saulėtoje vietoje. Tada sudžiūvę laiškai nupjaunami, paliekant 3–4 cm kaklelį, ir dar padžiovinami bent penkias dienas, kad neįsimestų puvinys. Jei planuojate pinti į pynes, laiškų nenupjaukite, tik prieš pynimą gerai išdžiovinkite.

Svogūnus galima laikyti  kambario temperatūroje sausoje vietoje pintinėse arba dėžėse po 10–12 kg.

Parengė Vilma Bičiūnaitė

 

Rašyti komentarą

avatar
  Subscribe  
Informuoti apie