Medžiotojų klubo „Sartai“ šaudykloje vyko Alfonso Smetonos šaulių 5-osios rinktinės organizuotos šaudymo varžybos, skirtos Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienai paminėti.

Ilgai brandinta mintis

Lietuvos šaulių sąjungos (LŠS) Rokiškio Leono Grigonio-Užpalio šaulių 509-osios kuopos vadas Algis Veikšys sakė: „Išsipildė dvejus metus brandinta mano svajonė – pakviesti į bendras varžybas ne tik apskrities šaulių, bet ir rajono mokyklų komandas. Iniciatyvą palaikė šaulių vadovybė. Tikiuosi, kad jos taps tradicinės.“ Jis pakartojo ne kartą pasakytą mintį, kad bendras piliečių patriotizmas gyvavo bent porą metų po šalies nepriklausomybės atgavimo, vėliau jį užgožė materializmas, o dabar šios sąvokos tarsi susiplakusios į vieną darinį, todėl patriotizmą reikia skatinti atitinkamomis priemonėmis. A. Veikšys džiaugėsi pirmosiose varžybose sulaukęs net keturiolikos komandų: atvyko Biržų, Kupiškio, Panevėžio bei mūsų rajono šaulių kuopos, taip pat Pandėlio, Obelių, Kamajų, Juozo Tumo-Vaižganto gimnazijų, Kriaunų pagrindinės mokyklos bei Kavoliškio technologijos, verslo ir žemės ūkio mokyklų (TVŽŪM) atstovai.

Rezultatai

Varžybos prasidėjo bendra šaulių ir mokyklų komandų rikiuote, kuriai vadovavo A. Veikšys. Jo raportą priėmė varžybų vadovė – l. e. LŠS Alfonso Smetonos šaulių 5-osios rinktinės vado pareigas Audronė Vaitkevičienė. Varžybų dalyviai, išklausę trumpą naudojimosi ginklais ir elgesio šaudyklos teritorijoje instruktažą, laukė, kol bus ištraukti komandų eiliškumo burtai. Asmeninėse ir komandinėse varžybose rungtasi šaudant mažo kalibro ginklais TOZ-12 ir mažo kalibro pistoletais „Walther“. Komandą turėjo sudaryti keturi mokiniai, ugdymo įstaiga ar šaulių kuopa galėjo suburti ne vieną komandą. Šaudant TOZ-12 leidžiama atlikti tris bandomuosius ir penkis įskaitinius, „Walther“ – tris bandomuosius ir aštuonis įskaitinius šūvius.

Asmeninėse varžybose pistoletu sėkmingiausiai šaudė Mantas Trumpickas (Panevėžio 510-oji kuopa), antras liko Airidas Zilbergas (Rokiškio Juozo Tumo-Vaižganto gimnazija), trečias – Alvydas Mekas (Biržų 501-oji kuopa). TOZ-12 labiausiai  pakluso Dovilei Ajauskaitei (Biržų 501-oji kuopa), antras liko Domantas Stalemėkas (Rokiškio 509-oji kuopa), trečias – Gvidas Sakalis (Kavoliškio TVŽŪM).

Komandų įskaitoje nugalėjo J. Tumo-Vaižganto gimnazijos mokiniai, antroji vieta atiteko A. Smetonos 5-osios rinktinės 510-osios kuopos jauniesiems šauliams (Panevėžys), trečioji – A.Smetonos 5-osios rinktinės 501-osios kuopos jaunimui (Biržai).

Visi dalyviai vaišinosi koše ir karšta arbata.

Klausimų nebekyla

Rikiuotėje ir šaudymo linijoje kariška drausmė ir tvarka iš pradžių truputį glumino su Šaulių sąjunga nesusidūrusius mokinius. Kai kurie iš jų nepatikliai, su kreiva šypsenėle vykdė komandas, tačiau nejučia perėmė šaulių stovėseną rikiuotėje ir bendras tvarkos taisykles. Griežti vadovai ypač atidžiai kontroliavo dalyvių elgesį ugnies linijoje, tačiau padrąsindavo pirmąkart šaudančiuosius iš tokių ginklų.

Šioje šaudykloje varžybos vyksta nebe pirmą kartą. Organizatoriai pasakojo, jog šeimininkai atsargiai žiūrėjo į pirmą prašymą čia organizuoti varžybas, tačiau atvykę įsitikindavo užtikrinta drausme ir tvarka, tad klausimų leisti ar neleisti nebekyla.

Svarbiausia – sportinis azartas

Prie ugnies linijos stojo ir daugiau, ir mažiau šaudymo patirties turintys mokiniai. Labiau patyrusius išduodavo ne tik taiklumas, bet ir kūno padėtis šaudant. Pasitikintys savimi čia jautėsi du Kamajų gimnazijos atstovai – vienas iš jų jau turi medžiotojo bilietą, kitas sakė netrukus gausiąs. Tačiau po rungties jie buvo kiek nusivylę rezultatais, jų žodžiais, „ginklas nešė aukštyn“. Paklaustas apie galimybes treniruotis, juos lydėjęs mokytojas Nerijus Jukna buvo konkretus – mokyklose nėra bazės, rimtai treniruotis įmanoma tik Rokiškio kūno kultūros ir sporto centro šaudykloje. Kiek prasčiau nei tikėtasi pataikė ir ne vienas lyderiu laikytas šaulys. Šaulys Lukas Kasparavičius, besimokantis Kupiškio Lauryno Stuokos-Gucevičiaus gimnazijoje, sakė, kad jų kuopa turi patalpas Povilo Matulionio progimnazijoje, jos pritaikytos šaudyti oriniais šautuvais. „Komanda nenuliūdo dėl prastokų rezultatų, nes svarbiausia – sportinis azartas, susitikimas su draugais“, – įspūdžiais dalijosi L. Kasparavičius.

„Šaudykla priima norinčiuosius pašaudyti, tačiau kaimo vaikus sudėtinga atvežti – įvairių klasių vaikams skirtingu metu baigiasi pamokos, vėliau jie neturi galimybių grįžti namo. Žinoma, lemia ir šeimų finansinės galimybės – šaudykla mokama. Kas gali, atvyksta individualiai“, – sakė Obelių jaunųjų šaulių kuopos vadovė Jolanta Paukštienė.

Pakalbinti Kavoliškio TVŽŪM mokiniai tvirtino šaudymo pagrindų įgiję mokyklose, kuriose mokėsi anksčiau, o Juozo Tumo-Vaižganto gimnazijos komandoje – net trys, lankantys šaudymo treniruotes Kūno kultūros ir sporto centre.

Taigi daugelis norėtų dažniau lavinti akies taiklumą, tačiau ne visada norai sutampa su galimybėmis.

Buvęs A. Smetonos šaulių 5-osios rinktinės vadas Vladas Petkevičius paaiškino: „Ginklai atvežami iš Panevėžio rinktinės štabo. Apskrityje yra 13 kuopų, jos neturi ginklinių, todėl jie saugomi centralizuotai. Šiose varžybose šaudoma iš mažo kalibro šautuvų ir pistoletų, vis dėlto tai koviniai ginklai, todėl galime leisti jais naudotis tik nuo 16 metų. Šauliams privaloma kartą per ketvirtį šaudyti iš orinių ir pneumatinių ginklų, per pratybas atliekami trys bandomieji ir aštuoni įskaitiniai, varžybose – trys bandomieji ir penki įskaitiniai šūviai. Iš viso net keturis kartus per metus (šypsosi – aut. past.). Iki taikinio 10 metrų, todėl šauliai gali treniruotis jų patalpose įrengtose salytėse. Šaudyti iš tokių ginklų kaip šiandien galima tik specializuotose šaudyklose.“

Neatsigina norinčiųjų tapti šauliais

A. Smetonos šaulių 5-osios rinktinės Stepono Giedriko-Giriečio Biržų 501-osios kuopos vado Vidučio Šeško vadovaujami šauliai, kaip ir kitos kuopos, rimtesniais ginklais mokosi šaudyti Panevėžio karaliaus Mindaugo husarų batalione. Mokymus organizuoja rinktinės vadovybė. Pasak jo, būtent  mokymai, išvykos, kiti užsiėmimai, griežta drausmė vaikus privilioja į šaulių organizaciją. Dar viena traukos priežastimi jis vadina tai, jog Biržuose po vienu stogu įsikūrusios šaulių ir savanorių organizacijos, karo prievolės tarnybos poskyris.

V.Šeškui antrino A. Veikšys: jaunimas geras, tik reikia su juo rasti bendrą kalbą, ir jau brandino mintį kitąmet tokia proga organizuojamose varžybose rasti užsiėmimų savo eilės laukiantiems dalyviams.

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: