blank
Asociatyvi pexels.com nuotrauka

Šiuo metu vis garsiau kalbama apie tai, kad įvairūs verslai gyvena VUCA (angl. Volatility, Uncertainty, Complexity, Ambiguity) pasaulyje. Verslo ekspertai VUCA įvardija, kaip nepastovumą, neapibrėžtumą, kompleksiškumą ir dviprasmiškumą. Tam, kad tokioje aplinkoje verslams nusišypsotų sėkmė, organizacijos turi priimti naujus darbo būdus, taikyti naujas valdymo metodikas ir lanksčiai bei efektyviai pakeisti požiūrį tiek į rinką, tiek į produktų kūrimą.

Nuo ko pradėti šiuos pokyčius? Verta pastebėti, kad svarbūs pokyčiai prasideda nuo mąstymo keitimo. Linijinį mąstymą turėtų keisti kompleksinio mąstymo metodas, kuris plačiai naudojamas taikant versle Agile metodikas. Tad išsiaiškinkime, kas apskritai yra kompleksinis mąstymas, kuo jis naudingas verslams ir ar įmanoma išmokti šio mąstymo subtilybių.

Kas yra kompleksinis mąstymas?

Anglų kalbos žodyne kompleksinis mąstymas apibrėžiamas, kaip psichinių įgūdžių rinkinys, leidžiantis atlikti pažangius veiksmus, pavyzdžiui, suprasti sąvokas, generuoti originalias idėjas, naudoti logiką ir suskaidyti problemas į paprasčiausias dalis. Pažymėtina, jog kompleksinis mąstymas yra esminis mąstymo būdas siekiant sėkmės įvairiose srityse, ne išimtis ir verslo pasaulyje.

Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad kompleksiškai gebantys mąstyti žmonės įvairioms organizacijoms atneša daug naudos, nes tokie žmonės turi puikius sugebėjimus plėtoti sudėtingas mintis, gerai supranta įvairių idėjų ir koncepcijų pagrindus, moka kurti ir įrodymais grįsti argumentus.

Kaip išmokti kompleksiškai mąstyti?

Ar kiekvienas geba kompleksiškai mąstyti? Akcentuotina, kad kompleksinį mąstymą galima lavinti ir įvaldyti pagrindinius įgūdžius, reikalingus tam, kad kompleksiška mąstysena atneštų realios naudos. Viso to moko išsamūs bei informatyvūs Management 3.0 mokymai. Šie mokymai yra skirti visiems, norintiems išmokti efektyviai susidoroti su konkurencingame verslo pasaulyje laukiančiais iššūkiais. Be to, Management 3.0 mokymų metu atsakoma į pagrindinius klausimus, su kuriais nuolat susiduria daugelis verslų:

  • Kaip galime motyvuoti darbuotojus?
  • Kaip galime pakeisti organizacijos kultūrą?
  • Kaip galime pakeisti vadovų mąstymą?
  • Kaip galime įtraukti komandas ir įgalinti jas prisiimti atsakomybę?
  • Kaip galime pagerinti komandinį darbą ir bendradarbiavimą?
  • Kaip pasiekti, kad vadovai pasitikėtų savo komandomis?
  • Kaip galime padaryti verslą Agile?

Ieškant atsakymų į šiuos klausimus ir norint išsiugdyti kompleksinį mąstymą Management 3.0 mokymai yra vieni naudingiausių, nes jų metu išgirstama daug vertingos informacijos apie naują vadovavimo ir valdymo stilių, išbandomi konkretūs įrankiai, įgaunama vertingos patirties, kurią galima nedelsiant pritaikyti.

Kompleksiniam mąstymui reikalingi įgūdžiai

Analizuojant kompleksinio mąstymo temą reikia atkreipti dėmesį į tai, kokie įgūdžiai yra svarbūs tam, kad kiekvienas vadovas ar lyderis gebėtų mąstyti kompleksiškai. Jau vien žodis kompleksinis sufleruoja apie tai, kad toks mąstymas yra tam tikrų įgūdžių rinkinys, iš kurių svarbiausi yra trys:

  • Samprotavimas. Svarbu žinoti, jog samprotavimas yra viena iš mąstymo formų, grindžiama žiniomis ir informacija, kurią įgyjame per savo gyvenimą, patirtį, kultūrą. Tad samprotavimas yra atsakingas už paprastų funkcijų vykdymą – įsiminti, prisiminti ir pritaikyti visas anksčiau įgytas idėjas. Be to, samprotavimas mums padeda suvokti tai, ką žinome ir ko nežinome, o tai itin svarbu norint tobulinti mąstymo procesus ir įgyti naujos, reikalingos informacijos.
  • Kritinis mąstymas. Dar vienas svarbus įgūdis – kritinis mąstymas, leidžiantis įvertinti gaunamą informaciją ir spręsti, kas yra naudinga, o kas nesuteikia naudos. Verta pastebėti, kad pagrindinė kritinio mąstymo funkcija yra analizuoti jau įgytas žinias, atrasti pagrindines idėjas ir klasifikuoti informaciją – įvertinti viską, ko išmokstame, naudojant logiką. Tad mąstydami kritiškai galime permąstyti, ką jau žinome ir rasti naujų pritaikymų, kad turimos žinios būtų naudingesnės.
  • Kūrybinis mąstymas. Vienas sudėtingiausių įgūdžių – kūrybinis mąstymas. Reikia akcentuoti, kad šis mąstymo būdas yra sugebėjimas mąstyti taip, kad mintys būtų pajėgios sukurti, išrasti ar pagaminti kažką naujo. Kūrybinis mąstymas leidžia turėti naujų idėjų ir gauti skirtingų koncepcijų tam tikro aspekto atžvilgiu. Puikus pavyzdys – jei turite savo verslą ir norite rasti formulę, kaip gerai išreklamuoti savo produktą, jums neabejotinai prireiks geros idėjos. Svarbu pastebėti, kad kūrybinis mąstymas dažniausiai atneša labai daug naudingų sprendimų ir minčių, tačiau vėliau visa tai reikia įvertinti kritiškai, tad galima teigti, jog kūrybinis mąstymas reikalauja daugiausiai praktikos.

Kompleksinis mąstymas ir problemų sprendimas

Ne paslaptis, jog šiandieniniame verslo pasaulyje gebėti tinkamai ir efektyviai spręsti iškylančias problemas – labai svarbu. Verta pastebėti, kad kompleksinis mąstymas ir išties veiksmingi problemų sprendimai yra stipriai susiję. Kompleksinis problemų sprendimas – stebėjimų ir pagrįstų sprendimų serija, naudojama problemos sprendimui rasti bei įgyvendinti. Reikia žinoti, kad kompleksinis problemų sprendimas taip pat apima būsimų aplinkybių, išteklių ir galimų pasikeitimų analizavimą bei svarstymą. Sprendžiant problemas atsižvelgiama į šias sritis:

  • Problemos apimtis;
  • Problemos poveikis;
  • Turimi ištekliai problemai spręsti;
  • Galimi situacijos pokyčiai;
  • Galimi sprendimai;
  • Optimalūs sprendimai;
  • Optimalių sprendimų poveikis;
  • Sprendimų įgyvendinimo būdai;
  • Sprendimo sėkmės matavimo metodai.

Derėtų atkreipti dėmesį į tai, kad kompleksiškai spręsti problemas yra itin naudinga projektų vadovams, kurie gali naudoti kompleksinį mąstymą planuodami, įgyvendindami ir stebėdami ilgalaikių projektų sėkmę. Svarbiausia, kad projektų vadovai atsižvelgtų į savo sprendimų poveikį tam, kad projektai išliktų produktyvūs, veiksmingi ir pateisintų turimus lūkesčius.

Ar sugebėsiu?

Geriausiai kompleksinį mąstymą ir jo svarbą iliustruoja pavyzdžiai. Vienas iš tokių pavyzdžių – įmonės vadovui reikia išspręsti dviejų darbuotojų konfliktą. Norėdami tai padaryti, turėtumėte įsiklausyti į abiejų darbuotojų požiūrį, kritiškai įvertinti faktus, susijusius su konfliktu, pabandyti rasti bendrą kalbą ir nuspręsti, ar yra sprendimas, kuris patenkintų abi puses.

Nesate tikri, ar  sugebėsite? Kompleksiniam mąstymui reikalingus įgūdžius galima išsiugdyti mokantis, domintis ir gilinantis į tai, kas svarbu žengiant koja kojon su sparčiai kintančiu, šiuolaikiniu verslu.

Užs. 266

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: