Aplinkosaugininkė Zita Rutkauskienė pirmą kartą matė tokios sodrios žalios spalvos ežero vandenį.
Aplinkosaugininkė Zita Rutkauskienė pirmą kartą matė tokios sodrios žalios spalvos ežero vandenį.

 

Ruopiškio ežerą šiomis dienomis  galima perkrikštyti Žaliuoju. „Tokio žalumo vandens telkinių nesu mačiusi. Tai visai kas kita, nei žydintis vanduo“, – sakė didelę gamtosaugos patirtį turinti rajono Aplinkos apsaugos agentūros vyriausioji specialistė Danutė Baronienė.

Žalias kaip agurkas
Pirmadienį po pietų gavusi signalą apie nežinia kuo stipriai užterštą Ruopiškio ežerą, kurio paviršiuje plūduriuoja negyvos žuvys,  aplinkosaugininkė apie taršą skubiai informavo vadovybę. Užvakar Panevėžio regiono Aplinkos apsaugos departamento laboratorija paėmė ežero, AB „Rokiškio sūris“ valymo įrenginių bei miesto 10-ojo išleistuvo, kurio nuotekas upelis plukdo į Ruopiškį, vandens mėginius.
„Apiplaukiau valtimi ežerą. Baugu buvo net žiūrėti į keistai žalią jo bangavimą. Iki šiol nebuvau mačiusi tokio sodriai žalio vandens, tarsi ežeran kas būtų išliejęs ryškų šios spalvos guašą. Vanduo ne tik pakeitęs spalvą, bet ir neįprastai drumzlinas. Paviršiuje plūduriavo pulkai negyvų žuvų. Surinkome jų gal šimtą. Išgaišo lydekos, ešeriai, kuojos… Nors vanduo stipriai bangavo, žuvų gaišenų radimo vietose tvyrojo smarvė“, – pasakojo Ruopiškio ežere patirtus išgyvenimus aplinkosaugininkė.

Laboratorijos specialistė Zita Rutkauskienė teigė tokio žalio telkinių vandens iki šiol taip pat niekada neregėjusi. Laboratorinis termometras rodė 21-22 laipsnių vandens temperatūrą, o deguonies kiekis Ruopiškio ežere buvo idealus: 12-13 miligramų litre vandens. Taigi pati gamta negalėjo sukelti taršos pavojaus šiam vandens telkiniui ir jo gyvūnijai.  „Tyrimų atsakymus turėsime tik kitą savaitę“, – teigė specialistė.
Netrukus paimtas 10-ojo išleistuvo, esančio mieste,  vandens mėginys.  Iš „Rokiškio sūrio“ bendrovės čia atitekančių išvalytų nuotekų temperatūra siekė 29,1 laipsnį šilumos. Po kelių minučių  paimti mėginiai ir „Rokiškio sūrio“ valymo įrenginiuose, nuotekų išleidimo vietoje. Čia, aplinkosaugininkų teigimu, nuotekos buvo švarios ir gerokai šaltesnės, nei ką tik paimti tyrimai ties išleistuvu. Nerasta nieko panašaus į žaliąją ežero spalvą.

Kaltės neprisiima
“Rokiškio sūrio“ bendrovės valymo įrenginiai, kuriuos mes eksploatuojame, veikia sklandžiai,  šiomis dienomis nebuvo jokių sutrikimų“, – sakė UAB „Rokvesta“ direktorius  Algirdas Kazinavičius. Anot jo, nuo sūrių gamybos atliekų ežero vanduo nė negalėtų nusidažyti sodriai žalia spalva. Esą taip galėjo atsitikti dėl kokių nors cheminių preparatų, kuriuos į telkinį kažkas paleido. „Vandenį galėjo nudažyti tie, kurie cheminėmis medžiagomis plauna įrenginius“, – svarstė bendrovės vadovas.

Atliekų duobė…
Didesnė Ruopiškio ežero dalis priklauso privačiam asmeniui, o likusioji – rajono Medžiotojų ir žvejų draugijai. Pastarajai priklausanti telkinio teritorija labiausia užteršta. Aplinkosaugininkė informavo draugiją dėl išgaišusių žuvų ir galimos, kol kas neatpažinto pobūdžio taršos.
Arčiausia Ruopiškio ežero gyvenanti Regina Černienė guodėsi, kad antra vasara kaimo gyventojai ežere nebegali maudytis, nes jo vanduo nuolat teršiamas neaiškiomis medžiagomis. Be to, gaišta žuvys.  Anot moters,  ne kaimiečių jėgoms išsiaiškinti kaltininkus, jei net aplinkosaugininkai  negali pasiekti, kad kažkada bene švariausias rajone ežeras žmonėms teiktų džiaugsmą ir nekeltų rūpesčių. Ponios Reginos manymu, situacija pasikeistų, jei būtų pastatyti upelio, nešančio teršalus iš miesto į ežerą, valymo įrenginiai. „Europos Sąjunga  remia gamtosauginius projektus. Kažką reikia daryti, nes Ruopiškio ežeras antra vasara virsta nuotekų duobe“, – guodėsi nemalonia ežero kaimynyste p. Regina.
Moteris sakė, kad teršalai ežere beveik visada pastebimi savaitgaliais arba lietingu metu. Taip buvo ir šį kartą. Tačiau taip žaliai nusidažiusio vandens kaimo žmonės nėra regėję. „Dažniausia į ežerą upelis plukdo balkšvą, rusvomis dvokiančiomis putomis marmantį vandenį. Dabar visa pakrantė – kiek akys užmato – žalia“, – stebėjosi p. Černienė,  bijanti į vandenį net kojas įmerkti.

Kaltininkų – su žiburiu…
AB “Panevėžio energija” Rokiškio šilumos tinklų rajono viršininko pavaduotojas Evaldas Šapranauskas sakė, jog šilumininkai jau penkeri metai šildymo baterijose nebenaudoja žalio pigmento termofikaciniam vandeniui. Todėl negali būti net kalbų, kad šilumos tiekimo bendrovė užteršė ežerą.
„Mūsų bendrovė neturi jokio ryšio ar sąsajų su Ruopiškio ežeru: mes į ji nieko neleidžiam ir iš jo vandens neimam. Taip ir parašykit! Į šį ežerą patenka miesto lietaus kanalizacijos vanduo, o už tai  atsakinga miesto seniūnija“, – sakė UAB „Rokiškio vandenys“ vadovas Vytautas Legas.
„Matyt, reikia nuolat  budėti prie 10-ojo išleistuvo…“ – svarstė aplinkosaugininkė.
Laboratorijos atsakymų dėl žaliai nuspalvinto ežero reikės laukti iki kitos savaitės vidurio. Tačiau ir sulaukus tyrimo išvadų kažin, ar paaiškės tikrasis kaltininkas.  Kaip toje dainoje: „Vėjas rankom nepagautas… Nepagautas – ne vagis.“

Aldona Minkevičienė

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: