Naujoji atsiskaitymų tvarka greičiau pripildys žemdirbių pinigines
Naujoji atsiskaitymų tvarka greičiau pripildys žemdirbių pinigines

Vėluojančioms atsiskaityti už parduotą žemės ūkio produkciją įmonėms ateina sunkesni laikai. Už pradelstą atsiskaitymo su žemdirbiais  30 dienų terminą teks mokėti baudas. Perdirbimo įmonių vadovai sako, jog nauja tvarka jų labai negąsdina. Tačiau situaciją apsunkins kitos įmonės, jei vėluos atsiskaityti už pagamintą produkciją: dėl to perdirbimo įmonės gali pristigti apyvartinių lėšų.

Vėlavimus tramdys baudomis

Seimas žemės ūkio produkcijos pirkėjus įpareigojo teritorinėms mokesčių inspekcijoms kas mėnesį teikti informaciją apie atsiskaitymo už žemės ūkio produkciją būklę, o mokesčių inspekcija nuo spalio 1-osios turės tikrinti, ar žemės ūkio produkcijos pirkėjai laiku atsiskaito su pardavėjais. 
Prekybininkai, perdirbėjai ir žemdirbiai tarpusavyje turi atsiskaityti per 30 dienų. Jeigu įmonė nesilaikys su tiekėjais pasirašytos žemės ūkio produkcijos pirkimo-pardavimo sutarties arba numatys jose blogesnes negu įstatymuose atsiskaitymo sąlygas, jos vadovai gali būti baudžiami nuo 1 tūkst. iki 4 tūkst. litų. Dar didesnė bauda (2-6 tūkst. litų) gali būti taikoma pažeidžiantiems produkcijos supirkimo ar atsiskaitymo už ją tvarką. Į atsiskaitymo už žemės produkcijos terminą būtina įskaičiuoti ir produkcijos įkainojimo trukmę. Taip pat nustatytos didesnės palūkanos, kurias turės mokėti skolininkai.
Mokesčių inspekcija pati turės nustatyti tvarką, kada bausti prekybininkus ir perdirbėjus už neatsiskaitymus su žemdirbiais bei šią informaciją skelbti visuomenei. 

Atsiskaito laiku
“Rokiškio sūrio” bendrovės valdybos pirmininkas Dalius Trumpa sakė, jog šios tvarkos bendrovė nesibaimina, nes atsiskaitymai su žaliavos tiekėjais vykdomi laiku. “Mes esame bene vienintelė šalies pieno perdirbimo įmonė, net ir itin sudėtingu metų pradžios laikotarpiu nevėlavusi mokėti žemdirbiams už supirktą iš jų pieną”, – teigė bendrovės vadovas. Jo teigimu, įmonė turi užsitikrinusi kreditavimą ir problemų dėl atsiskaitymų už supirktą žaliavą nesibaimina. “Mokame už pieną du kartus per mėnesį, kaip nustatyta sutartyje. Atsiskaitymo intervalas – nuo pieno supirkimo iš žemdirbio ir mokėjimų – siekia 28-29 dienas”, – teigė D.Trumpa. 
“Rokiškio grūdų” bendrovės direktoriaus Algimanto Čenkaus teigimu, bendrovė pati grūdų iš žemdirbių nesuperka, tik atlieka tarpininko vaidmenį. Todėl nauja atsiskaitymų tvarka su ja tiesiogiai nesusijusi. “Mes priimame saugoti grūdus, kol supirkėjai juos nuperka ir išsigabena. Šiuo metu turime 18 supirkėjų, dėl jų atsiskaitymų neturime žemdirbių nusiskundimų”, – sakė A.Čenkus. Anot jo, grūdų supirkėjai ir žemdirbiai vadovaujasi nerašytomis sutartimis: atsiskaitymai gali vykti etapais, žaliava mainoma į trąšas, augalų apsaugos priemones. Ar ateityje įstatymai leis tokius barterinius mainus, jis sakė nesigilinęs. Direktorius abejoja, ar bus galima pirkimo-pardavimo sutartyse numatyti atsiskaitymų laikotarpius, ilgesnius nei 30 dienų, kurias numato naujoji tvarka. Todėl spėja, kad grūdų supirkėjams gali kilti problemų dėl apyvartinių lėšų, būtinų atsiskaitymams. Supirkus žemdirbių grūdus ne visuomet pasiseka greitai juos parduoti: laukiama geresnių kainų. 
Direktoriaus manymu, situacija paaiškės labai greitai, nes po mėnesio prasidės javapjūtė – derliaus pardavimai. “Kokios bus naujojo derliaus kainos, niekas negali pasakyti. Jeigu derlius bus geras, kaip prognozuojama, kainos tikrai neaugs. Manoma, kad maistinių javų tona kainuos kiek per 101 eurą”, – sakė A.Čenkus. Bendrovėje šiuo metu saugoma iki 20 tūkst. tonų pernykščio derliaus ir apie 10 tūkst. tonų javų pagal intervencinius pirkimus, už kuriuos su žemdirbiais turi atsiskaityti Nacionalinė mokėjimo agentūra.

Baiminasi vėlavimo grandinės
“Daividos” bendrovės generalinis direktorius Vidmantas Kanopa sakė, jog šiuo metu vėlavimai už supirktus iš žemdirbių gyvulius nedideli, stengiamasi “laviruoti”, kad mokėjimai nevėluotų. Jis neslėpė, jog naujoji tvarka gali sukelti problemų, nes su “Daivida” už pagamintą ir pateiktą produkciją vėluoja atsiskaityti nemažai biudžetinių įmonių. Todėl yra grėsmė, jog bendrovė pristigs apyvartinių lėšų. 
V.Kanopos nuomone, Seime priėmus naują tvarką, įpareigojančią žemės ūkio produkcijos supirkėjus ir perdirbėjus atsiskaityti su žemdirbiais ne vėliau kaip per 30 dienų, atsiskaitymų tvarka turėtų būti sugriežtinta ir perdirbtos produkcijos pirkėjams. “Jeigu vis daugiau bus vėluojama atsiskaityti su mumis, būsime priversti imti paskolas. Bet jas reikia grąžinti, ir dar su palūkanų procentais. Tai neigiamai paveiktų įmonės finansus”, – svarstė V.Kanopa.

 

Atsiskaitymų statistika

Žemės ūkio ministerijos pateiktoje atsiskaitymų už supirktą produkciją informacijoje skelbiama, jog “Rokiškio sūrio” bendrovė birželio 1 d. už supirktą iš pieno gamintojų produkciją buvo nesumokėjusi 11,5 mln. litų (gegužės 1 d. nesumokėta suma siekė 8 mln. litų). 
“Daividos” bendrovė birželio 1 d. žemdirbiams buvo nesumokėjusi 770 tūkst. litų. Atsiskaitymai šioje bendrovėje turi teigiamą tendenciją, nes, palyginti su gegužės 1 d., nesumokėta suma sumažėjo 213 tūkst. litų. 

Aldona Minkevičienė

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: