Fotografija – saskaita123.lt

Nusprendus dirbti savarankiškai – pirmiausia reikia apsispręsti, kuri veiklos įteisinimo forma Jums labiausiai tinka. Verslo liudijimas? Galbūt verta tapti juridiniu asmeniu ir atsidaryti Mažąja Bendriją? Dažnas renkasi individualią veiklą pagal pažymą, kadangi ją įregistruoti yra paprasta, mokesčiai mokami tik gavus pajamas, nėra registravimo mokesčio, nėra būtinas buhalteris ir kiti privalumai.

Esate girdėję apie tokį veiklos tipą, tačiau nežinote, kokius mokesčius reikia mokėti? Atsakymą rasite šiame straipsnyje, kurį parengė sąskaita123.

Pirmiausia reikia suprasti, kad mokėdami mokesčius – gausite ir socialines garantijas. Individuali veikla pagal pažymą apsimoka, lyginant su, pavyzdžiui, verslo liudijimu, ir dėl to, kad gaunamos beveik visos socialinės garantijos, kurios leidžia būti ramiu, kad pagalba, kai jos reikia, visada bus. Mokėdami mokesčius būsite draustas ir prireikus – galėsite išeiti ir gauti išmokas tėvystės atostogose, išeinant į nėštumo ir gimdymo atostogas, į vaiko priežiūros atostogas, galite gauti „biuletenį“ ir panašiai. Lyginant su darbo santykiais – negausite tik bedarbio išmokos, kadangi nemokate mokesčių skirtų šiai socialinei sferai.

Vienas svarbiausių mokesčių, kuris yra mokamas Mokesčių inspekcijai (VMI), yra Gyventojų pajamų mokestis – GPM. Jis yra mokamas tik kartą metuose, patogiausia, po deklaravimo pateikimo dienos (ji dažniausiai yra gegužės pradžioje, tačiau gali kisti priklausomai nuo situacijos šalyje).

GPM yra valstybinis mokestis, kuris taikomas visiems šalies dirbantiesiems. Tiesa, kinta sumokamas procentas. Jeigu asmuo, kuris vykdo veiklą, per metus uždirba mažiau nei 20 000 eurų – tokiu atveju jam yra taikomas 5 procentų mokestis. Uždirbus daugiau – mokamas ir didesnis procentas. Taigi, kai uždarbis per metus yra didesnis nei 20 000 eurų – procentas kyla nuo 5 iki 15, o kai pajamos viršija 35 000 – pasiekia maksimumą, tai yra, taikomas 15 procentų. Taigi, kuo daugiau uždirbate – tuo daugiau mokate. Viskas – logiška ir dažniausiai besiverčiantiems tokiu veiklos tipu – tinka.

Fotografija – saskaita123.lt

Dirbantys su individualios veiklos pažyma – taip pat turi mokėti ir Privalomojo socialinio draudimo (PSD) mokestį. Jis yra mokamas Sodrai ir leidžia būti ramiu, kad prireikus pagalbos medicininėje įstaigoje – ją pavyks gauti nemokamai.

PSD įmoka turi būti sumokama kiekvieną mėnesį. Minimali suma varijuoja priklausomai nuo to metu minimalios algos (MMA). Pavyzdžiui, 2023-ais metais MMA yra 840 eur. Ši suma yra dauginama iš PSD procento, kuris šiuo metu yra 6,98 %. Tai reiškia, kad kiekvieną mėnesį reikia sumokėti 58,63 eurus. Papildomai, po deklaracijos, gali tekti primokėti, jeigu metinės pajamos yra didesnės nei 12 MMA.

Taip pat teks mokėti ir Valstybinio socialinio draudimo mokestį (VSD). Jis irgi yra mokamas Sodrai. Įmokos yra skaičiuojamos nuo 90 procentų apmokestinamųjų pajamų (kurios yra nustatomos neatėmus VSD ir PSD įmokų). Mokėti galite kartą per metus po deklaravimo arba kas mėnesį. Tačiau tokiu atveju nepamirškite pateikti ir Savarankiškai dirbančio asmens pažymos (SAV). Tai leis gauti išmokas, jeigu jų reikia, esamuoju metu, o ne po deklaracijos.

Sodra primena,  kad pirmais metais vykdant individualią veiklą pagal pažymą – mokesčiai gali būti mažesni, kadangi nėra privaloma mokėti socialinio draudimo įmokų. Tiesa, tokiu atveju – negausite ir socialinių garantijų. Apskritai dirbantys pagal IVP turi nepamiršti, kad kuo daugiau mokesčių sumoka – tuo gaunamos išmokos bus didesnės, tad mokėti laiku ir skaidriai – apsimoka.

Vienas svarbiausių privalumų, kad individuali veikla pagal pažymą – nereikalauja samdyti buhalterio (kaip kad dažnai tenka steigiant juridinį asmenį). Tuomet apskaitą vesti galite pats, o ji tikrai nėra sudėtinga. Ypač, kai į pagalbą ateina sąskaitų išrašymo sistema. Tokia yra sąskaita123, kuri leis tiesiog mėgautis veiklos apskaitos vedimu.

Užs. 1081

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: