Tapęs meru V.Vilys neplanuoja strateginių pokyčių
Tapęs meru V.Vilys neplanuoja strateginių pokyčių

Rajono meras Vidmantas Kanopa traukiasi iš posto. Sausio 10 d. jis pradės eiti Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) viceministro pareigas. Vakar Socialdemokratų partijos Rokiškio skyriaus tarybos posėdyje mero kėdė pasiūlyta Vytautui Viliui. Slaptame balsavime jis nurungė Antaną Vagonį.

Traukiasi
V.Kanopa „Gimtajam Rokiškiui“ sakė, kad ryžtis tokiam žingsniui jam buvo sunku dėl neadekvačios rajono žmonių reakcijos, pasipylusių kaltinimų, esą jam mero pareigos tebuvo tolesnės karjeros laiptas.
Beje, istorija kartojasi: 2000-2001 m. V.Kanopa jau vadovavo Rokiškio rajonui ir, nebaigęs kadencijos, perėjo dirbti AB “Anykščių vynas” generaliniu direktoriumi, o 2003 m. gegužę – ŽŪM valstybės sekretoriumi. Šias pareigas jis ėjo iki 2008 m.
Rajono meru p. Kanopa tapo po socialdemokratams sėkmingų 2011 m. vasario 27 d. savivaldos rinkimų.
„Manęs laukia ne tik aukštos pareigos ministerijoje, bet ir labai didelė atsakomybė. Tai didelis iššūkis bei rizika“, – sakė p. Kanopa. Jo teigimu, pasiūlymas užimti viceministro pareigas – jo viso gyvenimo triūso, įdirbio, tolerancijos, charakterio savybių, gebėjimo vadovauti ir burti kolektyvą įvertinimas. „Už postą nemokėjau nė lito. Šeimos įmonė „Daivida“ niekada nerėmė Socialdemokratų partijos“, – teigė p. Kanopa.
Politikas neigiamai vertina rajono vadovų kaitą ir mano, jog šią problemą išspręstų tiesioginiai merų rinkimai. „Jei man pavyktų laimėti tokius rinkimus, kitokie postai tikrai nepaviliotų: politikui už viską svarbiau rinkėjų pasitikėjimas“, – aiškino p. Kanopa.
Jis ketino likti Rokiškio savivaldybės tarybos nariu ir toliau dirbti viso rajono labui, tačiau, įvertinęs didelį užimtumą, šio sumanymo atsisakė.
Savo įpėdiniui p. Kanopa siūlo kuo greičiau ir kuo skaidriau suformuoti 2013 m. biudžetą, dėmesį skirti Europos Sąjungos projektams. „Meras turi koncentruotis į prioritetines veiklos sritis, nes visko aprėpti neįmanoma. Niekada neskyriau daug dėmesio paradinei veiklos savivaldybėje pusei. Ir tai buvo mano klaida. Merui reikėtų dažniau lankytis įvairiuose susibūrimuose, artimiau bendrauti su žmonėmis“, – savo kadenciją kritiškai vertino rajono vadovas V.Kanopa.
 
Strateginis postas
Socialdemokratų rajono lyderis, Seimo narys Vytautas Saulis teigiamai vertina dabartinio mero V.Kanopos ketinimus dirbti ŽŪM. “Tai garbė mūsų rajonui ir partijos skyriui. V.Kanopa užims strateginį viceministro postą – bus atsakingas už Nacionalinės mokėjimo agentūros, administruojančios Europos Sąjungos paramą, veiklą”, – sakė p. Saulis. Jis pridūrė, kad partija turi skatinti savo narius kilti karjeros laiptais.
Paklaustas, ar vadovų kaita neturi neigiamos įtakos rajonui, parlamentaras sakė: “Svarbiausia, kad naujieji vadovai tęstų ankstesniųjų pradėtus darbus. Šiuo atveju darbų tąsa bus užtikrinta, nes rajono vairą perims tos pačios partijos atstovas”, – tikino p. Saulis. Jis ir pats grįžtų dirbti į rajoną, jei į Seimą būtų išrinktas pagal partijos sąrašą. “Negaliu apvilti vienmandatės apygardos rinkėjų, kurie ketvirtąjį kartą patikėjo man parlamentaro mandatą”, – sakė p. Saulis.

Ne vienas dilgėlių lauke
Pagal valdančiosios koalicijos sutartį naująjį merą gali siūlyti Socialdemokratų partija, o rajono taryba jį gali išrinkti tik iš tarybos narių. Taigi socialdemokratai stoti prie rajono vairo pirmiausia pasiūlė Tadui Barauskui, Stanislovui Dambrauskui, Alfonsui Vitkui bei Laimai Keraitienei. Tačiau visi šie politikai atsisakė.
“Užimti šį postą man dar per anksti. Karjeros laiptais reikia kilti žingsnis po žingsnio. Man pavyko patekti į rajono tarybą. Jausčiausi politiškai stipresnis, jei rinkėjai manimi pasitikėtų ir išrinktų antrajai kadencijai. Tuomet gal ir būtų laikas stoti prie rajono vadovo vairo”, – motyvus dėstė p. Barauskas.
“Man jau teko ragauti savivaldybės tarnautojo duonos. Ji manęs nevilioja, man arčiau širdies ūkiniai darbai. Reikia suteikti šansą ir kitiems paragauti šios duonos”, – sakė p. Dambrauskas.
A.Vitkus pasiūlymo atsisakė net nesvarstęs. “Turiu mėgstamą darbą ir jokio kito nenoriu. Dalyvauju politikoje, tačiau postų nesiekiu”, – teigė p. Vitkus.
“Į šį darbą reikia pasinerti iš visos širdies, jam skirti daug laiko ir energijos. Realiai įvertinau savo galimybes ir atsisakiau”, – sakė p. Keraitienė. Jos teigimu, naujasis rajono vadovas turės atsiskleisti per trumpą laiką – dvejus metus: tiek liko šios kadencijos tarybai. Tai, p. Keraitienės nuomone, sudėtingas uždavinys, tačiau situacija labai dėkinga: meras dirbs vienoje komandoje su Seimo nariu V.Sauliu, eksmeru V.Kanopa, o prireikus pagalbos galės kreiptis į socialdemokratą Vyriausybės vadovą Algirdą Butkevičių. “Naujasis vadovas nebus vienas dilgėlių lauke”, – įsitikinusi p. Keraitienė.

Nesiūlė
Partijos nariai mero kėdės nepasiūlė kolegoms tarybos nariams Stasiui Jasiūnui bei Eugenijui Majauskui.
S.Jasiūnas sakė dėl to visai nesupykęs: jam mielesnis nuosavas ūkis.
“Rajonui reikia jauno, energingo, turinčio ryšių mero, mokančio suvienyti žmones darbui, galinčio suimti valdžios vadžias į savo rankas. Deja, man kai kurių savybių trūksta”, – atviravo p. Majauskas.

 

Atviras
Kadangi nė vienas iš rajono tarybos socialdemokratų nepareiškė noro kandidatuoti į rajono vadovo pareigas, jas partijos taryba pasiūlė kolegoms A.Vagoniui bei V.Viliui. Pirmasis dėl AB “Rokiškio komunalininkas”, antrasis dėl Kamajų seniūnijos vadovų pareigų atsisakė tarybos nario mandatų. Tačiau Savivaldos įstatymas suteikia jiems teisę kartą grįžti į rajono tarybą.
A.Vagonis prisipažino sutikęs kandidatuoti tik su sąlyga, kad, pasibaigus kadencijai, jam bus užtikrinta galimybė grįžti į dabartines pareigas. “Būkite sąžiningi ir parodykite bent vieną žmogų, kuris pirmiausia galvoja apie rajoną, o tik paskui apie save”, – neslėpė p. Vagonis.
Pašnekovo teigimu, prieš dvejus metus laimėję savivaldos rinkimus socialdemokratai nusprendė mero pareigas patikėti tam politikui, kuriuo labiausiai pasitikėjo rinkėjai. Pagal šį principą rajono vadovo postą turėjo užimti p. Saulis. “Jau tuomet žinojome, kad jis kandidatuos į Seimą, todėl pareigas patikėjome antrajam pagal populiarumą V.Kanopai. Tuomet nebuvo kalbėta apie šio politiko galimybes įsidarbinti ministerijoje”, – atviravo p. Vagonis.
„Sutikau su partijos pasiūlymu, nes labai noriu nuveikti ką nors naudinga mūsų rajonui“, – aiškino p. Vilys.

Bijo permainų
Vakar rinkosi Socialdemokratų partijos Rokiškio skyriaus taryba. Posėdyje dalyvavo 36 iš 40-ies jos narių. Slaptu balsavimu 20 socdemų pasisakė už V.Vilį, 15 – už A.Vagonį. Vienas biuletenis buvo sugadintas. Apie naująjį kandidatą socdemai informavo koalicijos partnerius. 
Naujasis rajono vadovas bus renkamas sausio 11 d. rajono tarybos posėdyje. Iki to laiko V.Vilys turi pateikti prašymą Vyriausiajai rinkimų komisijai susigrąžinti rajono tarybos nario mandatą. Tame pačiame posėdyje jis turėtų prisiekti bei dalyvauti mero rinkimuose.
V.Vilys „Gimtajam…“ sakė, jog jį labai vilioja naujos pareigos, tačiau labai gaila palikti seniūniją. Politikas nežada strateginių pokyčių, tačiau planuoja sustiprinti kai kurias savivaldybės veiklos sritis. Konkrečiau apie tai kalbėti p. Vilys nepanoro, tikindamas, jog darbe vadovausis kolegialumo principu, prieš priimdamas sprendimą tarsis su partijos nariais, koalicijos partneriais.
Jo konkurentas A.Vagonis sakė nejaučiantis didelės nuoskaudos, dalis jo partijos bičiulių tiesiog baiminasi permainų. „Kiekviena pralaimėta kova yra gera pamoka, turėsiu padaryti išvadas, stengsiuosi susikoncentruoti į vadovavimą komunalinei įmonei. Kai bendrovė pasieks milijardinę apyvartą, tuomet dar kartą sieksiu mero posto“, – žadėjo p. Vagonis. 

 

 

Dalia ZIBOLIENĖ

Rokmelsta
Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments