Buhalterija yra gana plati bei labai detali sfera, kurioje gali dirbti tik labai kruopštūs ir savo darbui atsidavę žmonės. Juk neužtenka tik atlikti konkrečius procesus – reikalingas nuolatinis domėjimasis naujovėmis, įstatymų sekimas.

Ne veltui apskaitos paslaugos Kaune ir kituose šalies miestuose paliekamos buhalterių rankose, kurie naudojantis technologijomis, išmaniomis programomis dirba ne tik sistemingai, tačiau ir greitai. Visgi, taip buvo ne visada…

Finansinių operacijų pradžia

Istoriniai šaltiniai atskleidžia, kad pačios pirmos finansinės operacijos buvo atliekamos jau 4 000 metų priešų mūsų erą. Žinoma, ne su kompiuteriais, kaip šiuo metu. Būtent senovės Indijoje bei Kinijoje gana primityvios operacijos atliekamos skaičiuojant rankomis, dalijant, galvojant, kuriant strategijas.

Visgi, šie pradmenys buvo reikšmingi, kadangi pasiekė Europą, kur ir buvo plačiau puoselėjami. Daugiausia dėmesio buvo skiriama darbo užmokesčiui. Žinoma, dažniausiai buvo mokama ne pinigais, tačiau maistu. Visgi, jo dalybos už atliktus darbus ir jų vertinimas tikrai nebuvo paprastas.

Sen. Graikijos pinigų įstatymas

Kiek toliau buhalterinė apskaita pažengė apie 420-uosius metus prieš mūsų erą, kai senovės Graikijoje buvo priimtas įstatymas, kuriame akcentuojama, jog bus baudžiami asmenys, kurie nesinaudos mieste cirkuliuojančiomis sidabrinėmis monetomis. Taip buvo skatinama atsiskaityti už daiktus pinigais, o ne maistu arba paslaugomis.

Kadangi pinigai po truputį vis labiau cirkuliavo rinkoje – buvo pradedama rašyti: kiek, kada ir kur buvo išleidžiama. Tokie duomenys buvo vieši, kad visi miestelio gyventojai galėtų susipažinti su turimo iždo dalybomis.

Buhalterinė apskaita ir Pačiolio

Judame toliau ir nusikeliame į Italiją. XV amžiuje Venecijoje buvo išleista matematiko Pačiolio knyga pavadinimu „Aritmetikos, geometrijos, mokymo apie proporcijas ir santykius visuma“. Joje buvo daug rašoma apie buhalteriją, apskaitos naudą ir tuo pačiu – kaip sisteminti išlaidas bei pajamas.

Šiais laikais – dirbame daug greičiau

Būtent Lietuvoje apskaitos paslaugos mechanizavimas buvo atliktas 1966-ais metais. Žinoma, prototipas buvo imamas iš kitų šalių, tačiau vien tai, kad kompiuteris buvo sukurtas – labai didelis žingsnis.  Mašininis skaičiavimas XX amžiaus 7-ame dešimtmetyje buvo plačiai naudojamas skirtingo pobūdžio įmonėse, organizacijose.

Šiuo metu buhalterinės apskaitos paslaugos atliekamos tik su kompiuteriais. Visgi, tai nereiškia, kad nereikalingas geras buhalteris. Jis – būtinas. Deja, visi geri vienodai būti negali.

Užs. 214

Prie Dirdų

Rašyti komentarą

avatar
  Subscribe  
Informuoti apie