Kiaušinėlio stadija
Blusų gyvenimo ciklas prasideda, kai blusos patelė padeda kiaušinėlius. Šie maži, ovalo formos kiaušinėliai paprastai dedami ant šeimininko (jūsų augintinio), bet gali patekti ir ant patalynės, kilimų ir kitų paviršių. Viena suaugusi blusa per savo gyvenimą gali sudėti šimtus kiaušinėlių. Kiaušiniai yra permatomi ir plika akimi sunkiai pastebimi.
Lervos stadija
Iš kiaušinėlių išsirita blusų lervos. Jos panašios į kirmėles, turi šerelius ir segmentuotą kūną. Blusų lervos yra šiukšlininkai, mintantys organinėmis liekanomis, įskaitant blusų išmatas (kuriose yra suvirškinto kraujo) ir odos ląsteles. Jos vengia šviesos ir yra linkusios tūnoti plyšiuose ir įtrūkimuose arba giliai kilimuose ir apmušaluose. Ši stadija trunka apie 5-18 dienų, per tą laiką lervos kelis kartus išsirita.
Lėliukės stadija
Po lervos stadijos blusos pereina į lėliukės stadiją. Tuo metu jos apsigaubia apsauginiu kokonu, pagamintu iš šilko ir aplinkos šiukšlių. Apsivaisinimas gali trukti nuo kelių dienų iki kelių mėnesių, priklausomai nuo aplinkos sąlygų, pavyzdžiui, temperatūros ir drėgmės. Apsivaisinimo stadijoje esančios blusos yra atsparios daugeliui naikinimo būdų, todėl jos tampa dideliu iššūkiu kovojant su blusomis.
Suaugėlio stadija
Paskutinė blusų gyvenimo ciklo stadija – suaugusi blusa. Susidarius palankioms aplinkos sąlygoms, suaugusios blusos išsilaisvina iš lėliukės kokono. Jos yra labai specializuotos išgyventi ir daugintis. Pagrindinis jų tikslas – surasti šeimininką (paprastai jūsų augintinį), kad galėtų maitintis krauju ir daugintis.
Suaugusios blusos gali nušokti labai didelį atstumą, todėl jos lengvai persikelia nuo vieno šeimininko prie kito. Jos turi specialiu burnos kandžius, kuriais praduria šeimininko odą ir maitinasi jo krauju. Blusų patelės gali dėti kiaušinėlius per kelias dienas po pirmojo kraujo davinio, ir ciklas prasideda iš naujo.
Svarbu suprasti blusų gyvenimo ciklą
Blusų gyvenimo ciklo supratimas yra labai svarbus kovojant su blusų antplūdžiu. Tradiciniai blusų naikinimo būdai dažnai nukreipti prieš suaugusias blusas, tačiau, norėdami iš tikrųjų pašalinti problemą, turite atkreipti dėmesį į visas gyvybines stadijas.
Jei to nepadarysite, blusos gali vėl užsikrėsti, nes miegančios lėliukės gali išsiristi praėjus kelioms savaitėms ar net mėnesiams po gydymo. Veiksminga blusų kontrolė apima visapusišką požiūrį, kuris apima naminių gyvūnėlių, jų aplinkos ir prevencinių priemonių taikymą.
Patarimai, kaip veiksmingai kovoti su blusomis
Reguliarus augintinių gydymas: Naudokite veterinarijos gydytojo rekomenduojamus naminių gyvūnėlių apsaugos nuo blusų produktus, kad išvengtumėte užkrėtimo. Pasikonsultuokite su veterinarijos gydytoju.
Aplinkos tvarkymas: Dažnai siurbkite kilimus, apmušalus ir augintinių patalynę. Skalbkite ir džiovinkite augintinių patalynę ant didelio karščio, kad sunaikintumėte blusas ir jų kiaušinėlius.
Gydymas nuo blusų: Naudokite preparatus nuo blusų, skirtus visoms gyvybinėms stadijoms, įskaitant lervas ir lėliukes. Vabzdžių augimo reguliatoriai (IGR) gali sutrikdyti blusų gyvenimo ciklą.
Prevencija lauke: Saugokite kiemą nuo šiukšlių ir prižiūrėkite veją, kad sumažintumėte blusoms palankią aplinką.
Konsultuokitės su specialistais: Jei blusų antplūdis labai didelis, kreipkitės į profesionalias kenkėjų kontrolės tarnybas.
Suprasti blusų gyvenimo ciklą yra esminis veiksmingos blusų kontrolės žingsnis. Atsižvelgdami į visus gyvavimo ciklo etapus ir įgyvendindami prevencines priemones, galite apsaugoti savo augintinius ir namus nuo nuolatinio šių varginančių parazitų buvimo. Atminkite, kad kovoje su blusomis svarbiausia yra nuoseklumas ir kruopštumas.
Užs. 1038