1 diena: totoriai, poezijos įkvėptas muziejus, vandens malūnas ir muilas

Keturiasdešimt totorių ir koldūnai

Kelionės maršrutas startavo Vilniaus rajone įsikūrusiame Keturiasdešimties totorių kaime. Šiame kaime, 16 km į pietvakarius nuo Vilniaus centro, gyvena apie penkis šimtus žmonių. Svarbiausias ir pagrindinis totorių bendruomenės istorinis objektas – Musulmonų sunitų mečetė, pastatyta 1558 m.

Bet įdomiausi buvo gyvi pasakojimai apie totorių papročius, jų gyvenimo būdą, juos papildė vaišės – be galo gardūs totorių patiekalai. Vieną iš jų pasigaminti mokėmės ir mes. Edukacinės programos metu gaminome totorių tradicinius koldūnus – vien dėl jų skonio verta sugrįžti į svetingą bei draugišką Keturiasdešimties totorių kaimą.

Vis dar sklandanti poezijos dvasia

Antra kelionės stotelė – garsaus XIX a. poeto Vladislavo Sirokomlės muziejus, įkurtas vos už 14 km nuo Vilniaus esančiame mediniame dvarelyje Bareikiškių kaime. Grafui Benediktui Tiškevičiui priklausiusį pastatą V. Sirokomlė su šeima nuomojosi ir čia pragyveno aštuonerius itin kūrybingus metus. Šiame muziejuje slypi poetą įkvėpusios istorijos, kūrybiška dvasia, išlikę pastatai ir nepaprasto grožio gamta. Labai gerbiamas bei mylimas poetas lenkų ir baltarusių kalbomis rašė eilėraščius, satyras, komedijas, iš lotynų kalbos vertė Lietuvos bei Lenkijos renesansinę poeziją, kurią lankytojai galėjo ne tik perskaityti, bet ir išgirsti pačiame muziejuje.

Edukacinių užsiėmimų netrūksta ir čia. Specialiai įrengtame senoviniame rūsyje vyksta keramikos pamokėlės, kviečiama susipažinti su kaligrafijos menu.

Svarbus žmonijai išradimas – vandens malūnas

Netoli Vilniaus esantis Liubavas – vienas seniausių Lietuvos dvarų, įsikūręs vaizdingoje vietovėje prie Gerėjos upės, dabar vadinamos Žalesa. Tai neabejotinai išskirtinis architektūros, kraštovaizdžio ir technikos paveldo objektas. Kelionės dalyviams buvo suteikta ypatinga galimybė pažvelgti į vieną iš itin svarbių žmonijai išradimų – vandens malūną, kuriame nuo senų laikų gaminami miltai duonai, demonstruojama daugiau kaip dešimt kitų gamybos procesų, veikia net šimtametė hidroturbina.

Tradicinis verslas – muilo gamyba

Paskutinė pirmosios dienos veikla – muilo gaminimas. Amatininkų šeimos Mindaugo ir Sandros Makutėnų pagal senąsias receptūras gaminamas muilas yra sertifikuotas tautinio paveldo gaminys. Mums buvo suteikta proga pasigaminti savo unikalų muilą, kuriam naudojome tik natūralias medžiagas: gėlių žiedus, augalų sėklas, iš augalų išgautus eterinius aliejus. Kartu susipažinome su muilo gamybos būdais, senovinių muilų receptūromis, natūralių jų kvapų bei spalvų istorija.

Išsamiau skaitykite „Gimtajame…“

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: