blank
Darius Chmieliauskas. Modesto Patašiaus nuotr.

– Dažnai manoma, jog labai praktiška ir suprantama priežastis, kodėl sugrąžintas nuolatinis diakonatas, yra kunigų trūkumas. Ar tiesa?
– Iš tiesų ji nėra nei pakankama, nei esminė. Esminė priežastis – Kristaus, kaip tarno, ženklas ir nuolatinis buvimas bažnyčioje, juk kunigas katalikų Bažnyčioje suvokiamas ir veikia ne pats iš savęs, bet tik kaip Kristaus kunigystės dalininkas.

– Sąvokos „nuolatinis diakonas“ ir „vedęs diakonas“ yra tas pats?
– Praktiškai tas pats.

– Tarkime, vedęs vyras apsisprendė tapti diakonu. Kur jis turėtų kreiptis ir nuo ko pradėti?
– Jei žmogus jaučia pašaukimą tapti diakonu, pirmiausiai jis turėtų kreiptis į savos parapijos kleboną. Labai svarbus ne tik kandidato, bet ir bendruomenės balsas, ar ji atpažįsta tame žmoguje diakoną. Tada kreipiamasi į vyskupą. Pasirinkimą tapti diakonu reikėtų pirmiau aptarti šeimoje, būtinas žmonos palaikymas, nes vėliau prireiks žmonos parašo. Diakonato šventimus gali priimti ne jaunesni kaip 35 metų vyrai.

– Kiek laiko užtrunka paruošimas? Ar diakonai ruošiami tik Kaune?
– Veikia nuolatinio diakonato ugdymo programa. Jinai susideda iš studijų, kandidato dvasinio formavimo, sutuoktinės parengimo etapų. Pačiam kandidatui reikia augti. Pasaulyje įsitvirtinusios įvairios patirtys. Lietuvoje ši ugdymo programa trunka penkerius metus. Pirmieji metai – parengiamieji. Kandidatui į studijas kartais tenka atvykti su žmona, su šeima. Taigi užsiėmimai būna ir bendri, ir atskiri. Per likusius metus žmona irgi gali susipažinti su studijų dalykais, nes svarbus poros augimas. Parapija juk irgi yra šeima. Nuolatiniai diakonai ruošiami Kaune ir Vilkaviškyje. Tiesa, šįmet Kauno arkivyskupija nerinko grupės. Vilkaviškyje nuolatinio diakonato ugdymo programą pasirinko penki vyrai. Visi jie iš Vilkaviškio vyskupijos.

– Kaip apmokamas jų darbas?
– Kunigai gyvena iš aukų. Užsienyje, jei diakonas dirba visą dieną, gauna pajamų. Lietuvoje kitokia praktika – diakonas turi išgyventi iš savo darbo, tarnystė atliekama laisvu nuo tiesioginio darbo ir šeimos metu. Tarnystė neapmokama. Nedarbas nebūtų kanoninė kliūtis tapti diakonu, bet gali tapti kliūtimi, jei taip nuspręs vyskupas.

– Kunigai gali būti ekskomunikuoti, suspenduoti. O diakonai?
– Bažnytinė teisė galioja visiems, tad gali būti skiriamos įvairios nuobaudos.

– Garbingo amžiaus sulaukę ar dėl sveikatos problemų nebegalintys dirbti kunigai įgyja altaristos statusą. O diakonai?
– Jie dirba savo tiesioginį darbą, moka mokesčius, tad yra socialiai apdrausti, senatvėje gauna pensiją.

– Ar leidžiama vesti diakonams našliams?
– Vakarų bažnyčios tradicijoje antrą kartą nesituokiama, tačiau Lietuvoje gali būti taikoma išimčių. Pavyzdžiui, našlaičiais lieka maži vaikai, kuriems reikia moteriškos globos. Dėl vaikų gėrio išimties tvarka gali būti leidžiama diakonams našliams vesti.

– Dėkoju už pokalbį.

(Daugiau – ketvirtadienio „Gimtajame…“)

 

Subscribe
Informuoti apie
guest
2 Komentarai
Naujausius
Seniausius Įvertinimą
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Irena
Irena
2017 19 spalio 12:44

Muzikos mokytojai pavyzdys! Kad bažnyčiai tarnauti, nereikia lysti prie kunigo, savas vyras irgi gali būti pašauktasis!

Vanda
Vanda
2017 19 spalio 11:31

Idomu paskaityti.

Rekomenduojami video: