Rokiškio rajono ligoninės Vaikų skyriuje net vasarą netrūksta pacientų: ir mūsų rajono mažųjų ligoniukų, ir pas senelius, kitus giminaičius pasisvečiuoti atvykusių vaikų. Ligos įprastos: kas persišaldė, kas padaugino neįprasto maisto, su draugais „pasidalino“ virusine infekcija, kam įsisiurbė pastarųjų metų gyvas siaubas – erkės… O kartais į Vaikų skyrių guldomi ir visiškai sveiki vaikai: tiesiog jų artimieji „turi svarbesnių reikalų“ už pareigą pasirūpinti savo atžalomis…
Dosnūs rūpesčio…
Daugeliui šeimų vaikai – brangiausias turtas. Tad mažyliui sunegalavus, tėvai skuba į rajono ligoninę. Čia pagalbą mažiesiems teikia darni Vaikų skyriaus specialistų komanda. Jų darbas – sunkus ir sudėtingas: juk ne visuomet mažylis gali pasakyti, kur jam skauda, kodėl bloga… Tačiau didžiulę darbo patirtį turintys medikai sugeba net mažiausiose vaiko elgesio smulkmenose pamatyti ligų simptomus.
Vaikų skyriuje gydomi mažieji pacientai, sergantys kvėpavimo takų, virškinimo, nervų sistemos, šlapimo takų ligomis, įvairiomis virusinėmis infekcijomis ir kitais susirgimais.
Nemenkų pastangų medikams reikia ir bendraujant su mažųjų pacientų tėveliais: kai kurie jų, išsigandę, stokodami patirties, į menkiausią vaiko negalavimą ar verksmą reaguoja gana audringai. Specialistų nestebina tai, kad vos sukarščiavęs vaikas vidury nakties atvežamas į rajono ligoninę. „Bet juk užtenka sugirdyti kone kiekvienoje namų vaistinėlėje esančių specialiai vaikams skirtų temperatūrą mušančių vaistų, ir žiūrėkite, mažiukas jau Priėmimo-skubios pagalbos skyriuje ima dūkti. O štai jei išgėręs vaistų vaikas vis tiek yra vangus, jau reikėtų ne juokais susirūpinti. Jeigu mažyliui aukšta temperatūra, nekankinkite jo, sugirdykite vaistų. Pasitaiko atvejų, kad tėvai tyčia jų neduoda, kad gydytojas pamatytų, kaip sunkiai vaikas serga. Nekankinkite jo, mes ir nukritus temperatūrai nustatysime jo ligą“, – sako didžiulę darbo patirtį turinti Vaikų skyriaus vedėja gydytoja Virginija Černiauskaitė.
Nedideliame skyriuje kiekvienas vaikas medikams, kaip sakoma, „ant akių“. Tačiau neretai tėveliai mano, kad kvalifikuotą pagalbą gali suteikti tik didmiesčių gydytojai. Ir bet kokia kaina naktį, pasikinkę vėją, skuba į sostinės ar Kauno klinikas. „Mūsų skyriuje kiekvienam vaikui skiriame daug dėmesio. O didmiesčių gydymo įstaigos, kuriose pilna mažųjų pacientų, į vaikų negalavimus žiūri ramiau. Jei mes planavome mažylį laikyti kelias dienas ligoninėje, kol jis visiškai pasveiks, o tėveliai išsivežė į, tarkime, sostinės klinikas, gana dažnai pasitaiko atvejų, kad šių medikai, užuot guldę vaiką, išsiunčia jį namo ambulatoriniam gydymui. Tad ar ne verčiau pasitikėti savais medikais?“ – retoriškai klausė rajono ligoninės direktoriaus pavaduotoja, gydytoja pediatrė Mariana Čeponytė ir pridūrė, kad esant reikalui, rajono ligoninės specialistai nedelsdami siunčia mažuosius pacientus į didmiesčių ligonines.
Tačiau yra ir tokių tėvų, kurie į Priėmimo-skubios pagalbos skyrių atveža nusikamavusį, leisgyvį vaiką. „Taip ir norisi paklausti, kur jie buvo anksčiau, kodėl greitosios nekvietė? Skaudu, kai skausmų kamuojamo vaiko mama sako tikėjusi, kad liga pati praeis…“ – sakė V. Černiauskaitė.
Tėvelių baimės
Kai kurie tėvai baiminasi, kai mažyliui ligoninėje leidžiami vaistai, imamas kraujas tyrimams, jis išsigandęs verkia… „Įsivaizduokite, kaip jaučiasi mažas sergantis žmogus, atsidūręs nepažįstamoje patalpoje, kurioje jį stebi, apžiūrinėja, liečia iki tol nematyti žmonės. Akivaizdu, kad mažiukas išsigąs“, – kalbėjo gydytoja V. Černiauskaitė. Ji pataria pasitikėti kvalifikuotais specialistais, kurie per ilgus darbo metus išsiugdė puikius gebėjimus bendrauti su įvairaus amžiaus vaikais ir moka greitai juos nuraminti.
O kur gi dar visagaliai tėvų patarėjai – „gūglas“ ir mamyčių forumai? Juk būtent čia slypi ne tik detaliausi įvairių vaikiškų ligų aprašymai, ne tik patarimai visiems gyvenimo atvejams, „kvalifikuotų ekspertų“ nuomonės skiepų, žindymo ir kitais aktualiais vaikų sveikatos klausimais… Net gydytojai tuose puslapiuose reitinguojami… Kaip medikams sekasi bendrauti su tais tėvais, kuriems „internetas žino geriau“? Gydytoja V. Černiauskaitė neslepia: „gūglas“ ir interneto visažinių bendruomenės medikams gerokai apsunkina darbą. Mat ne visi virtualioje erdvėje „susižvejoti“ patarimai yra tinkami. O kai kurie netgi pavojingi. „Aš juk servise apie mašinos variklio sandarą nesiginčiju su jo darbuotojais. Pasitikiu specialistais ir jų žiniomis, o štai medicinos klausimais kiekvienas kone ekspertas“, – svarstė pašnekovė. Medikams tenka būti diplomatais: ne tik gydyti, bet ir aiškinti, įkalbinėti, kad tėvai priimtų sprendimus, kurie yra geriausi jų vaikui.
Medikai su siaubu kalba apie vis populiarėjančią „madą“ neskiepyti savo vaikų. Esą skiepai gali pakenkti mažylio raidai. Gydytoja primena: pasaulis mažas ir Lietuvoje jau nebe svetimos „egzotiškos“ ligos: maliarija, poliomielitas. O kur dar tymai, difterija, kokliušas. Pastarąja liga susirgęs naujagimis atsidūrė reanimacijoje… „Anksčiau būdavo paskiepyti beveik 100 proc. vaikų, o dabar besiskiepijančiųjų mažėja. Tėveliai turi suprasti, kad jie rimtai rizikuoja vaiko sveikata. Ir tai ne gąsdinimai: juk populiarėja kelionės į egzotiškas šalis, kuriose dar neišnaikintos kai kurios pavojingos užkrečiamos ligos. Pasitaiko atvejų, kad mamos net skiepų nuo tuberkuliozės savo vaikams atsisako. Nors ši liga yra visiškai čia pat, šalia mūsų“, – įspėjo gydytoja.
Beribis pasitikėjimas
Ir sveikiems vaikams tenka pagulėti rajono ligoninėje. Juos atveža policija, seniūnijų socialiniai darbuotojai. Mat kai kurios rajono mamos „pamiršta“ tinkamai pasirūpinti savo atžalomis. O medikams tenka juos prausti, naikinti galvytėse klestinčias gyvūnėlių „civilizacijas“… O kaip užimti, tarkime, visiškai sveikų, judrių vaikų penketuką, kuris per skyrių kūliais vartosi? „Būna visko. Antai viena mūsų slaugytoja mažiukus buvo išsivedusi po ligoninės prieigas… pažemuogiauti. Juk reikia ir kažkuo tuos vaikus užimti, ir sergančiais tuo pat metu pasirūpinti“, – kalbėjo gydytoja M. Čeponytė. Kai kuriems mažiesiems pacientams rajono ligoninės palatos tampa antraisiais namais, neretai jaukesniais, saugesniais, šiltesniais nei pirmieji…
Gydytojos neslepia: kartais butelį pamėgusios mamos taip „pasitiki“ medikais, kad palieka jų globai sergantį penkiametį mažiuką… Ir kaip skaudu, kai nuo vaišių stalo atitraukti mama ar tėtis, žiūrėdami į sergantį savo vaiką, gydytojoms užsimena, kad ligoninėje – nors mirk iš nuobodulio… Medikai puse lūpų užsimena, kad ir neblaivi gimdyvė šiais laikais nebėra pasaulio stebuklas: jų vis dažniau pasitaiko…
O kaip skaudu, kai tik ką „iškeptos“ mamos piktinasi, esą žindyti mažylį… liepusi gydytoja. Arba atvirkščiai, labiau paisydamos grožio ar vyro įgeidžių, atsisako pačios maitinti vaikelį – krūtinė tapsianti nepatraukli… „Ir kaip paaiškinti, jog kiekvienai pagimdžiusiai mamai, nepriklausomai nuo to, ar ji nori, ar nenori, pienas gaminasi? Mokome, patariame, kad tik joms ir mažyliams būtų geriau“, – sakė gydytoja V. Černiauskaitė. Ir koks stebuklas, kai apleistas, neprižiūrėtas kūdikis, po ilgų medikų pastangų ne tik pasveiksta, bet ir pagaliau pirmą kartą nusišypso, pakelia galvytę ar ima šliaužti…
Tėveliai gali pasilikti su vaiku
Kelerių metų mažylius gali ligoninėje slaugyti tėveliai? Gydytoja M. Čeponytė teigė, kad mažųjų pacientų, kuriems reikia tėvų priežiūros, amžius neribojamas. Tiesa, ligoninės maisto porcijos gali tikėtis tik tie, kurių mažyliams – iki trejų metukų. Ir, slaugantiems vyresnius vaikus, ne visuomet suteikiamas nedarbingumo pažymėjimas.
Pastaruoju metu žiniasklaidoje pasirodė nemažai straipsnių, kuriuose peikiamas šalies vaikų ligoninėse teikiamas maistas. Ką valgo mūsų rajono mažieji ligoniukai? Gydytojos atvirai kalba, kad maisto tiekėjo pasirinkimą lemia konkursų rezultatai, kuriuose bene pagrindinis atrankos kriterijus – žema kaina. Taigi tikėtis brangaus maisto neverta. Tačiau ir namuose juk mažyliai ne kiekvieną mamos iškeptą kotletą ar sriubą valgo… Tiesa, tėveliai gydytojams prastu maistu nesiskundė. „Mes žinome, kurie maisto produktai turėtų didžiausią pasisekimą Vaikų skyriuje: pica, bulvių traškučiai ir ledai. Deja, dažniausiai kaip tik jų mažiesiems ligoniukams ir negalima valgyti…“ – šypsojosi gydytoja M. Čeponytė. Gydytoja V. Černiauskaitė pridūrė, kad ligoninės maistas itin skanus būna tiems vaikams, kurie dėl roto viruso kelias dienas nieko negali paimti į burną: su pasigardžiavimu visą sriubos lėkštę išvalgęs penkiametis medikams ir apstulbusiems iš netikėtumo tėvams pareiškė, kad seniai taip skaniai bevalgęs.
Svarbios paslaugos
Rajono ligoninė mažiesiems pacientams teikia ne tik stacionaro paslaugas. Gana populiarios yra dienos stacionaro paslaugos – kompleksinis vaiko gydymas jo neguldant į ligoninę. Ką tai reiškia? „Į dienos stacionarą vaikas priimamas šeimos gydytojo siuntimu. Jam atliekamos tokios pat paslaugos, kaip ir gulinčiam ligoninėje: lašinamos lašinės, leidžiami ir girdomi vaistai, atliekami tyrimai,reabilitacijos procedūros. Skirtumas tik toks, kad atlikus reikiamas medicinines procedūras, vaikas keliauja namo“, – sakė gydytoja M. Čeponytė.
Rajono ligoninė teikia ir labai patogias ambulatorinės reabilitacijos paslaugas vaikams. Jos itin palankios tiems vaikams, kuriems nėra taikomas stacionarinis sanatorinis gydymas. Jas gauti galima šeimos ar kito gydančio gydytojo siuntimu. Ambulatorinės reabilitacijos paslaugos trunka 16 dienų, atliekamos tėvams patogiu laiku (darbo dienomis ir darbo valandomis), tėvams nereikia mokėti už nakvynę, maitinimą kitų miestų reabilitacijos įstaigose. Tokios paslaugos teikiamos vaikams po judamojo ir atramos aparato ligų ar traumų: stuburo iškrypimų, kaulų, raumenų pažeidimų po traumų, sąnarių pakenkimų. Taip pat ambulatorinės reabilitacijos paslaugas gali gauti ir lengvesnius nudegimus patyrę vaikai.
O reabilitacijos paslaugų spektras platus: įvairiausi masažai, įskaitant povandeninius, vandens procedūros, mankštos, kitos kineziterapijos ir fizioterapijos procedūros.
Didelė pagarba šio skyriaus žmonėms už jų sunkų darbą
Raimundas MARTINĖLIS, Rokiškio rajono ligoninės direktorius

Rajono ligoninės Vaikų skyriaus darbuotojų darnus ir profesionalus kolektyvas turi daugybę gerų savybių: dauguma specialistų per ilgus darbo metus sukaupė didžiulę patirtį, gausybę profesinių žinių ir įgūdžių. Mūsų medikai – ne tik aukštos kvalifikacijos, bet ir imlūs naujovėms, domisi naujausiais gydymo metodais. Todėl tėvai, patikintys mūsų žmonėms savo atžalų sveikatą, gali būti garantuoti, kad jie gaus aukštos kokybės gydymą. Būtent kolektyvo dėmesys naujovėms, iniciatyvumas leidžia diegti naujas, rajono žmonių laukiamas ir vertinamas paslaugas, tokias kaip vaikų ambulatorinė reabilitacija, gydymas dienos stacionare.
Šio skyriaus žmonėms tenka ir sunkūs žmogiški iššūkiai: nuraminti išsigandusį, skausmus kenčiantį vaiką, atsidūrusį jam nepažįstamoje erdvėje, tarp svetimų žmonių. Galime džiaugtis, kad Vaikų skyriaus žmonės yra atsidavę darbui ir mažiesiems pacientams, dirba su ugnele. Todėl jaučiame didžiulę pagarbą šio skyriaus specialistams.
Užs. 1073