Asociatyvi/V. Bičiūnaitės nuotr.

Ekspertai įspėja – antibiotikams atsparių bakterijų atsiradimas ir plitimas kelia pavojų pacientų saugumui bei yra didelė ekonominė našta visoms pasaulio šalims. Dėl to siekiama skatinti tinkamą antibiotikų vartojimą informuojant visuomenę ir primenant sveikatos priežiūros specialistams apie būtinybę vartoti antibiotikus racionaliai bei didėjančias bakterijų atsparumo antibiotikams keliamas grėsmes. Lapkričio 18-ąją Lietuva kartu su visa Europa minėjo Europos supratimo apie antibiotikus dieną, o visame pasaulyje startavo Pasaulinė supratimo apie antibiotikus savaitė.

Anot sveikatos specialistų, atsparumas antibiotikams atsiranda ir plinta dėl per didelio ir neatsakingo jų vartojimo bei prastos infekcijų prevencijos ir kontrolės. Atsparumas išsivysto, kai įvyksta bakterijos pasikeitimas kaip atsakas į ją nepalankiai veikiantį vaistą.

Didėjantis atsparumas paskutinės kartos antibiotikams reiškia, kad grėsmė neturėti efektyvių antibiotikų yra labai reali – šiandien sėkmingai gydomos užkrečiamosios ligos bei nedideli sužalojimai vėl gali tapti mirtini.

Remiantis praėjusių metų „Eurobarometro“ duomenimis, tik pusė Lietuvos gyventojų žino, kad antibiotikai neefektyvūs gydant peršalimą ir gripą (Europos vidurkis siekia 66 proc.). Į klausimą, ar antibiotikai naikina virusus, prieš trejus metus teisingai atsakė vos 34 proc. gyventojų, o iki praėjusių metų jų dar sumažėjo iki 29 proc. (Europos vidurkis – 43 proc.). Tačiau gerai yra tai, kad nuo 2009 m. iki 2018 m. be recepto antibiotikus vartojančių gyventojų sumažėjo nuo 12 iki 8 proc.

Taigi žmonės kviečiami laikytis pagrindinių racionalaus antibiotikų vartojimo principų: antibiotikus vartoti tik gydytojui paskyrus, suvartoti visą paskirtų antibiotikų kursą, niekada nesidalinti jais su kitais, nevartoti antibiotikų likučių. Taip pat labai svarbu reguliariai plauti rankas, laikytis tinkamos maisto higienos, vengti artimo kontakto su sergančiuoju, skiepytis.

Sveikatos priežiūros specialistai skatinami antibiotikus skirti tik tuomet, kai to tikrai reikia, o įtarus bakterinę infekciją – atlikti tyrimus ir tik tada paskirti tinkamą gydymą. Taip pat svarbu išrašyti tinkamus antibiotikus, parenkant tinkamą dozę tinkamam laikui.

Daugiau informacijos apie Europos supratimo apie antibiotikus dieną, Pasaulinę supratimo apie antibiotikus savaitę ir atsparumą antibiotikams galima rasti:

http://hi.lt/lt/atsparumas-antibiotikams.html

https://antibiotic.ecdc.europa.eu

http://www.who.int/campaigns/world-antibiotic-awareness-week/en/

SAM inform.

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: