Rokiškio rajone 83 proc. tirtų šulinių vandens mėginių atitiko higienos reikalavimus.
Rokiškio rajone 83 proc. tirtų šulinių vandens mėginių atitiko higienos reikalavimus.

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras per šių devynis mėnesius Panevėžio apskrityje atliko 180 šachtinių šulinių vandens tyrimus. Daugiausia  – net 83 proc. tirtų vandens mėginių atitiko higienos reikalavimus Rokiškio rajone, o mažiausiai – Biržų rajone (44 proc.).

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Panevėžio departamento specialistai primena, kad pasirūpinti šachtinio šulinio vandens kokybe svarbu ne tik pavasarį, bet ir rudenį, besibaigiant intensyviems žemės ūkio darbams. Gerti ir naudoti maisto gaminimui šulinio vandenį rekomenduojama tik patikrinus, ar jame nėra sveikatai pavojingų medžiagų. Ypač atidžios turėtų būti besilaukiančios moterys ir šeimos, auginančios kūdikius iki 6 mėn. amžiaus.

Cheminiai vandens tyrimai nėščiosioms ir kūdikiams iki 6 mėn amžiaus – nemokami

Primename, kad Panevėžio departamentas, gavęs pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigos pranešimą apie nėščiąją ar kūdikį iki 6 mėn. amžiaus, kurių maistui vartojamas šachtinio šulinio vanduo, nurodytų asmenų nuolatinėje gyvenamojoje vietoje organizuoja šachtinio šulinio vandens cheminį tyrimą azoto grupės junginių – nitritų ir nitratų – kiekiui nustatyti. Šulinio vandens cheminiai tyrimai minėtiems asmenims atliekami nemokamai.

Švariausi šuliniai – Rokiškio rajone

Panevėžio departamento duomenimis, per 2016 metų 3 ketvirčius, Panevėžio apskrityje buvo atlikta 180 šachtinių šulinių vandens cheminių tyrimų, kurių vandenį vartoja nėščios moterys ir kūdikiai iki 6 mėn. amžiaus. Gautų tyrimų analizė parodė, kad 62 proc. cheminiams rodikliams tirtų vandens mėginių atitiko Lietuvos higienos normos HN 24:2003 „Geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimai“ (toliau – HN 24:2003) nustatytus reikalavimus. Daugiausiai tirtų šulinių vandens mėginių atitiko HN 24:2003 reikalavimus Rokiškio rajone (83 proc.), mažiausiai – Biržų rajone (44 proc.).

Praėjusiais metais per tą patį laikotarpį Panevėžio regione buvo ištirti 196 šachtinių šulinių vandens mėginiai, kurį vartoja nėščios moterys ir kūdikiai iki 6 mėn. amžiaus, iš jų 60 proc. cheminiams rodikliams tirtų vandens mėginių atitiko HN 24:2003.

Užterštas šulinių vanduo kelia grėsmę sveikatai

Atkreipiame dėmesį, kad ne visada švarus ir skanus vanduo yra tinkamas vartoti, nes nitratais ar nitritais užterštas vanduo neturi specifinio skonio, kvapo ar spalvos. Užterštas geriamasis vanduo gali kelti grėsmę ne tik žmonių sveikatai, bet ir gyvybei, todėl rekomenduojama šulinio vandenį gerti tik įsitikinus jo kokybe.

Šulinį reikia valyti

Dažnai gyventojams kyla klausimų, kaip galima išvalyti bei dezinfekuoti šulinius. Primename, kad informaciją apie šulinių įrengimą ir priežiūrą galima rasti Lietuvos higienos normoje HN 43:2005 „Šuliniai ir versmės: įrengimo ir priežiūros saugos sveikatai reikalavimai“.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro inform.

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: