Nuotr. 15min.lt. šaltinis www.15min.lt
Vaiva1

Pernai Panevėžio regione buvo registruoti 67 susirgimai erkiniu encefalitu ir 309 susirgimai Laimo liga. Šie rodikliai didesni nei Lietuvos. Didžiausi erkinio encefalito ir Laimo ligos susirgimų rodikliai buvo registruoti Rokiškio rajone (atitinkamai 4,84 ir 16,47 atv./10 tūkst. gyv.). Mažiausias sergamumas erkiniu encefalitu – Panevėžio mieste (2,06 atv./10 tūkst. gyv.), Laimo liga – Pasvalio rajone (1,98 atv./10 tūkst. gyv.).

Veiksmingiausia apsaugos nuo erkinio encefalito priemonė yra skiepai. Vakcinavimo schemos yra dvi: įprastinė ir pagreitinta. Abi jos vienodai veiksmingos. Pagreitinta skiepijimų schema taikoma prieš pat erkių aktyvumo sezoną ar jam jau prasidėjus.

Skiepų nuo Laimo ligos nėra. Persirgus šia liga neįgyjamas ir imunitetas.

Erkiniu encefalitu galima užsikrėsti ir vartojant termiškai neapdorotą karvės ar ožkos pieną bei jo produktus. Virinant pieną erkinio encefalito virusas žūsta per 2 min., veikiant 70 0C temperatūrai – per 5 min.

Erkinis encefalitas yra centrinės nervų sistemos liga, kurią sukelia erkinio encefalito virusas. Žmogus pirmuosius ligos simptomus dažniausiai pajunta po 7–14 d. Ligos požymiai panašūs į gripo: pakilusi temperatūra, galvos skausmas, silpnumas, šaltkrėtis, pykinimas, kartais viduriavimas. Pakilusi temperatūra gali laikytis apie septynias dienas, po to ji tampa normali arba šiek tiek aukštesnė, bendra būklė gali pagerėti, tačiau po kelių dienų vėl pradedama karščiuoti, ligos požymiai kartojasi, prasideda stiprūs galvos skausmai, kartais sutrinka sąmonė. Šiai ligai būdingi liekamieji reiškiniai, dėl kurių ilgam sutrinka žmogaus darbingumas, gali atsirasti neįgalumas.

Ruošiantis į mišką būtina tinkamai apsirengti. Geriau dėvėti šviesių spalvų drabužius, nes ant jų geriau matosi ropojančios erkės. Repelentais (nariuotakojus atbaidančiomis priemonėmis) apipurkšti atviras kūno vietas ir gamtoje dėvimus drabužius. Grįžus iš poilsio gamtoje, vilkėtus drabužius pakabinti negyvenamoje patalpoje. Taip pat svarbu kruopščiai apžiūrėti visą kūną, ypač paausius, pakinklius, kirkšnis, pažastis, sprandą, kadangi į šias vietas erkės įsisiurbia dažniausiai. Gerai išsišukuoti plaukus, nusiprausti po dušu. Pastebėję įsikibusią erkę būtina kuo greičiau ją ištraukti staigiu judesiu, o įsisiurbimo vietą nuplauti vandeniu su muilu ir dezinfekuoti. Vartoti tik pasterizuotą arba virintą karvių, ožkų pieną ar jo produktus.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Panevėžio departamento inform.

Rašyti komentarą

avatar
  Subscribe  
Informuoti apie