Gimtasis Rokiškis Sveikata Prostatos vėžys – dažniausia vyrų piktybinė liga. Rokiškio PASPC kviečia rūpintis savo...

Prostatos vėžys – dažniausia vyrų piktybinė liga. Rokiškio PASPC kviečia rūpintis savo sveikata ir profilaktiškai ją tikrintis.

Rugsėjo 15-ąją minėta Pasaulinė kovos su prostatos vėžiu diena. Šia iniciatyva siekiama atkreipti dėmesį į vyrų sveikatą. VšĮ Rokiškio pirminės asmens sveikatos priežiūros centro šeimos gydytoja Vita Kirslienė pasakoja apie prostatos vėžį sukeliančius veiksnius, pristato šios ligos prevencinę programą, pasakoja, kodėl svarbu rūpintis savo sveikata, ir dalijasi patarimais, kurie gali padėti išvengti nelaimės.

1115
2

– Kokia onkologinė liga dažniausiai diagnozuojama vyrams?

– Prostatos vėžys šiuo metu yra dažniausia Lietuvoje vyrų piktybinė liga. Kasmet ji diagnozuojama maždaug 2 tūkstančiams vyrų ir nusineša per 500 gyvybių.

– Kas ją sukelia?

– Šios ligos priežastys nėra tiksliai žinomos. Mano nuomone, pagrindiniai rizikos veiksniai, didinantys tikimybę susirgti prostatos vėžiu, yra vyresnis amžius ir paveldimumas. Didesnė tikimybė išsivystyti prostatos vėžiui kyla vyresniems nei 50 metų vyrams ir kur kas rečiau ji pasireiškia jauniems. Paveldimumas ar vadinamoji genetinė predispozicija  didina riziką: ji vystosi dėl šeimos genų pokyčių ir aplinkos sąveikos, t. y. jei artimam vyro giminaičiui, pavyzdžiui, tėčiui ar broliui, buvo diagnozuotas prostatos vėžys, rizika susirgti kitiems šeimos vyrams padidėja net 2du tris kartus.

– Kodėl svarbu kuo anksčiau diagnozuoti ligą?

– Svarbiausias vaidmuo ligos eigai tenka ankstyvajai diagnostikai. Nustačius pirmos stadijos prostatos vėžį, išgyvenamumas penkerius ir daugiau metų siekia beveik 100 proc., o vėlesnėse stadijose situacija būna sudėtingesnė. Žinoma, tam įtakos turi ne tik ligos stadija, bet ir piktybiškumas, taip pat paciento amžius, gretutinės ligos.

Vėžio diagnostiką gerokai apsunkina tai, kad pirminėse stadijose simptomai gali likti nepastebėti, nes pacientas neišsako jokių nusiskundimų. Laikui bėgant, liga nepastebimai progresuoja ir ima plisti organizme, gydymas tampa kur kas sudėtingesnis, todėl labai svarbu  prostatos vėžį diagnozuoti kuo anksčiau.

– Kokių veiksmų patartumėte imtis ir ateityje išvengti sunkaus gydymo?

– Tam, kad liga būtų laiku pastebėta, labai kviečiu tikslinės grupės vyrus, sulaukusius 50-ies (iki 69 (imtinai), ar genetinės predispozicijos atveju – 45-erių (kai tėvui, broliui buvo diagnozuotas prostatos vėžys), periodiškai tikrintis sveikatą pagal prostatos vėžio ankstyvosios diagnostikos programą.

– Kokie tyrimai atliekami pagal prevencijos programą?

– Ankstyvajai vėžio diagnostikai taikomas prostatos specifinio antigeno (PSA) tyrimas, atliekamas tiriant žmogaus kraują. Padidėjusi šio baltymo koncentracija kraujyje leidžia daryti prielaidą apie galimus prostatos pakitimus. PSA tyrimą pacientui gali paskirti šeimos gydytojas ar gydytojas chirurgas. Vėliau tikrinimosi periodiškumas priklausys nuo paciento PSA rodiklio ir amžiaus.

Prevenciškai PSA tyrimas atliekamas vieną kartą per dvejus metus; jei vyrų iki 59 metų (imtinai) PSA kiekis ≤ 1 ng/ml ‒ paslauga teikiama ne dažniau kaip vieną kartą per penkerius metus, jei vyrų nuo 60 metų PSA kiekis ≤ 2 ng/ml ‒ paslauga teikiama ne dažniau kaip vieną kartą per penkerius metus.

– Kokių simptomų pajutus derėtų sunerimti?

– Vyrai turėtų atkreipti dėmesį į simptomus, kurie signalizuoja apie galimus rimtus susirgimus ir, aišku, nenumoti į juos ranka. Tai ir šlapinimosi sutrikimai: dažnas, sunkus, o kartais ir skausmingas šlapinimasis, padažnėjęs šlapinimasis naktį, susilpnėjusi šlapimo srovė, retais atvejais pasitaiko kraujo šlapime arba spermoje. Nors šie simptomai būdingi ir gerybinei prostatos hiperplazijai. Juos diferencijuoti bei nustatyti tikslią diagnozę gali tik gydytojas specialistas. Todėl tikrai nerekomenduoju užsiimti savigyda ar „Google“ ligų diagnostika ir kviečiu pasitarti su savo šeimos gydytoju ar gydytoju specialistu.

– Ar, be prevencinių programų, kas nors gali padėti išvengti šios ligos?

– Prostatos vėžio prevencijai svarbu sveikas ir subalansuotas gyvenimo būdas. Didesnę riziką sirgti prostatos vėžiu turi vyrai, kurių kūno masės indeksas (KMI) viršija 30. Ne tik vėžio, bet ir daugybės kitų sveikatos sutrikimų prevencijai rekomenduojama laikytis sveiko gyvenimo principų – būti fiziškai aktyviems, subalansuotai maitintis, užtikrinti, kad maisto racione nestigtų daržovių ir vaisių, rūpintis dvasine sveikata, mažinti įtampą, stresą. Deja, kol kas moksliškai įrodytų konkrečių prevencijos priemonių nėra, todėl efektyviausias būdas laiku užkirsti kelią piktybinėms prostatos ligoms – reguliariai tikrintis.

Užs. 1095

Subscribe
Informuoti apie
guest
2 Komentarai
Naujausius
Seniausius Įvertinimą
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Lina lasinska
Lina lasinska
2021 21 rugsėjo 10:21

Kaip tokia gali dirbti gydytoja, gaila, kad vadovai užmerkia akis. Agresyvi ir nesugebanti dirbti, galėjo pakalbinti šiek tiek padoresnias specialistes

Smalsutis
2021 20 rugsėjo 11:02

Neseniai PSA rodiklio tyrimas pagal programą buvo atliekamas kas du metai, dabar jau kas penki. Puikus taupumo pavyzdys vyrų sveikatos sąskaita